Jak vybrat šicí stroj? Ten správný se kupuje jen jednou za život

Jak vybrat šicí stroj? Ten správný se kupuje jen jednou za život

Jehla a nitě jsou někdy potřeba v každé domácnosti. Ať už budete občas zašívat díry, něco záplatovat, nebo se chystáte pustit do vlastního oblečení či bytových doplňků. Šicí stroj je praktický pomocník. Když zvolíte správný model, bude s vámi mnoho let. Výběr je ale široký. Jak se v něm orientovat?

Přečtěte si také

Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou
Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou

Štupování ponožek nebo módní návrhářka?

Než se pustíte do procházení tisíců strojů určete si, k čemu budete stroj potřebovat a jaké funkce byste uvítali. Pokud budete jen občas něco sešívat, určitě nepotřebujete dekorativní stehy nebo automatické střihání nitě. Pokud si chcete zkusit ušít i nějaké oblečení, buďte náročnější na požadované funkce.

První parametr, který se u strojů liší, je počet stehů. Základní stroje mohou mít jen 3 stehy, profesionální pak stovky. V základním setu je kromě klasického stehu vždy rovný entlovací steh, který se používá pro začištění okrajů. V základu bývá také klikatý steh, který může sloužit pro začištění nebo jako dekorace. Nadstavbu tvoří elastické stehy, které jsou nepostradatelné pro pružné látky, slepý steh, který je velmi nenápadný a různé dekorativní vyšívací stehy.

patka šicího stroje

Dále by vás měly zajímat doplňkové funkce. Aby byl stroj praktický, měl by mít každopádně volné rameno neboli možnost odebrat část podkladové desky pro šití rukávů nebo nohavic. Další funkce, která by měla patřit do základu, je osvětlení. Každý stroj by měl mít žárovku, která vám posvítí na pracovní plochu. Lepší modely mívají osvětlení LED. Pokud využijete i šití knoflíkových dírek, neocenitelná funkce je jejich automatické nebo poloautomatické šití. Hodně vám usnadní obšívání malých otvorů. Funkce, které můžete při občasném šití snadno nahradit, ale náročnější švadleny je ocení, jsou automatické odstřihnutí nitě, automatické navíjení nitě a automatické zapošití.

Lepší stroje mívají ještě širší výběr patek. Například patky pro řasení, patky pro šití zipů, nebo patka pro přišívání knoflíků.

Mechanické vs. elektronické

Když budete vědět, jaké pokročilé funkce budou pro vás ty pravé, můžete začít prozkoumávat jednotlivé modely. Stroje jsou rozděleny na mechanické a elektronické. Rozdíl je v ovládání. Všechny šicí stroje fungují na elektřinu a určitě se nemusíte bát, že byste u mechanického stroje šlapali na těžký pedál jako naše babičky. Bude se ale ovládat páčkami a kolečky. Elektronický stroj má displej a několik tlačítek, na kterých vše nastavíte. Kromě ovládání je rozdíl v tom, že elektronické stroje mívají větší počet stehů a nižší hlučnost. Také jsou ale dražší.

poloprofisionální šicí stroje mají spoustu vychytávek

Jak hluboko do peněženky

Nejlevnější stroje začínají na 1 tisíci korun a ta levnější cenová kategorie končí kolem 3 tisíc korun. Tyto stroje stačí těm méně náročným. Mívají základní programy. Pokud si připlatíte nad 3 tisíce, přidají se k nabídce i elektronické šicí stroje. Tyto typy uspokojí už i náročné švadleny. Mívají LED osvětlení, větší počet programů nebo ořez látky. Dražší stroje patří už do profi kategorie.

Jakou značku?

Pokud budete i po zvolení správné cenové kategorie a funkcí nerozhodní, sáhněte po některé z ověřených značek. Velmi rozšířená a oblíbená je americká značka Singer. Je velmi dobře dostupná, její stroje prodává i Lidl a má kvalitní servis po celé Evropě. Další doporučované značky jsou Brother, Lucznik, Toyota. Na trhu se teď také objevila japonská značka Janome, která nabízí poměrně kvalitní stroje za nízkou cenu. Je však doporučena spíše pro méně náročné.

šicí stroje našich babiček a prababiček

Jaký stroj pořídit si můžete ověřit ještě v následujícím přehledu.

Základ

 • Základní programy a stehy
 • Jednoduché a srozumitelné ovládání
 • Volné rameno
 • Nízká váha pro snadnou manipulaci
 • Dlouhá záruka
 • Cena do 3 tisíc korun

Pokročilý

 • Rozšíření o více stehů, pružné stehy, vyšívací stehy
 • Šití knoflíkové dírky
 • Větší výběr patek
 • Volné rameno
 • Cena od 3 tisíc korun

Profi

 • Elektronický šicí stroj
 • Overlockový steh
 • Vyšívací stehy s rozšířenými funkcemi
 • Široký výběr různých patek
 • Automatické funkce – navlékání jehly, odstřihnutí nitě, zapošití
 • Ověřená značka s kvalitním a rychlým servisem
 • Cena od 7 tisíc korun