Přírodní repelenty, které si můžete zasadit na zahrádce a skutečně fungují

Přírodní repelenty, které si můžete zasadit na zahrádce a skutečně fungují

Každý majitel zahrádky vede každoroční války s nepřáteli, kteří si dělají zálusk na naše těžce vypracované plody. Hmyz, plevel, slimáci… uchránit před nimi zahradu i sebe je nadlidský úkon. Chemie v postřicích ale obsahuje toxické látky, které rostliny a půda vstřebávají do sebe a představují zdravotní riziko pro lidi a zvířata. Vyzvěte na pomoc přírodní repelenty, které budou odhánět škůdce stejně spolehlivě, ale bez zdravotních následků!

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Afrikán

Aksamitník neboli afrikán nejenže pěkně kvete, ale obsahuje i látku pyrethrin, která odpuzuje komáry, mouchy a další drobný hmyz. Tato látka se běžně používá v repelentech a insekticidech. Když si vysadíte afrikány nebo některé druhy kopretin, rovnou hmyz odpuzují a nemusíte tak řešit jeho likvidaci. Můžete je umístit přímo vedle zeleniny a ta pak nebude potřebovat tolik chemického postřiku. 

Šenta kočičí

Kočky ji milují, hmyz nenávidí! Jestli žijete v oblasti, kde se vyskytuje hodně komárů, určitě zkuste pěstovat tuto zázračnou rostlinku na své zahradě. Šenta je prý v odpuzování komárů 10x účinnější než DEET, látka obsažená ve většině konvenčních repelentů, která ale může dráždit kůži. 

Saturejka

Velkým nepřítelem všech pěstitelů jsou také mšice. V boji proti nim vám pomůže saturejka. Když ji zasadíte k luštěninám, zároveň bude odhánět i nosatce, v domácnosti zase pomůže odpuzovat velmi nepříjemné potravinové moly.

bazalka dokonalý pomocník na zahrádce i v kuchyni

Bazalka

Dokonalý pomocník na zahrádce i v kuchyni je bazalka. Je nenáročná na pěstování, krásně voní a dochutí spoustu jídel. Navíc ji ale i nesnáší škůdci! Odhání komáry a další hmyz. Obzvláště účinné jsou citronová a skořicová bazalka, jejichž vůni malí záškodníci nemůžou vystát. Když ji vysadíte mezi zeleninu - pomáhá okurky, rajčata a papriky zbavovat některých parazitních hub.  

Levandule

Asi každý má rád vůni levandule a když si k ní přičichne, představí si rozkvetlou Provence. Této tisíce let staré rostlince se ale může dařit i na české zahradě, když jí dopřejete dostatek světla. Tady také platí, že čím víc voní nám, tím méně hmyzu. Levandule odpuzuje múry, blechy, komáry a mouchy. Navíc se už od nepaměti používá v domácnosti proti potravinovým i šatním molům.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz