Odpadky, které rozhodně neházejte do koše! Slupky, lógr i skořápky mají mnoho využití

Víte, že ze slupek z kořenové zeleniny můžete uvařit skvělý domácí vývar?

Život bez odpadů, už i v Čechách často skloňovaný zero waste, je ekologický trend, při kterém se snažíme vyprodukovat nulové množství odpadu. Zdá se vám to při konzumním stylu života náročné? Začněte zlehka a naučte se zužitkovat odpad, který končí ve vašem koši! Přečtěte si, jak využít slupky nebo třeba kávovou sedlinu.

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Citrusová koupel

Dopřáváte si rádi horkou koupel s vonným olejem? Co si jej připravit sami doma? Slupky z citrusových plodů obsahují množství přirozeně se vyskytujících éterických olejů. Kůru pomerančů, citrónů, mandarinek nebo limetek usušte a v mixéru namelte na menší kousky. Ty nasypte do uzavíratelné sklenice a přelijte alkoholem. Použijte např. vodku, která nemá žádnou vlastní vůni. Několik minut zavřenou sklenicí třepejte a pak ji nechte 2 až 3 dny stát. Pomocí kávového filtru oddělte tekutinu od slupek a nechte ji kapat do mělké misky. Během pár dní se z ní vypaří alkohol a zůstane vám jen čistý přírodní olej, který si můžete nakapat do horké vany.

Skořápky nejen pro slepice

Pamatujete si, jak naše maminky a babičky schovávaly skořápky od vajec? Drobily je pak zpátky slepicím, tzv. na přilepšenou. Obsahují totiž mnoho vápníku, jódu, železa a fosforu. I když vám po dvoře žádný kur neběhá, skořápky se vám v domácnosti budou hodit i dnes. Při jarní výsadbě slouží jako skvělé přírodní hnojivo, které stačí přidat do půdy. Využít je můžete též k vyčištění porcelánu. Pokud máte hrnky zašlé od čaje a kávy, jednoduše je naplňte vodou s rozlámanými skořápkami a nechte přes noc působit. Porézní povrch skořápek pohltí barevný povlak, a vy ráno v kuchyni najdete krásně čisté nádobí.

Skořápky od vajec usušte a použijte je jako přírodní hnojivo nebo k čištění porcelánu.

Je libo voňavou kávu?

Z kávové sedliny si můžete zkusit vyvěštit budoucnost. Ale ještě lepší využití najde jako pomocník v domácnosti. Doba, kdy jsme si vařili „turka“ s lógrem už je sice dávno pryč, ale kávovou sedlinu získáte i z překapávané kávy nebo z kapslí na espresso. Zbylý lógr nechte na vzduchu proschnout a přesypte jej do malé misky. Funguje totiž skvěle jako pohlcovač pachů v lednici. Misku s lógrem si též můžete postavit vedle kuchyňského dřezu. Po krájení česneku, cibule nebo ryby si jím omyjte ruce, které tak během chvilky zbavíte zápachu, a navíc jim dopřejete jemný peeling. Další výhodou kávové sedliny je to, že skvěle barví. Umí si tedy poradit se škrábanci na tmavém dřevěném nábytku. Zrnka kávy naneste na škrábance, nechte zaschnout a poté nábytek přeleštěte. Odřeniny budou ty tam!

Lógr z kávy pohlcuje pachy a tak jej můžete umístit třeba do lednice.

Vařte ze slupek

Slupky ze zeleniny a ovoce v drtivé většině končí v odpadcích. Přitom velkou část z nich je možné v kuchyni dále využít. Víte, že čištěním zeleniny se připravujete až o třetinu její váhy? Nevyhazujte tak peníze a neplňte zbytečně koš odpadky. Slupky a odřezky z omyté kořenové zeleniny se například skvěle hodí na vývar do polévky. Nať z celeru, z mrkve nebo petržele můžete použít na výborné domácí pesto, pokud je pokrájíte na drobno a přidáte k nim česnek, olej a sůl. Brokolicový nebo květákový košťál mnoho lidí vyhazuje proto, že jsou příliš tvrdé. S tím si však poradí správná úprava! Pokud je zapečete v troubě, hezky změknou a bude z nich zdravá večeře.

Vytvářet minimum odpadu je záslužné, ale neberte všechno doslova. Nikdy tak nezpracovávejte zeleninové odřezky, které jsou změklé, hnědé, červivé nebo dokonce shnilé.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz