Šperky nechte v době koronaviru raději doma, drží se na nich bakterie i viry

Prstýnky sluší každé ženě, v době koronaviru je ale raději sundejte Pixabay

Všude se v souvislosti s koronavirem mluví o častém mytí rukou a používání dezinfekce. Když přijdeme z venku, měli bychom si alespoň 20 sekund mýt ruce mýdlem a teplou vodou. Jak je to ale s prstýnky, náramky a dalšími šperky, které spousta z nás běžně nosí? Odborníci upozorňují na to, že o koronaviru zatím víme jen velmi málo. Jedno je ale jisté, bižuterie se vyrábí z kovů, na kterých může koronavirus přežívat až několik dní.

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Doba, po kterou zůstává virus na jednotlivých kovech, se liší. Například na mědi vydrží jen několik hodin, ale na nerezové oceli zůstává 2 až 3 dny, podle starších studií dokonce týden. Nejde tedy jen o umytí rukou, při kterém si musíme šperky sundat. Pokud totiž prstýnky či náramky nevyčistíme a znovu si je nandáme, můžeme tím pokožku na rukou znovu kontaminovat. Nabízí se tedy několik řešení, nejbezpečnější je šperky sundat a uložit doma do doby, než koronavirová krize skončí.

Ruce si myjte mýdlem minimálně 20 sekud Pexels

Důkladné mytí rukou a odložení všech šperků doporučují lékaři napříč obory: „Vezměme si příklad ze zdravotníků, kteří si také před přesunem do sterilního prostředí sundávají šperky i hodinky a pečlivě si myjí ruce. Veřejnost samozřejmě nemusí dodržovat tak striktní pravidla jako chirurg před operací, ale všichni by se měli maximálně snažit zamezit šíření nákazy,“ potvrzuje pro USA TODAY pneumoložka z Cleveland Clinic, Nikita Desai.

Šperky zatím pečlivě uložte Pexels

Jestli se šperků nechcete vzdát, doporučujeme je při každém mytí rukou pečlivě vyčistit. Mějte ale na paměti, že dezinfekční prostředky šperkům příliš nesvědčí. Například bižuterii můžete čistit měkkým kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou. Nejnáchylnější k poškození jsou pravé perly nebo drahokamy. Při čištění těchto materiálů byste měli být obzvlášť opatrní, s vhodnými přípravky vám poradí přímo šperkaři.

Jen nezapomeňte, že nejlepší bývají často ta nejjednodušší řešení. Možná by bylo lepší teď šperky pečlivě uložit a mít o důvod víc těšit se na konec karantény.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz