Máte doma stokorunu s vodoznakem? Pak má možná mnohem vyšší cenu!

Máte doma stokorunu s vodoznakem? Pak má možná mnohem vyšší cenu!

Občas se dá na bankovkách poměrně slušně vydělat – stačí je kontrolovat a včas odhalit chybu. Dobře si proto prohlédněte stokoruny ve své peněžence – není vyloučeno, že namísto stovky máte v ruce až její dvacetinásobek. Jak je to možné?

Přečtěte si také

Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?
Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?

Chyba při tisku? Může se stát také při tisku peněz. Stokoruna s převráceným vodoznakem vám dokonce může vydělat, takovou bankovku totiž ocení sběratelé. Vyměňte chybnou stokorunu třeba za bankovku vyšší hodnoty. Pokud je totiž vadná stovka ve výborném stavu, bez známek poškození a zbytečných přehybů, má ve výsledku hodnotu až 2 500 Kč.

Jak ji odhalit?

Na levé straně stokoruny v bílé části můžete najít typický vodoznak s Karlem IV. Panovník se na správné bankovce dívá směrem doprava. Pokud jste však majitelem papírové stovky, na které se Karel IV. dívá doleva, nese vaše bankovka zmíněnou chybu – a vy ji tak můžete snadno zhodnotit.

Stokoruna se správným vodoznakem

Kontrolujte peníze, vyplatí se to

Chybný tisk se ani zdaleka netýká jen stokoruny. Chyby tisku můžete najít i na jiných bankovkách. Pokud si všimnete, že je na bankovce chyba, doporučujeme se informovat a případně bankovku nabídnout do prodeje sběratelům. Například pětitisícovka se stejnou chybou vám může vynést až 20 tisíc korun.

Mnohem vzácnější než bankovky jsou mince s vyraženou chybou. Za takovou minci získáte mnohem větší obnos, protože se jedná skutečnou o raritu. Příkladem může být vzácná chybná desetikoruna, kterou poznáte podle ročníku ražby 1993 a podle příčné čáry protínající písmena Kč. Zatímco u běžné desetikoruny je čára níže, u raritní chybné mince najdete čáru ve vyšší části písmen.

A co vy, zkontrolujete peněženky? Možná se na vás usměje štěstí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz