Vyplatí se investovat do prodloužené záruky, nebo se jedná o vyhozené peníze?

Když mobil začne stávkovat v záruce, máte ještě štěstí

Stává se již skoro pravidlem, že vám při koupi nejrůznějších produktů dnes prodejci nabízejí prodlouženou záruku. Zní to relativně lákavě. Výměnou za (ne)malou částku můžete být v klidu o dalších pár let navíc. Kde je ve skutečnosti zakopený pes a jak vlastně vypadá uplatnění takové prodloužené záruky?

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Čtěte pozorně

Prodloužená záruka většinou funguje stejně jako ta zákonná. Ne ale v každém případě. Jedná se o produkt, který je co se týče podmínek, zcela v rukou prodejce. Vyplatí se tak velmi dobře pročíst, co a jak vlastně prodloužená záruka kryje. Nejdůležitějším faktorem jsou výluky, které určují, za jakých podmínek může prodejce odmítnout reklamaci na základě prodloužené záruky.

U mnoha prodejců se setkáte s výlukou v podobě nedbalostního zanedbání nebo nesprávného zacházení s produktem. Opak tvrzení, že jste s výrobkem špatně nakládali, se dokládá špatně. Je to obecná formulace, díky které vlastně můžete snadno přijít o veškeré výhody prodloužené záruky. Stačí jenom, aby se prodejce zatvrdil a nechtěl nic platit.

Zvažte cenu

Cena prodloužené záruky se liší společnost od společnosti a výrobek od výrobku. Většinou mají výrobci nastaveny jak horní, tak dolní limity, pro které prodlouženou záruku poskytují. U levnějšího zboží za prodlouženou záruku můžete zaplatit až čtvrtinu nebo třetinu původní ceny. Dobře si tedy rozmyslete, jestli má smysl opravdu do záruky investovat tolik peněz, zvlášť v případě, že si ji pořídíte na kratší dobu. Většinou se prodloužená záruka pohybuje v rozmezí mezi 1 až 3 lety po skončení zákonné záruky.

Na některé případy se záruka skutečně nevztahuje

Pozor na hrátky s výpočty

Při plnění podmínek záruky navíc nezískáte zpátky celou částku. Každý výrobek má tzv. časovou cenu, která se odvíjí od doby, po kterou je používán. Za měsíc používání se vždy hodnota sníží, například o 1 %. Když si tedy pořídíte bílé zboží (třeba ledničku) za 35 000 korun a k ní za 5 000 prodlouženou záruku, dostanete po 6 letech používání nazpět při poruše jenom 9 800 korun. Těžko si za takovou náhradu pořídíte ledničku novou a ve stejné kvalitě.

U levnějšího zboží nemá prodloužená záruka příliš velký smysl, u dražší elektroniky se pak nespoléhejte, že vám vrácené peníze po dlouhé době nějak výrazně pomůžou. A to vám samozřejmě prodejce musí reklamaci nejdříve vůbec uznat.

Poučte se od ostatních

Ne všichni prodejci samozřejmě touží po negativních komentářích a výrobky v prodloužené záruce bez problémů opraví nebo vymění. Z hlediska firem představuje prodloužená záruka prodaná co nejvíce klientům kladný příjem, který nemá smysl kazit zbytečným šetřením na těch pár zákaznících, jež služeb opravdu využijí. Pro jistotu se ale vždy podívejte na internetové recenze konkrétních prodejců. Nespokojení zákazníci málokdy mlčí a vy se tak vyhnete zbytečně vyhozeným penězům.

Závěrem nezbývá dodat, že doopravdy fungují firmy, kde vám v rámci prodloužené záruky bez ptaní dají klidně nové zařízení. Je však třeba hledat, dávat si pozor na podmínky a ideálně si vše předem pořádně spočítat. Dívejte se i na recenze samotného zboží a jeho poruchovost. Jak je totiž známo, většina zařízení má tendenci pokazit se krátkou chvilku po záruce.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz