Nad novoročními oslavami se stahují mračna. Nahradí je tiché ohňostroje či videomapping

Stahují se nad hlasitými ohňostroji mračna? Některá větší česká města je již zakázala

Rachejtle, dělobuchy, petardy. Konec roku je spojený s bujarými silvestrovskými oslavami. Ty s sebou ale přinášejí i kontroverzní téma ohňostrojů. Někteří se proti hlučným oslavám příchodu nového roku bouří, jiní si bez ohňostroje nedokážou silvestr představit. Jak se na ně dívá zákon? A co je to tichý ohňostroj?

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Pokuta? Jak kde, jak kdy

Jestli vás za odpálení petard čeká pokuta, nebo ne, záleží na tom, v jakém městě bydlíte. Každé si totiž samo stanovuje pravidla regulující ohňostroje. Věděli jste, že například v Praze nebo Liberci už 2 roky platí vyhláška, která dělobuchy zakazuje po celý rok s výjimkou silvestra a 1. ledna? Pokud byste si tedy v těchto městech chtěli uspořádat ohňostroj na oslavu svatby nebo narozenin mimo tyto termíny, hrozí vám za to pokuta. Stejné podmínky platí i pro obyvatele Znojma nebo Zlína a radnice mnoha dalších českých měst o podobných vyhláškách uvažují také. Zklamání čeká i ty, kteří se každoročně jezdili do hlavního města dívat na novoroční ohňostroj. Ten se totiž 1. ledna 2020 konat nebude a nahradí jej tichý videomapping. Nejen česká, ale dost možná i světová města tak budou následovat metropoli v Dubaji, která už v loňském roce tradiční silvestrovský ohňostroj vyměnila za dechberoucí světelnou show na mrakodrapu Burdž Chalífa.

Silvestrovské ohňostroje jsou oblíbenou zábavou, pro kterou ale trpí domácí i volně žijící zvířata

Utrpení pro zvířata

Ať už jste majitelem domácího mazlíčka, nebo ne, není asi nutné vysvětlovat, že hlasité rachejtle a petardy jsou pro psy a kočky stresující. Většina jejich majitelů se navíc shodne na tom, že pár hlasitých minut po odbití silvestrovské půlnoci je jen špičkou ledovce. Lidé totiž odpalují petardy již od brzkého odpoledne, na Vánoce nebo dokonce na Mikuláše. Domácí zvířata jsou pod náporem hluku vyděšená a dezorientovaná a podle statistik útulků je právě Nový rok obdobím, kdy se jejich kotce plní zaběhlými zvířaty. Hlučné oslavy neškodí jen domácím mazlíčkům, ohrožena jsou i volně žijící zvířata. Mnoho ptáků bývá zraněno nebo usmrceno a stresem trpí i divoká zvěř, která v panice vbíhá pod kola aut.

Ohňostroj bez hluku

Ideální variantou, která uspokojí příznivce oslav a zároveň neuškodí zvířatům, by tedy byl ohňostroj bez hluku. Myslíte si, že to je utopie? Naopak! Tzv. tichý ohňostroj je pojem, se kterým se setkáváme stále častěji. Obsahuje totiž pouze světelné efekty a nedoprovází ho žádný hluk. Těšit se můžete třeba na světelné fontány, výšlehy nebo ohňopády, u kterých vám ale nebudou zaléhat uši. Tiché ohňostroje navíc nejsou doménou jen profesionální pyrotechniky. Už letos si je můžete domů koupit i vy! Řetězec prodejen Lidl má ve své nabídce domácí ohňostroje s příznačnými jmény Tichošlápek a Dr. Mlčoch. A na internetu je nabízí například Mall.cz – tichý ohňostroj Silent pořídíte za 846 Kč. Můžete si tak užít silvestrovskou oslavu ohleduplnou k sousedům a zvířatům.

Při nákupu pyrotechniky hledejte český návod a schválení pro prodej v České republice

Pozor na tržnice

Varování před nákupem pyrotechniky na tržnicích je už každoroční tradicí. Přitom ale stále neklesají statistiky o počtu zraněných a mrtvých, kteří manipulovali s pyrotechnikou, jež patří do rukou jen odborníkům. Bohužel je totiž docela běžné, že si na tržnicích koupíte i pumy s kilogramem trhaviny, které spadají do 4. kategorie pyrotechniky. Tedy takové, která nesmí být volně prodávána a je životu nebezpečná. Při nákupu ohňostrojů proto vždy dbejte na to, aby na obalu výrobku byla informace o schváleném prodeji v České republice nebo Evropské unii. Nikdy nekupujte pyrotechniku, jejíž obal je viditelně poškozený nebo potrhaný. Každý kvalitní výrobek by též měl obsahovat český návod a vyznačené datum spotřeby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz