Bolest rukou z počítače? Vychytávky, které vám pomohou předcházet syndromu karpálních tunelů

Dlouhá práce na počítači může způsobit syndrom karpálních tunelů Canva

Pracujete hodně na počítači? Nepodceňujte chronické onemocnění karpálních tunelů, které při velké zátěži hrozí, a vybavte se pomůckami, se kterými bude vaše zápěstí ve správné poloze. S vhodnou prevencí se totiž tomuto syndromu můžete snadno vyhnout.

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

Co je syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel je úzký kanál v zápěstí, který funguje jako průchod pro nervy, cévy a šlachy mezi předloktím a dlaní ruky. Při jeho syndromu dochází k útlaku středního nervu právě v místě karpálního tunelu. Projevuje se klidovým brněním či mravenčením ruky, případně bolestí v prstech a zápěstí.

Jednou z možných příčin tohoto onemocnění je dlouhodobě nesprávné namáhání zápěstí při používání počítačové myši či klávesnice. Na trhu však existují vychytávky, které umožní správnou ergonomii vaší ruky, čímž můžete syndromu snadno předcházet. Které to jsou?

Opěrka pod zápěstí

Zápěstí máme obvykle při držení myši k počítači neergonomicky položené na stole. Díky opěrce snížíte únavu ruky a zajistíte její správnou pozici pro každodenní práci.

Opěrka je ideálně tvořena z pěny, která je velmi příjemná a dokáže se dokonale přizpůsobit vaší ruce. Umístěte si ji pod zápěstí ruky, kterou držíte myš. Doporučujeme například podložku Connect IT ForHealth (CI-498), kterou v prodejnách Datart pořídíte za 229 Kč.

Opěrka pod zápěstí uleví při práci zatěžované ruce Pexels

Ergonomicky tvarovaná myš k počítači

Jednou z hlavních příčin syndromu karpálního tunelu je dlouhá práce s nesprávně zvolenou myší. Nejhorší jsou ty příliš malé, kdy musíte ruku nepřirozeně krčit. Díky ergonomicky tvarované myši máte zápěstí ve správném úhlu a nedochází tak k útlaku nervu. Setkat se můžete se dvěma druhy:

  • Vertikální myšdržíte ji téměř svisle a nevytváří se tak nepřirozený úchop. Tyto myši patří k nejzdravějším, na jejich používání si však musíte chvíli zvykat.
  • Horizontální myš – není tak účinná jako vertikální a hodí se spíše na kratší práci. Kvalitních ergonomických modelů je navíc poměrně malý výběr.

Cena ergonomických myší je zpravidla vyšší než u těch klasických. Sehnat se dají ale i kvalitní modely za příznivou cenu. Mezi oblíbené patří například C-TECH VEM-08, kterou na webu CZC pořídíte za 319 Kč. Nebo zkuste Trust Verto Ergonomic Wireless (22879), kterou v prodejnách Datart koupíte za 599 Kč.

Díky vertikální myši je zápěstí ve správném úhlu a nedochází ke škrcení nervů Canva

Podložka na zápěstí ke klávesnici

Nejen při práci s myší, ale také při psaní na klávesnici je naše zápěstí v nesprávné poloze. Příjemným řešením je opěrná ergonomická podložka, kterou si před klávesnici umístíte a zápěstí tak nenamáháte.

Pořizovací cena není vysoká, a tak se její pořízení určitě vyplatí každému, kdo u počítače tráví spoustu času. Doporučujeme:

  • Podložka Trust GTX 766 Flide Keyboard Wrist Pad (21978) – pořídíte v Datartu za 247 Kč
  • Connect IT CI-499 zápěstní opěrka před klávesnici – v lékárně Dr. Max koupíte za 339 Kč
  • Zápěstní opěrka Genius G-WP 100 (31250010400) – v Okay mají za 149 Kč
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz