Při nadýmání, migréně i nachlazení. Vyměňte lékárničku za chutné a voňavé bylinky

Při nadýmání, migréně i nachlazení. Vyměňte lékárničku za chutné a voňavé bylinky

Nejsou bylinky jako bylinky. Vypěstujte si voňavé rostliny, které ozvláštní vaše oblíbené pokrmy a pomohou při nejrůznějších zdravotních potížích. Bylinky navíc potěší také na pohled – na záhonu, stejně jako v kuchyni.

byliny nahradí lékárnu

Přečtěte si také

Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat
Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat

Jsou krásné, zelené a tak nádherně voní. Některé jsou vhodné na vaření, jiné zase nahradí léky v domácí lékárničce. Nebo dokonce obojí. Objevte kouzlo pěstování zázračných bylinek.

Zelená a voňavá klasika

Bazalka – nepostradatelná součást nejen italské kuchyně. Hodí se do salátů, těstovin nebo na oblíbenou pizzu. Nezaměnitelná chuť a vůně bazalky nejsou jedinými jejími výhodami. Látky obsažené v bylině pomáhají třeba při nadýmání či zavodnění organismu. Čaj z bazalky je také podpůrným lékem při opakovaných zánětech močových cest. A jak tenhle zázrak pěstovat? Jednoletá bazalka může prospívat v květináči za oknem i na bylinkovém záhonku. Zelenou krásku umístěte na slunné místo a pravidelně ji zalévejte – pozor však na přelití, aby nedošlo k zahnívání kořínků. 

Za zajímavou vůní

Tradiční chlebové či perníkové koření můžete pěstovat i vy. Koriandr se hodí na pečení i vaření, zachutná jistě také v polévkách. Pěstuje se opět na teplém slunečném stanovišti – ideálně však kvůli výšce v samostatné větší nádobě. A s čím vám tento zelený rytíř pomůže jako léčivka? Oceníte ho při nadýmání, migréně i bolestech kloubů. V takovém případě je vhodný pro výrobu domácí masti.

Bez majoránky ani ránu

Teplomilná majoránka je populární bylinkou nejen jako koření do bramboráků, ale také do polévek či gulášů. Je skvělým dochucovacím prostředkem a navíc podporuje trávení. S majoránkou vám nedá zabrat žádný těžký pokrm české kuchyně. A co dál s majoránkou? Připravte si třeba léčivý čaj, který pomůže při nachlazení a bolestech hlavy. Trápí vás revma? Dopřejte si koupel s vývarem z majoránky. Že je tahle šikula užitečná? Tak si ji vysaďte třeba na zahradě jako pohodovou letničku.

levandule jako lék

TIP: Se samozavlažovacím květináčem vám porostou bylinky jako divé! Najdete ho právě teď v prodejnách Tescoma za akční cenu 99 Kč. Nezapomeňte k němu pořídit také praktické nůžky na bylinky pro šetrnou sklizeň. Můžete je mít za 299 Kč, obě akce platí do 31.8. 

Všestranná petrželka

Můžete ji pěstovat v truhlíku i na záhonu. Řeč je o petrželce. Její nať je nepostradatelná v silném vývaru, ale můžete si z ní připravit také čaj. Petrželka totiž působí močopudně a má silný dezinfekční účinek. Čaj z petrželky podporuje zažívání, dezinfikuje a čistí organismus. Čistící detoxikační čaj můžete pít dvakrát denně po dobu tří týdnů, pak by měla následovat týdenní pauza. Pít jej však můžete také v období chřipek – obsahuje totiž velké množství vitamínu C.

A hmyz nemá šanci!

Na sluníčku se můžete kochat další tajemnou bylinkou – šalvějí. Tento drobný keř můžete pěstovat na balkóně i na zahradě, kde vydrží až do pěti let. Vůně šalvěje odpuzuje hmyz, proto ji oceníte také třeba poblíž terasy nebo posezení. Kromě použití v kuchyni si zamilujete její výjimečné léčivé vlastnosti. Obkladem z rozmačkaného lístku uklidníte otok po hmyzím štípnutí, šalvějovým čajem odeženete rýmu a kašel. Proto by mezi oblíbenými bylinkami rozhodně neměla chybět.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz