Kočky a slimáci v záhonech. Odradí je lógr z kávy i pomeranč

Jak se zbavit koček v záhonech? Pixabay.com

Také tak neradi plýtváte? Věděli jste, že můžete efektivně zužitkovat i lógr z kávy? Ten opravdu nepatří do koše, ale do přírody! Jak kávové sedliny šikovně využít na zahrádce?

Přečtěte si také

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?
Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Lógr jako odpuzovač škůdců

Vypěstovat si na zahrádce vlastní zeleninu a ovoce něco stojí. Jelikož venku nezaprší a nezaprší, musíte plodiny zalévat, aby z nich aspoň něco kloudného vyrostlo. A když se zadaří, jahody se začervenají a ředkvičky vykouknou zpod hlíny, rozčílí, když zjistíte, že jsou vaše výpěstky nakousané od slimáků, hlemýžďů nebo housenek.

A zde přichází chvíle pro kávovou sedlinu ze zrnkové kávy. Věděli jste, že když okolo rostlin rozprostřete odpad z kávy, mravencům, hlemýžďům a ani slimákům to nebude vůbec po chuti? Nezaručíme, že nechají vaši úrodu úplně bez povšimnutí, ale za zkoušku to stojí. Stejně byste sedlinu vyhodili do koše.

Kávová sedlina poslouží jako odpuzovač slimáků Pixabay.com

Tip: Budou-li si z vás a vaší kávy slimáci a hlemýždi dělat dobrý den, a i přes veškerou vaši snahu na plodinách v zahrádce hodovat nepřestanou, vyzkoušejte například přípravek na hubení slimáků, který se dá běžně koupit v hobby marketech, případně i v některých supermarketech.

Lógr s pomerančovou kůrou odpudí drzé kočky sousedů

Pokud však máte trošku jiný problém a vrásky na čele vám dělají naopak cizí kočky, zkuste smíchat usušenou pomerančovou kůru s kávovými sedlinami. Pokud slupky z pomeranče nemáte, dobře poslouží také čistá BIO pomerančová kůra z DM. Tato směs by je měla odradit.

Ale možná nejste jediní, koho napadlo vytasit se na cizí kočky s pomerančovou kůrou s lógrem, a tak mohou být zvyklé. Pokud se tato směs mine účinkem, vyzkoušejte silnější kalibr – rozmarýnový olej. Jestliže bude i ten na kočky krátký, problém vyřeší asi už jen čtyřnohý hlídač.

Vyrobte si z lógru tekutou směs proti škůdcům

Pokud chcete dopřát rostlinám extra péči a ochranu, nechte sedliny přes noc vylouhovat ve vodě. Tekutinu poté nalijte do rozprašovače a rostliny pokropte. Tato kávová směs bude nepříjemná nejen hmyzu, ale také spoustě jiných zvířat, které mohou na vaší zahrádce napáchat škodu.  

Lógr jako výborné hnojivo pro okrasné rostliny

Nejen vy, ale také okrasné rostliny milují kávu. Za směs, kterou vyrobíte smícháním odpadu z kávy, suché trávy, listí anebo slámy, vám poděkují květiny jako růže, azalky či kamélie.

Důležité však je kávovou sedlinu smíchat s rostlinným odpadem, aby se neutralizovala kyselost z kávy. Odpad z kávy dodá půdě dusík, draslík a zvýší koncentraci hořčíku, který rostliny potřebují k tomu, aby byly zdravé. Tato směs však není kompletní, chybí zde fosfor a vápník. Přidáte-li však do ní popel ze dřeva a vápno, získáte kompletní hnojivo vhodné i pro ostatní zeleň.

Kávový lógr poslouží jako hnojivo například pro růže Pixabay.com

Dusíkaté vápno je zapotřebí k dezinfekci půdy. Je účinné proti houbovým chorobám i škůdcům. Také podporuje růst kořenů, přičemž rostliny díky tomu efektivněji přijímají živiny a jsou zdravé a vitální. Do určité míry je účinné také proti drátovcům (larvám brouků kovaříků), kteří páchají škody na úrodě zejména na jaře a na podzim. 

A dřevěný popel? Ten také nepatří do popelnice. Pokud doma topíte dřevem, pamatujte příští zimu na to, že z tohoto druhu odpadu můžete získat skvělé minerální hnojivo. Toto se týká ovšem pouze dřeva. Jestliže byste použili jako hnojivo popel z briket nebo uhlí, naopak byste zahradě velmi uškodili.  

Popel ze spáleného dřeva obsahuje až 35 % vápníku, 10 % draslíku, 7 % hořčíku a 4 % fosforu. Zato však dusík skoro žádný, proto jej skvěle doplní odpad z kávy, který dusík obsahuje.

Dávejte však pozor, ke kterým rostlinám popel sypete. Kyselomilné druhy, jako jsou azalky, magnólie, hortenzie, vřesy, brusnice borůvka či rododendrony potřebují ke svému růstu kyselou půdu v rozmezí pH 3–6,4. Naproti tomu dřevěný popel má pH velmi vysoké, jeho hodnota se pohybuje okolo 12.

A jak popel použít? Můžete jej rozpustit ve vodě nebo přidat do kompostu. Nikdy však do kompostu a ani pod žádnou rostlinu nedávejte popel, který je ještě teplý. Ačkoli se vám může zdát jako vyhaslý, hrozí velké riziko požáru. Stačí jenom, aby zafoukal vítr.  

Modrých květů hortenzií docílíte kyselým pH půdy, růžových zásaditým pH Pixabay.com

Chcete, aby vaše hortenzie byly modré? Obarvěte je kávou!

Víte, že se s kávovými zrny dá kouzlit? Pokud přisypete kávovou sedlinu k hortenziím, změní barvu. Barva jejich květů se totiž odvíjí od pH půdy. Zásaditá půda dodá hortenziím růžový odstín, zatímco kyselá půda je zbarví domodra. Abyste tedy docílili tolik žádané modré barvy, musíte snížit pH půdy na 3,5–4,5. V případě červených hortenzií však změnou pH půdy docílíte nikoli modré, ale fialové barvy květů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz