Potraviny, které jsou na černé listině. Pozor si dejte na arašídy i čerstvé bylinky

Potraviny, které jsou na černé listině. Pozor si dejte na arašídy i čerstvé bylinky

Zelenina a ovoce jsou, ač svou povahou jinak velice zdravé, běžně ošetřované pesticidy, které mají na objem produkce zcela jistě pozitivní vliv. Totéž však bohužel nelze říct o našem zdraví.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Některé dovážené potraviny jsou kontrolované více

Věděli jste však, že některé dovážené potraviny obsahují pesticidů více než jiné, a proto Evropská komise (EK) v červenci 2019 aktualizovala v nařízení číslo 2019/1249 seznam potravin, které jsou jiného než živočišného původu a podléhají zesíleným úředním kontrolám?

Co to pro nás znamená?

Aktualizace znamená, že na tyto potraviny platí zesílené vstupní úřední kontroly. I když část těchto potravin projde přes kontrolu, je dobré vědět, o jaké potraviny a z jakých zemí se konkrétně jedná. Můžeme si tak případně v obchodě vzít tentýž produkt, ale pocházející z jiné země, proto vám chceme připomenout, které to jsou.

EU seznam už léta pravidelně aktualizuje, což znamená, že některé potraviny ze seznamu zmizí a naopak. Pokud vás tedy zajímá, co jíte, nebo na jaké potraviny byste si měli dávat pozor, je dobré tento seznam sledovat.

Arašídy obsahují karcinogenní plísňové jedy

Například podzemnice olejná ve skořápce a bez skořápky či arašídové máslo pocházející z Bolívie, Madagaskaru, Senegalu a USA můžou obsahovat nadměrné množství aflatoxinů.

Co jsou to aflatoxiny?

Aflatoxiny jsou plísňové jedy, které jsou toxické a karcinogenní, přičemž mnohdy stojí za rakovinou jater. Často je obsahují nejen výše zmiňované arašídy, ale také ořechy – zejména pistácie, lískové ořechy, para ořechy, mandle, kukuřice či koření (pepř, chilli, paprika, muškátový oříšek aj.).

Aflatoxiny se mohou v menším množství vyskytovat i v mléce, jsou-li plodinami napadenými aflatoxiny krmeny například krávy.

Arašídy jsou ve světě oblíbenou potravinou . Canva

Kustovnice čínská může obsahovat zbytky insekticidů a pesticidů

Kustovnice čínská (goji) původem z Číny, může obsahovat zbytky pesticidů amitraz a nikotin.

Goji - součást každé zdravé snídaně?

Co je to amitraz?

Amitraz je insekticid, který je obsažen například v přípravku Ectodex, používaném k léčbě demodikózy, sarkoptového svrabu, při napadení klíšťaty či zavšivení u psů.

Co je to nikotin?

Nikotin je především pesticid, což si jen málokdo uvědomuje, a spíše si jej známe jako škodlivou látku vznikající při kouření tabáku. Roztok získaný z listů tabáku však dokáže velmi účinně zlikvidovat hmyz i zabránit růstu některých druhů bakterií.

Vodnice (ředkev) z Libanonu a Sýrie může obsahovat karcinogenní barvivo

Vodnice je velmi zdravá, o tom není pochyb. Ale už méně, pokud ji obarvíte Rhodaminem B, což je případ nakládané vodnice dovážené ze Sýrie a Libanonu. Tento produkt se na seznam dostal poté, co jej nahlásily německé a francouzské orgány.

vodnice se obarvuje červenou řepou

Co je to Rhodamin B?

Rhodamin B je chemická sloučenina a barvivo, které však nemá v potravinách co dělat. Jeho použití v potravinách je přísně zakázáno.

Proč? Protože o peníze jde především

Výrobní proces nakládané vodnice je poměrně finančně nákladný a časově náročný. Spočívá v tom, že se vodnice nakrájí na plátky a umístí do zavařovací sklenice společně s octem a solí. Následně se přidá pár plátků červené řepy. Po více než týdnu je produkt hotový. Zdlouhavé, že ano?

Patrně toto si řekli producenti v Sýrii a v Libanonu, kde červenou řepu nahradili u nás zakázaným barvivem Rhodaminem B. Výsledný produkt je skutečně na první pohled k nerozeznání od výrobku, který vznikne při správném výrobním procesu, což producentům umožnilo prodávat své výrobky s vysokým ziskem.

Bohužel pro koncového zákazníka je vodnice obarvená Rhodaminem B toxická a karcinogenní.

Zmrazené maliny mohou způsobit nepříjemné gastrointestinální komplikace

Zvýšená kontrola se týká zmrazených malin původem ze Srbska, které mohou obsahovat norovirus.

Co je to norovirus?

Norovirus je vir, který se u lidí projevuje nevolností, zvracením, ukrutnými křečemi v břiše, průjmem, zimnicí, bolestí hlavy či horečkou. Je velmi nakažlivý a snadno ním nakazíte celou rodinu. Člověk nakažený norovirem by neměl připravovat jídlo pro ostatní.

Čerstvé bylinky mohou obsahovat zbytky pesticidů a insekticidů

Toto upozornění se týká zejména čerstvých bylinek, jako jsou listy koriandru, bazalky, máty či petržele původem z Vietnamu, které mohou obsahovat zbytky dithiokarbamátů včetně manebu, mankozebu, metiramu, propinebu, thiramu a ziramu, fenthoátu a kvinalfosu.

Kdo by to byl do koriandru řekl?

Co jsou tyto látky zač?

Dithiokarbamát je účinný fungicid, který se běžně používá u plodin k zamezení vzniku plísní. Fenthoát je organofosfátový insekticid, který se často aplikuje při pěstování červené papriky, jarní cibulky, okurek či rajčat. Kvinalfos je organofosfátový pesticid, který je široce využíván u plodin, jako jsou rýže, pšenice, káva či bavlna. Světová zdravotnická organizace považuje kvinalfos za středně nebezpečný, zatímco v Indii je považován za vysoce toxický pesticid.

Myjte a loupejte

Všímáte si, že se paradoxně jedná o relativně zdravé potraviny? Ano, o podzemnici olejné víme už delší dobu, že je kvůli obsahu aflatoxinů problematická. Ale řekli byste to do čerstvých bylinek, které klamou tělem a mají díky vysokému obsahu chlorofylu nádherně zdravou zelenou barvu? A co teprve takové maliny?

Zdá se, že nejzdravější stravovací směr je takový, v němž si budete dopřávat všeho a s mírou. Klidně i ten „vlašák" s rohlíkem, pokud jej máte rádi. A hlavně – všechno pečlivě myjte a pokud možno, i loupejte. Místo vitamínů ve slupce totiž u některých plodin čekají spíše pesticidy (v lepším případě).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz