Přírodní repelenty, které si můžete zasadit na zahrádce a skutečně fungují

Přírodní repelenty, které si můžete zasadit na zahrádce a skutečně fungují

Každý majitel zahrádky vede každoroční války s nepřáteli, kteří si dělají zálusk na naše těžce vypracované plody. Hmyz, plevel, slimáci… uchránit před nimi zahradu i sebe je nadlidský úkon. Chemie v postřicích ale obsahuje toxické látky, které rostliny a půda vstřebávají do sebe a představují zdravotní riziko pro lidi a zvířata. Vyzvěte na pomoc přírodní repelenty, které budou odhánět škůdce stejně spolehlivě, ale bez zdravotních následků!

Přečtěte si také

Vyzkoušejte efektivní jarní úklid, při kterém se hubne. Víte, kolik spálíte kalorií při uklízení?
Vyzkoušejte efektivní jarní úklid, při kterém se hubne. Víte, kolik spálíte kalorií při uklízení?

Afrikán

Aksamitník neboli afrikán nejenže pěkně kvete, ale obsahuje i látku pyrethrin, která odpuzuje komáry, mouchy a další drobný hmyz. Tato látka se běžně používá v repelentech a insekticidech. Když si vysadíte afrikány nebo některé druhy kopretin, rovnou hmyz odpuzují a nemusíte tak řešit jeho likvidaci. Můžete je umístit přímo vedle zeleniny a ta pak nebude potřebovat tolik chemického postřiku. 

Šenta kočičí

Kočky ji milují, hmyz nenávidí! Jestli žijete v oblasti, kde se vyskytuje hodně komárů, určitě zkuste pěstovat tuto zázračnou rostlinku na své zahradě. Šenta je prý v odpuzování komárů 10x účinnější než DEET, látka obsažená ve většině konvenčních repelentů, která ale může dráždit kůži. 

Saturejka

Velkým nepřítelem všech pěstitelů jsou také mšice. V boji proti nim vám pomůže saturejka. Když ji zasadíte k luštěninám, zároveň bude odhánět i nosatce, v domácnosti zase pomůže odpuzovat velmi nepříjemné potravinové moly.

bazalka dokonalý pomocník na zahrádce i v kuchyni

Bazalka

Dokonalý pomocník na zahrádce i v kuchyni je bazalka. Je nenáročná na pěstování, krásně voní a dochutí spoustu jídel. Navíc ji ale i nesnáší škůdci! Odhání komáry a další hmyz. Obzvláště účinné jsou citronová a skořicová bazalka, jejichž vůni malí záškodníci nemůžou vystát. Když ji vysadíte mezi zeleninu - pomáhá okurky, rajčata a papriky zbavovat některých parazitních hub.  

Levandule

Asi každý má rád vůni levandule a když si k ní přičichne, představí si rozkvetlou Provence. Této tisíce let staré rostlince se ale může dařit i na české zahradě, když jí dopřejete dostatek světla. Tady také platí, že čím víc voní nám, tím méně hmyzu. Levandule odpuzuje múry, blechy, komáry a mouchy. Navíc se už od nepaměti používá v domácnosti proti potravinovým i šatním molům.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz