4 základní pravidla péče o dutinu ústní před spaním

4 základní pravidla péče o dutinu ústní před spaním

Polovina světové populace si před spaním nečistí zuby, i když je to zásada hygieny dutiny ústní. Zanedbáváním nekomplikovaného zákroku vážně riskujete zdraví zubů. Abyste se vyhnuli zdravotním problémům, které mohou vzniknout, stačí dodržovat několik jednoduchých zásad v peči o zuby. Představujeme vaší pozornosti 4 pravidla Péče o ústní dutinu.

Přečtěte si také

Modré záření: Opravdu je tak škodlivé, nebo jde o fámu?
Modré záření: Opravdu je tak škodlivé, nebo jde o fámu?

Kartáček nestačí, potřebujete zubní nit

Pouze zubní nit je schopna odstranit zbytky jídla ze spárů mezi zuby a vzniklý nálet. Ve zbytcích potravy se mohou celou noc množit bakterie a za nějakou dobu se nálet promění v zubní kámen, kterého se lze zbavit jen pomocí profesionálního přístupu.

Vlákno zubní nitě proniká tam, kam se nedostane zubní kartáček. Existuje hodně druhů dentálních nití, proto si určitě vyberete vhodnou pro sebe. Důležité tedy je to, abyste na ni před spaním nezapomněli!

zubní pasta s kartáčekm na zuby Pixabay

Používejte ústní vodu

Ústní voda dodává dechu svěžest, navíc některé prostředky obsahují speciální komponenty, které posilují zuby. Použitím ústní vody před spaním chráníte své dásně před záněty a zuby před náletem a zubním kazem.

Takové prostředky se prodávají bez předpisu v jakémkoliv supermarketu, ale je lepší se poradit se zubním lékařem a vybrat si ústní vodu, která optimálně vyhovuje právě vám.

Nejezte před spaním, pokud jste si už vyčistili zuby

Pokud jíte po čištění zubů, tak se celý smysl tohoto zákroku ztrácí. Zuby je třeba čistit, když jste si jisti, že už jíst dnes nebudete, jinak cukr a kyselina přispívají k rychlému množení bakterií.

Mimo to, mohou mikroskopické kousky potravy zůstat mezi zuby a posloužit jako základ pro další rozmnožování bakterií, což vede ke vzniku onemocnění ústní dutiny. Když se už stalo tak, že jste se najedli po čištění zubů, vypláchněte si ústa znovu, než půjdete spát.

Některé jídlo zubům neprospívá pixabay

Pravidelně pečujte o své zuby

Šťastlivci, kteří mají zuby zdravé, měli by se řídit těmito jednoduchými radami k udržení hygieny v dutině ústní. Při jakýchkoliv problémech a komplikacích je ale třeba dodržovat maximální opatrnost. Jsou to jakékoli zdravotní komplikace od nepříjemného zápachu z úst nebo zvýšené citlivosti zubů na vnější podněty až po zavážná onemocnění: zubní kaz, bruxismus, suchost v ústech (xerostomie), parodontitida, stomatitida a další infekce. Jakákoliv z těchto diagnóz je důvodem pro pravidelné návštěvy zubního lékaře, požití léků a použití speciálně upravených prostředků pro péči o zuby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz