Potraviny, které jsou na černé listině. Pozor si dejte na arašídy i čerstvé bylinky

Potraviny, které jsou na černé listině. Pozor si dejte na arašídy i čerstvé bylinky

Svět už není tím místem, kterým kdysi býval. Zelenina či ovoce jsou, ač svou povahou jinak velice zdravé, ošetřené pesticidy, které mají na objem produkce zcela jistě pozitivní vliv. Totéž však bohužel už nelze říct o našem zdraví. Na druhou stranu moc dobře víme, že bez tohoto ošetření by dovážené potraviny byly jinak mnohem dražší a ne každý by si mohl v obchodě dovolit koupit trs žlutých banánů.

Přečtěte si také

Češi objevují černý česnek a mají ho čím dál raději. Na zahrádce ho ale nevypěstujete. Víte proč?
Češi objevují černý česnek a mají ho čím dál raději. Na zahrádce ho ale nevypěstujete. Víte proč?

Jsme si současně také vědomi toho, že tyto potraviny musíme doma před konzumací pečlivě omýt.

Některé dovážené potraviny bude nutné kontrolovat více

Věděli jste však, že některé dovážené potraviny obsahují pesticidů více než jiné, a proto Evropská komise (EK) dne 22. 7. 2019 aktualizovala v nařízení číslo 2019/1249 seznam potravin, které jsou jiného než živočišného původu a podléhají zesíleným úředním kontrolám?

Co to pro nás znamená?

Že na tyto potraviny budou platit zesílené vstupní úřední kontroly. I když část těchto potravin projde přes kontrolu, je dobré vědět, o jaké potraviny a z jakých zemí se konkrétně jedná. Můžeme si tak případně v obchodě vzít tentýž produkt, ale pocházející z jiné země, který může pro nás být eventuálně méně škodlivý.

EU seznam už léta pravidelně aktualizuje, což znamená, že některé potraviny ze seznamu zmizí a naopak. Pokud vás tedy zajímá, co jíte, nebo na jaké potraviny byste měli dávat pozor, je dobré tento seznam sledovat.

O jaké potraviny se jedná?

Je jich opravdu mnoho, jejich kompletní seznam v češtině najdete právě ve výše zmiňovaném nařízení EK č. 2019/1249. Vybíráme proto jen některé.

Arašídy obsahují karcinogenní plísňové jedy

Například podzemnice olejná ve skořápce a bez skořápky či arašídové máslo pocházející z Bolívie, Madagaskaru, Senegalu či USA můžou obsahovat nadměrné množství aflatoxinů.

Arašídy jsou ve světě velmi oblíbenou potravinou

Co jsou to aflatoxiny?

Aflatoxiny jsou plísňové jedy, které jsou velmi toxické a karcinogenní, přičemž mnohdy stojí za rakovinou jater. Velmi často je obsahují nejen výše zmiňované arašídy, ale také ořechy – zejména pistácie, lískové ořechy, para ořechy, mandle, kukuřice či koření (pepř, chilli, paprika, muškátový oříšek aj.).

Aflatoxiny se mohou v menším množství vyskytovat i v mléce, jsou-li plodinami napadenými aflatoxiny krmeny například krávy.

Kustovnice čínská může obsahovat zbytky insekticidů a pesticidů

Kustovnice čínská (goji) původem z Číny, může obsahovat zbytky pesticidů amitraz a nikotin.

Goji - součást každé zdravé snídaně?

Co je to amitraz?

Amitraz je insekticid, který je obsažen například v přípravku Ectodex, používaném k léčbě demodikózy, sarkoptového svrabu, při napadení klíšťaty či zavšivení u psů.

Co je to nikotin?

Nikotin je především pesticid, což si jen málokdo uvědomuje, a spíše si jej známe jako škodlivou látku vznikající při kouření tabáku. Roztok získaný z listů tabáku však dokáže velmi účinně zlikvidovat hmyz i zabránit růstu některých druhů bakterií.

Vodnice (ředkev) z Libanonu a Sýrie může obsahovat karcinogenní barvivo

Vodnice je velmi zdravá, o tom není pochyb. Ale už méně, pokud ji obarvíte Rhodaminem B, což je případ nakládané vodnice dovážené ze SýrieLibanonu. Tento produkt se na seznam dostal poté, co jej nahlásily německé a francouzské orgány.

vodnice se obarvuje červenou řepou

Co je to Rhodamin B?

Rhodamin B je chemická sloučenina a barvivo, které však nemá v potravinách co dělat. Jeho použití v potravinách je přísně zakázáno.

Proč? Protože o peníze jde především

Výrobní proces nakládané vodnice je poměrně finančně nákladný a časově náročný. Spočívá v tom, že se vodnice nakrájí na plátky a umístí do zavařovací sklenice společně s octem a solí. Následně se přidá pár plátků červené řepy. Po více než týdnu je produkt hotový. Zdlouhavé, že ano?

Patrně toto si řekli producenti v Sýrii a v Libanonu, kde červenou řepu nahradili u nás zakázaným barvivem Rhodaminem B. Výsledný produkt je skutečně na první pohled k nerozeznání od výrobku, který vznikne při správném výrobním procesu, což producentům umožnilo prodávat své výrobky s vysokým ziskem.

Bohužel pro koncového zákazníka je vodnice obarvená Rhodaminem B toxická a karcinogenní.

Zmrazené maliny mohou způsobit nepříjemné gastrointestinální komplikace

Zvýšená kontrola se týká zmrazených malin původem ze Srbska, které mohou obsahovat norovirus.

Co je to norovirus?

Norovirus je vir, který se u lidí projevuje nevolností, zvracením, ukrutnými křečemi v břiše, průjmem, zimnicí, bolestí hlavy či horečkou. Je velmi nakažlivý a snadno ním nakazíte celou rodinu. Člověk nakažený norovirem by neměl připravovat jídlo pro ostatní.

Čerstvé bylinky mohou obsahovat zbytky pesticidů a insekticidů

Toto upozornění se týká zejména čerstvých bylinek, jako jsou listy koriandru, bazalky, máty či petržele původem z Vietnamu, které mohou obsahovat zbytky dithiokarbamátů včetně manebu, mankozebu, metiramu, propinebu, thiramu a ziramu, fenthoátu a kvinalfosu.

Kdo by to byl do koriandru řekl?

Co jsou tyto látky zač?

Dithiokarbamát je účinný fungicid, který se běžně používá u plodin k zamezení vzniku plísní. Fenthoát je organofosfátový insekticid, který se často aplikuje při pěstování červené papriky, jarní cibulky, okurek či rajčat. Kvinalfos je organofosfátový pesticid, který je široce využíván u plodin, jako jsou rýže, pšenice, káva či bavlna. Světová zdravotnická organizace považuje kvinalfos za středně nebezpečný, zatímco v Indii je považován za vysoce toxický pesticid.

Myjte a loupejte

Všímáte si, že se paradoxně jedná o relativně zdravé potraviny? Ano, o podzemnici olejné víme už delší dobu, že je kvůli obsahu aflatoxinů problematická. Ale řekli byste to do čerstvých bylinek, které klamou tělem a mají díky vysokému obsahu chlorofylu nádherně zdravou zelenou barvu? A co teprve takové maliny?

Zdá se, že nejzdravější stravovací směr je takový, v němž si budete dopřávat všeho a s mírou. Klidně i ten „vlašák" s rohlíkem, pokud jej máte rádi. A hlavně – všechno pečlivě myjte a pokud možno, i loupejte. Místo vitamínů ve slupce totiž u některých plodin čekají spíše pesticidy (v lepším případě).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz