Miliardový byznys: Veganské krmivo pro kočky se těší stále větší oblibě

Kočka sedící u kukuřice Unsplash

Světová poptávka po veganském krmivu pro kočky nadále poroste. Vyplývá to z průzkumu společnosti Future Market Insights (FMI), která veganským kočičím pamlskům předpověděla složenou roční míru růstu v hodnotě 7,2 %. V minulém roce celková hodnota tohoto segmentu přesáhla neuvěřitelných deset miliard dolarů.

Přečtěte si také

Rychlý podzimní dezert: Voňavé a jednoduché jablečné růžičky z listového těsta
Rychlý podzimní dezert: Voňavé a jednoduché jablečné růžičky z listového těsta

S kočkou u jednoho stolu

Rostoucí oblibu veganského krmiva si výzkumníci z Future Market Insights (FMI) vysvětlují zejména popularitou veganského přesvědčení ve společnosti. Mnoho veganů a vegetariánů se totiž dostává do morálního dilematu, jak žít pod jednou střechou s masožravým či s všežravým mazlíčkem.

Přenést své stravovací návyky i na něj je tak pro některé často jediným východiskem. FMI v této souvislosti mluví o trendu „polidšťování“ domácích mazlíčků.

Kočka čichající k jídlui Unsplash

Na vegana blechy nejdou

Zároveň je však potřeba zohlednit i fakt, že ve světě počet majitelů koček stabilně roste. Tím se ke slovu dostává více stravovacích variant, včetně té veganské.

Obecně totiž otázka stravování hraje v posledních letech u majitelů domácích zvířat nezanedbatelnou úlohu. Aktivně se zajímají o složení produktů a za kvalitní a nutričně bohaté krmivo jsou ochotni utrácet nemalé částky. Jen aby se mazlíček měl co nejlépe.

Veganské krmivo proto může leckoho zaujmout svými parametry. Ať už jde o vysoký podíl bílkovin luštěninového původu, nebo o minimum vedlejších účinků, které ocení především majitelé koček trpících alergiemi. U veganské kočičí stravy je riziko vyrážek, infekcí, zvracení či vypadávání chlupů téměř zanedbatelné.

Žena drbe kočku pod bradou Unsplash

Pozor na taurin

Aktivistická organizace PETA, bojující za práva zvířat, však upozorňuje, že by majitelé koček, kteří se pro tuto dietní variantu rozhodnou, měli mít na paměti několik zásad. Především by si měli vždy ověřit, že krmivo obsahuje trojici látek, které jsou pro zdraví koček esenciální. Jsou to vitamín A, taurin a arginin.

Přechod na veganskou stravu by měl vždy probíhat postupně. PETA ji nejprve doporučuje po malých dávkách přidávat do klasického krmiva a postupně poměry zvyšovat, dokud nepřevládne pouze ta rostlinná. Během tohoto procesu je samozřejmě potřeba bedlivě sledovat, jak kočka změny snáší a v případě problémů se vrátit k původní variantě.

Kam na krmivo pro kočky v akci?

V odborné veřejnosti se však najdou i takové hlasy, které podobné experimenty neschvalují. Jedním z nich je například i Daniella Dos Santos, prezidentka Britské veterinární asociace (BVA).

Kočky jsou obligátní masožravci, kteří vyžadují určité množství aminokyselin, aby zůstaly zdravé. Jejich nedostatek může ústit v závažné zdravotní problémy,“ uvedla Dos Santos. Právě nedostatek taurinu u koček vyvolává riziko kardiovaskulárních chorob, zejména pak dilatační kardiomyopatie.

Kočka pod peřinou Unsplash

Devět životů a sto chutí

Mezi světově nejprodávanější značky veganského krmiva pro kočky patří společnost Ami pet food, která je k dostání i v České republice. Produkt AMI CAT obsahuje jak taurin, tak i celou paletu vitamínů a minerálů. Další alternativou je krmivo Benevo Cat Original, které se vedle esenciálních látek pro zdravý vývoj kočky pyšní například i absencí GMO plodin a certifikátem od organizace PETA.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz