Jak správně převážet nákup autem z obchodu. Pozor na změny teplot!

Slunce praží a vy byste měli jet z nákupu dobrot raději rovnou domů

V létě sice jede v supermarketu klimatizace na plné obrátky, jakmile ale poskládáte nákup do auta, jsou potraviny vystaveny vyšším teplotám a hrozí, že se cestou z nákupu v autě zkazí. S příchodem chladných dnů zase začínáme topit v autech na maximum a potraviny jsou opět vystaveny velkým změnám teplot. Je proto na místě být při převozu potravin nejen během horkých dnů opatrní a řídit se několika základními pravidly.

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Vybírejte co nejbližší místo nákupu

U většiny aut je sice dnes již běžnou součástí vybavení klimatizace, i přesto se ale potraviny uskladněné v zavazadlovém prostoru mohou v letních měsících velmi rychle zkazit. To má často za následek například různé zdravotní komplikace způsobené konzumací takových potravin. Při tropických teplotách se uvádí jako maximální doba převozu, během níž si potraviny udrží svou čerstvost, přibližně 15 minut. Ne vždy je však možné nakoupené suroviny přepravit domů za tak krátký čas. Základní rada tedy zní: Vybírejte si k nákupu ideálně obchod, odkud to budete mít k domovu či k chatě, kam jedete na víkend, co nejblíže.

Rozlišujte různé typy potravin

Chystáte se nakoupit trvanlivé potraviny jako jsou mouka, rýže nebo konzervy? Pak vás vysoké ani nízké teploty trápit nemusí. Pouze u pečiva je dobré zaměřit se na obal, v němž potraviny budete převážet. Chleba nebo housky zabalené v neprodyšném igelitovém obalu se totiž snadno zapaří a ztratí na své kvalitě. To platí i v případě ovoce. Vhodnější volbou pro pečivo a ovoce je například papírový obal.

Jakmile jednou rozmrzne, měli byste se dát do vaření

Na delší cesty plastové krabičky

Do plastových krabiček můžete uskladnit mléčné výrobky včetně sýrů, různé pomazánky či tepelně upravené maso, jako jsou například řízky. Plast zajistí při přepravě delší trvanlivost, chrání před proniknutím vody a vodní páry a jídlo se tak uchová v čerstvém a suchém stavu. Jestliže cestujete na vzdálenější místa častěji, vyplatí se vám pořídit si přenosný chladicí box nebo chladicí tašku.

Tyto vychytávky sice ledničku nenahradí, nicméně stav potravin bude znatelně lepší, než pokud byste je vystavili vyšším teplotám v běžném úložném prostoru. Před cestou je nezbytné dané potraviny uchovávat v ledničce, aby se tak prodloužila doba jejich trvanlivosti.

Pozor na potraviny v chladicích boxech

Všechny produkty, které jsou v obchodě uloženy v chladicích boxech, patří mezi ty nejnáchylnější ke zkažení. To platí zejména v případě různých pomazánek, zvláště pokud obsahují majonézu, která se může zkazit během chvilky. Ani převážení masa a masných výrobků na delší vzdálenosti během teplého počasí není příliš dobrý nápad. To platí hlavně u ryb, jelikož obsahují vysoký podíl vody, a díky tomu dochází k jejich rychlejšímu kažení.

Jak je to s mraženými potravinami?

Mražené potraviny sice delší cestu většinou přežijí bez větších problémů, je však třeba vyvarovat se základní chyby: znovu potraviny po příjezdu na dané místo zamrazit. Po opětovném zamrazení voda v potravině zkrystalizuje a potravina změní svou chuť. Navíc v případě ryb dojde při jejich rozmrazení v teple k namnožení mikrobů. Pokud vám zamrazené potraviny cestou rozmrznou, měli byste je zkonzumovat co možná nejdříve a rozhodně už je znovu do mrazáku nedávat.

Řiďte se těmito pravidly

  • Nenechávejte nákup delší dobu v rozpáleném autě.
  • V zimě nepouštějte topení na vysoký stupeň, raději se přioblečte.
  • Chlazené a mražené potraviny vždy přepravujte pomocí chladicích tašek.
  • Potraviny, které se cestou rozmrazily, ihned zkonzumujte a znovu je nezamrazujte.
  • Vyvarujte se používání igelitových obalů, například pečivo zabalte raději do papírového sáčku.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz