Připravte se na řízkovou krizi. Maso zdražuje nejvýrazněji za poslední roky

Řízky? Brzy z nich bude delikatesa, kterou si nebude moci každý dovolit

„Velká vepřová krize“ – i tak by se dala nazvat současná situace na trhu s vepřovým masem. Výhled do budoucna není vůbec příznivý a dá se očekávat, že bude ještě hůř. Africký mor prasat (AMP) se vymýtit nedaří, neexistuje ani vakcína, která by mohla pomoci v prevenci. Obnovit chov je přitom běh na velmi dlouhou trať. Po Novém roce by se tak mohlo stát, že si v řeznictví vepřové maso nekoupíme, protože prostě nebude.

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Může se skutečně stát, že si v řeznictví vepřové už nekoupíme?

Ano, tento černý scénář skutečně hrozí. Varoval před ním předseda Českého svazu zpracovatelů masa (ČSZM) Karel Pilčík. Podle něj totiž může nastat situace, kdy se nebudeme děsit ceny za kilogram, ale spíše toho, že vepřové maso nepůjde koupit vůbec.

Cena vepřového masa raketově stoupá a poroste i dál

Zpravodajský portál Seznam zprávy informoval o tom, že se od dubna 2019 se zvýšila cena za 1 kg vepřové kýty s kostí o 62 %, přičemž pečeně bez kosti se během stejného období vyšplhala z počátečních 70 Kč/kg na 105 Kč/kg. Podle Karla Pilčíka z ČSZM tak velký nárůst ceny nepamatujeme od let 1997 a 2001.

Podle dokumentu Evropské unie Agridata stoupla cena vepřového masa v porovnání s minulým rokem v průměru o 40,8 %.

Nárůst cen můžeme sledovat zejména u vepřového masa jako takového, nikoli u masných výrobků z obchodních řetězců, kde bývají ceny nasmlouvané dopředu. Zdražení masných výrobků se však určitě dočkáme po Novém roce. Předseda ČSZM odhaduje nárůst cen i zde, a to o 20–40 %.

V České republice zatím nebyl zaznamenán žádný případ nakažení prasečím morem u prasat domácích

Jedna dobrá zpráva a dvě špatné

Dobrou zprávou je, že v Česku zatím nebyl zaznamenán žádný případ nakažení prasečím morem u prasat domácích. Nicméně s AMP jsme se již setkali, a to v polovině roku 2017 u prasat divokých.

Díky pohotovému zásahu Státní veterinární správy (SVS) se šíření nákazy v populaci divokých prasat podařilo zabránit. Mor by se se totiž snadno mohl přenést i na prasata domácí. Lidem nákaza však naštěstí nehrozí.

Česko je čisté, africký mor u nás není

Dosud tak bylo u nás nalezeno 212 uhynulých a 18 ulovených divokých prasat s pozitivním nálezem, přičemž nejrizikovější oblastí bylo Zlínsko. Poslední nálezy AMP jsou z roku 2018, v dubnu 2019 Světová organizace pro zdraví zvířat České republice dokonce obnovila statut země bez výskytu AMP.

Je možná jen otázkou času, kdy se africký mor u nás opět objeví

Tou špatnou zprávou však je, že okolní státy na tom nejsou zdaleka tak dobře. Neuspokojivá situace u ostatních evropských států v souvislosti s AMP je zejména u divokých prasat.

Jen v Polsku bylo v roce 2018 nakaženo 2443 divokých prasat a 109 domácích, k 31. 10. 2019 je to 1909 divokých a 48 domácích prasat. Nejhorší situace je však v Rumunsku, kde za rok 2019 (také k datu 31. 10. 2019) evidují 1555 nakažených domácích prasat. Ani Slovensko nebylo AMP ušetřeno a letos zde bylo zachyceno 11 případů u domácích prasat a 15 u divokých.

Jako by se smyčka okolo České republiky utahovala a možná je tak jen otázkou času, kdy o statut země bez výskytu AMP přijdeme.

Nemáme dostatek vlastního vepřového masa

Třebaže se může Česká republika pyšnit statutem země bez výskytu AMP, není k uspokojení poptávky na tuzemském trhu soběstačná, a proto se k nám 60 % vepřového masa dováží.

Cena vepřového masa se v následujících týdnech výrazně navýší a dá se předpokládat, že i u nás bude brzy nedostatkovým zbožím.

Máte rádi vepřové speciality?

Čínská vláda nabádá občany, aby omezili spotřebu vepřového masa, je prý nezdravé

Bez nadsázky by se dalo říci, že jsou Číňané na vepřovém mase závislí a ochotni za maso také zaplatit, a tím pádem přeplatit evropského spotřebitele. Polovinu světové produkce vepřového masa tak zkonzumují právě Číňané. Na obyvatele zde vychází spotřeba cca 54,5 kg vepřového masa ročně.

Evropská unie poptávku Číny po vepřovém mase nezvládá uspokojit

Největším dodavatelem vepřového masa do Číny je Evropská unie v čele s Německem, Španělskem, Francií, Nizozemskem a Dánskem. Ale na tak velký trh, jako je ten čínský, to nestačí, a tak se snaží hlad po vepřovém mase v Číně svými dodávkami uhasit také Spojené státy.

Masa bude ale i tak v Číně nedostatek, čehož si je i tamní vláda velmi dobře vědoma. Velká nejistota zde panovala zejména před oslavami při příležitosti 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky, kdy čínské úřady vyjádřily obavy, že nedostatek vepřového masa může narušit jejich veselou a mírumilovnou atmosféru.

I právě proto čínský prokomunistický tisk The Life Times uveřejnil článek o tom, že konzumace nadměrného množství vepřového masa není zdravá, a Číňané by tak spotřebu vepřového měli omezit.

Řešení problému? Zatím neexistuje

Celé to všechno zní jako jedna velká noční můra nejen pro Číňany, ale hlavně pro nás. Co náš národní pokrm vepřo knedlo zelo? A co milované vepřové řízky, bez kterých si výlet už ani neumíme představit? Nejhorší na celé této situaci je fakt, že se nejedná o noční můru, ale realitu, a řešení je stále v nedohlednu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz