Trpíte nevolností na cestách? 7 praktických rad, jak překonat cestování bez obtíží

Zvládněte nevolností na cestách s našimi tipy

S nevolností při cestování se setká alespoň jednou za život snad každý. Ať už cestujete letadlem k moři, jedete autem na hory nebo se třeba přepravujete autobusem na víkendovou dovolenou, nevolnost od žaludku vás může zastihnout kdykoliv. Jak problémům s nepříjemnými pocity během cestování předejít a čeho se raději před jízdou vyvarovat?

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Za všechno může kinetóza

Kinetóza neboli cestovní nevolnost se projevuje bledostí, slabostí, žaludkem na houpačce, nutkáním ke zvracení a studeným potem. Za problémy s nevolností během cesty stojí mozek, kterému činí obtíže vyrovnat se s protichůdnými vjemy středního ucha a očí.

Během cesty dochází k podráždění středního ucha, které vnímá pohyby a otřesy dopravního prostředku. Zároveň však oči vysílají do mozku signál o tom, že se tělo nehýbe, což způsobuje zmatek a dochází tak ke špatnému vyhodnocení situace. To má za následek podráždění nervů a pocit nevolnosti. Jak cestovní nevolnosti předejít?

1. Volte raději místo vpředu

Především pokud se chystáte na delší cestu autobusem, vyplatí se zvolit místo v přední části prostředku. Právě tam se snadněji vyhnete otřesům, navíc máte v případě nutnosti rychlejší přístup k řidiči, kterého můžete požádat o zastavení a otevření dveří.

2. Ve vlaku seďte jedině po směru jízdy

Nevolno se vám může udělat i při jízdě vlakem. I v tomto případě platí, že výběr správného sedadla vás může ochránit před nepříjemnostmi. Ve vlaku volte vždy místo v přední části soupravy, kde budete sedět u okénka a dívat se po směru jízdy.

3. Kam v letadle?

Myslete na problémy s nevolností již při výběru letenek a zarezervujte si sedadlo u přední hrany křídla. Během letu si můžete ulevit pomocí studeného proudu vzduchu nad hlavou.

4. Soustřeďte zrak na jeden pevný bod

Během cesty je dobré soustředit svůj zrak na jeden pevný bod na obzoru. Sledujte například hory nebo mraky. Naopak se vyplatí vyvarovat se pokusům o čtení, jelikož pohledem na statický text se pocity nevolnosti pouze zhoršují.

Zázvor a máta pomáhají

5. Přírodní přípravky - zázvor a máta

Připravte si před cestou zázvorový nebo mátový čaj, případně si dejte zázvorovou limonádu. Zázvor i máta totiž dokáží tlumit žaludeční nevolnosti a zmírňují tak příznaky kinetózy.

6. Léky

V lékárně jsou dnes již běžně k dostání léky, které preventivně předcházejí obtížím během cestování. Vždy záleží na konkrétním typu léku, většinou se však doporučuje užít lék přibližně 30 až 60 minut před jízdou. U nás lidé často sahají po Kinedrylu, který je navíc vhodný i pro děti. Je ovšem potřeba brát v potaz, že tento lék způsobuje malátnost a únavu.

7. Mějte u sebe lízátka a suchary

Skvělou alternativou léků na nevolnost, kterou ocení především děti, jsou sladkosti - konkrétně lízátka. Ideálně volte ta se zázvorem. Ulevit nevolnosti mohou i suchary, které zklidní žaludek.

Přejeme klidné cestování bez obtíží. Zůstat sedět doma kvůli možné nevolnosti by byla totiž obrovská škoda. S výše zmíněnými tipy pro vás budou přesuny z bodu A do bodu B opět o něco snesitelnější.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz