Jak ušetřit na mateřské dovolené a nestrádat

Jak ušetřit na mateřské

I když pobíráte rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, těžko vám tyto příspěvky pokryjí běžné výdaje. Proto vám přinášíme několik rad a tipů, které vám pomohou ušetřit peníze během mateřské dovolené. Jak tedy ušetřit? 

Přečtěte si také

Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete
Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete

Řekněte, co chcete

Pokud má dítě narozeniny, nebo jsou Vánoce, řekněte si, čím chcete být obdarováni. Začněte už před narozením miminka a domluvte se na dárcích s příbuznými či známými. Klidně si připravte seznam věcí online. Tam si každý může předem rezervovat, co zakoupí. Pak se vám nesejde jedna věc víckrát a nebudou se vám hromadit zbytečnosti.

Nákup a prodej

Malé děti velmi rychle rostou. Většina dětských oblečků vypadá jako nová, i když je koupíte z druhé ruky. Zkuste sociální sítě a webové stránky pro matky s dětmi. Seženete i hračky, kočárek, autosedačku, odráželo nebo kolo. Vyzkoušet můžete i privátní značky řetězců s dostupnými cenami. Oblečení nekupujte dopředu. Zimní oblečení kupované v létě dítěti nemusí padnout.

Pozor na slevy a akce

Nepřeceňujte nabízené slevy, které mnohdy nejsou až tak výhodné, jak se zdá. U plenek sledujte cenu za kus a počet kusů v balení, zda se vám nákup opravdu vyplatí. Akce typu 2 + 1 možná nabízejí zboží, které vůbec nevyužijete. Ceny porovnejte v internetových srovnávačích. Prodejte oblečení, do kterého se už po porodu nevejdete, malé dětské oblečení, pomůcky a hračky.

Ušetřit se dá snadno

Zvládněte to sami

Něco si můžete levněji vyrobit či uvařit. Nekupujte drahé dětské výživy a pochutiny. Zdravé a jednoduché ovesné sušenky si připravíte i sami a budete vědět, co obsahují. Do bílého jogurtu si přidejte vlastní ovoce. Různé dětské mléčné dezerty obsahují spoustu cukru, konzervantů, barviv a dalších látek. Pokud máte domácí přebytky ze zahrady, zvládnete si vyrobit i dětskou výživu. Doma nemusíte používat vlhčené ubrousky, voda je pro dítě nejzdravější. Něco si třeba zvládnete i ušít.

Akce a programy pro děti

Ušetřit lze i díky různým věrnostním programům v drogeriích. Po zaregistrování nakoupíte dětský sortiment levněji. Často obdržíte i uvítací balíček pro miminko. Zjistěte si také, na co vám přispívá zdravotní pojišťovna. Může jít o autosedačky, očkování i kurzy plavání. Vyzkoušejte třeba i bezplenkovou komunikační metodu, kterou lze zavést už od narození.

Vsaďte na opakovaně používané pomůcky

Silikonové lahvičky pro děti umožňují vymáčknout obsah stejně jako z oblíbených kapsiček. Silikon hravě umyjete a je zdravotně nezávadný. Díky opakovanému použití ušetříte. Pomůže vám také balit sebou do dóziček jídlo na cestu a pití do lahve. Nákup jídla na výletech se často notně prodraží.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz