Češi sladkosti milují, ročně jich spořádají 28 kilogramů. Největší a nejmenší kalorické bomby

Češi sladkosti milují! Každá domácnost jich ročně spořádá asi 28 kilogramů

Každá průměrná česká domácnost si ročně pochutná na 28 kilogramech sladkostí. Tyhle endorfiny v lákavých obalech si prostě nedokážeme odepřít. Zajímáte se ale o to, kolik obsahují cukrů a jaký příjem kalorií pro vás znamenají? Rozdíly mezi některými z nich vás totiž překvapí!

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Mléčná čokoláda pořád vede

Mezi nejoblíbenější značky čokolády u nás patří hlavně Lindt a Orion. Zákazníci také často kupují oblíbenou fialovou Milku. Na českém trhu je ale stálicí i tradiční Studentská pečeť. Obecně se u nás čokolády kupují nejvíce v předvánočním období a poté těsně před svatým Valentýnem. Zákazníků, kteří se zajímají o vysoký podíl kakaa v čokoládách, je ale pořád poměrně málo. Porovnáme-li tabulku mléčné čokolády s tou s 90% obsahem kakaa, zjistíme, že mají obě přibližně stejné množství kalorií, tedy 570 na 100 gramů. V čem ale hořká čokoláda jednoznačně vede, je množství obsaženého cukru. S rostoucím obsahem kakaa totiž klesá jeho obsah. Tabulka mléčné čokolády jej v sobě má asi 50 g, ve stejné tabulce čokolády s 90% obsahem kakaa najdeme jen 14 g cukru. A to už je rozdíl, nemyslíte?

Na tyčinky nám nesahejte!

Kofila, Banány v čokoládě, Margot nebo Ledové kaštany. To jsou české klasiky, na které nedáme dopustit. Věděli jste, že některé tyhle čokoládové tyčinky jsou na trhu již více než 90 let? A protože český zákazník je tak trochu konzervativní, sáhne po nich raději než po Milky Way, Mars nebo Snickers. A to i přes to, že mají v Americe stejně dlouhou tradici. Tipnete si, jak jsou na tom české čokoládové tyčinky s množstvím kalorií? Nejméně zhřešíte s Banány v čokoládě, které mají „jen“ 169 kcal. V těsném závěsu za nimi je Kofila se 171 kcal. Přibližně uprostřed najdeme Ledové kaštany s 279 kcal a největší kalorickou bombou je pak oblíbená Margotka s 411 kcal. Tak jakou si koupíte příště na svačinu?

Mezi nejoblíbenější bonboniéry u nás patří Ferrero Rocher, Mon Cheri a Raffaello

Čokoláda k Valentýnu

S blížícím se dnem svatého Valentýna poběží nejeden muž pro nějakou tu bonboniéru. Na žebříčku oblíbenosti se už léta drží tři produkty od firmy Ferrero, a to Ferrero Rocher, Mon Cheri a Raffaello. Těsně v závěsu za nimi pak ženy často dostávají krabici čokoládek Merci nebo čokoládové koule Lindor od firmy Lindt. Bude-li chtít váš milý myslet na vaše zdraví, měl by vám 14. února přinést právě koule od Lindt. Jedna má totiž jen 37 kcal. V normě je i višňové Mon Cheri se 48 kcal v jenom bonbónu. Situace se zhoršuje u Raffaella, jehož kokosové kuličky obsahují 63 kcal. Ještě o kus více, tedy 75 kcal, mají bonbóny Ferrero Rocher. A útok na vaši štíhlou linii pak finišuje Merci, jehož tyčinky jsou nejvíce kalorické s obsahem 142 kcal. Nebude možná lepší dostat k Valentýnovi jen růže?

Místo medvídků si dejte tvrdé bonbony

Je želatina opravdu zdravá?

Kdo sladkosti všeho druhu miluje, jsou jednoznačně děti. A tak nás často přinutí koupit Jojo bonbóny nebo jejich obdobu od německé firmy Haribo. A nemusí to být jen děti. Každý Čech sní ročně přibližně 1,5 kg želatinových bonbónů! Které z těchto pochoutek nám ale uškodí nejméně?

Rovnou zapomeňte na tvrzení, že želatina je zdravá a jako zdroj kolagenu prospívá kloubům. Je to sice pravda, ale její obsah v bonbónech je tak malý, že na náš organismus nemá v podstatě žádný vliv. Gumoví medvídci a jim podobné sladkosti sice neobsahují žádný tuk, ale z velké části jsou tvořeny cukrem. Nejhůře jsou na tom bonbóny, které jsou v něm ještě obalené. O pár gramů cukru méně do sebe dostanete, dáte-li přednost klasickým medvídkům. I tak ale počítejte s tím, že obecně mají tyto bonbóny až 350 kcal na 100 g a už půlka sáčku vám dodá celou denní dávku cukru.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz