Jak na velký jarní úklid? Jděte na to přes zóny a půjde vám to samo

Jak úklid zvládnout s radostí? Připravte se na něj a mějte po ruce plán! Rodnae Productions / Pexels

Je tady čas na velký jarní úklid – což ale neznamená, že musíte uklízet s nechutí. Máme pro vás hned několik vychytávek, jak si úklid efektivně naplánovat a jaké triky můžete použít. Úklid s radostí? Jde to, když víte, jak na to! Vyzkoušejte zónový úklid i další neotřelé tipy.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

Pro někoho radost, pro jiného starosti. Jak vnímáte jarní úklid? Pokud se děsíte jeho náročnosti, usnadníme vám to – máme pro vás funkční tipy, jak si naplánovat velký jarní úklid tak, aby vám nezabral příliš času, a také triky, jak pořádek v domě snadno udržovat.

Organizovanost pomáhá

Ještě než se vrhnete do nekonečného úklidu, zastavte – možná stačí jen pár příprav, a už to tak hrozné nebude. Klíčem je příprava a plánování. Sedněte si a sepište, co vše je dobré v rámci jarního úklidu udělat – každou místnost dejte na list papíru a doplňte o nezbytné úkoly, od mytí oken po úklid šatníku, vytřídění úložných prostor, úklid prachu a výměnu bytového textilu.

Účelem není vyděsit se, ale náročný jarní úklid rozfázovat – prostě a jednoduše jej rozdělit a úkoly postupně odškrtávat. Jak na to?

Jděte na to přes zóny

Kdepak, nemusíte úklidem strávit náročné dva dny, jde to i jinak. Vyzkoušejte zónový úklid. Plánovač už máte, teď přiřaďte k jednotlivým zónám dny, ve které budete mít volných 30 minut až hodinu, abyste je uklidili nad rámec svých běžných úklidových návyků.

Čím třeba začít? Vždy je třeba uklidit povrchy a vytřídit prostory – zbavit se všeho, co nepoužíváte nebo co vám nedělá radost. Poté přeleštěte povrchy, vyluxujte a omyjte podlahy. A je hotovo! Takto můžete mít splněno už za týden, aniž byste měli pocit, že byl úklid náročný.

  • Úklidový tip 1: Nerez – Jak naleštit nerezové povrchy, například troubu? Přetřete je hadříkem s kapkou olivového oleje, následně povrch vyleštěte pomocí papírového ubrousku. Nerez nebude mít ani flíček!

Že si chcete úklid usnadnit ještě víc? Pak luxování, a případně i umývání podlahy delegujte na šikovného pomocníka – robotický vysavač. O vaši podlahu se postará, ať už jste doma či ne. Sledujte akce Datartu, Electro World či Okay elektro na Kupi.cz. Možná je čas dát si kávu a nechat robotické pomocníky, aby uklidili za vás!

Jak úklid zvládnout s radostí? Připravte se na něj a mějte po ruce plán! Canva

Každý den krok pro radost

Už znáte jednotlivé zóny – to však neznamená, že musíte plán stůj co stůj dodržet. Nestresujte se, ukliďte zkrátka pokaždé, když máte alespoň pár volných minut. Dejte si denní cíl – každý den udělejte jeden krok pro uklizený domov nad rámec běžných činností.

Může to být i menší úkol v případě nedostatku času – třeba přeleštění zrcadel či úklid odložených věcí. Úklid by totiž neměl být stresujícím faktorem, nýbrž spíš prostředníkem, díky kterému vytvoříte útulný a radostný domov. A nezapomeňte mít dostatek úložných boxů, košíků a dóziček pro snadnou organizaci.

  • Úklidový tip 2: Prach – Jak zbavit nábytek prachu? Aby na povrchu neulpíval, otřete jej hadříkem namočeným v aviváži. Nejenže provoníte prostor, ale jemný film zabrání prachu, aby se usazoval. Teď už to půjde snadno!

Pozvěte jaro domů – umyjte okna

Umytá okna snadno a rychle? Kdepak, dávno nemusíte mít při ruce hned několik pomocníků, postačí jediný. Dopředu si umyjte rámy oken a pak si přizvěte hrdinu – utěrku na sklo z mikrovlákna, díky které nepotřebujete žádné přípravky, aby okna byla lesklá a čistá. Utěrka čistí i leští bez nežádoucích šmouh – tak proč by to měla být dřina?

  • Úklidový tip 3: Okna Pokud nemáte při ruce vhodného pomocníka v podobě utěrky, se zašpiněnými okny si poradí solný roztok. Do teplé vody přidejte sůl – lžíci na litr vody. Přípravek navíc dokáže vyleštit i skla špinavá, což vám ostatně pomůže i při leštění sklenic.
Jarní úklid s úsměvem? Vyzkoušejte ten zónový. Pár minut denně – a výsledky vás překvapí Anastasiya Gepp / Pexels

Sbohem, zimo, je čas jít

Jaký je další postup? Přece zbavit domácnost sezónních, zimních věcí, od oblečení po bytový textil. Zimní motiv vyměňte za jarní či velikonoční. Schovejte zimní oblečení a stejně tak i bytový textil – hřejivé plédy, zimní povlečení a závěsy či dekorační polštářky.

V rámci úklidu vytřiďte šatník a botník – co už nosit nebudete? Nezapomeňte se na každý kousek podívat také praktickýma očima. Nosili jste jej, je využíván, dělá vám radost? Vše nevyužité pošlete dál, můžete obdarovat charitu nebo blízké, zkrátka někoho, kdo dá věcem smysl. Jedině tak bude váš jarní domov čistý, voňavý a protkaný živou jarní energií.

  • Úklidový tip 4: Sezónní věci – Skladujte věci v uzavřených prostorách, vakuových pytlích či taškách, a nezapomeňte přidat ubrousek do sušičky nebo staré dobré tuhé mýdlo, s nímž vše zůstane až do další zimy krásně svěží.

Velké finále? Mazlíčci a květiny

Ano, i mazlíčkům a pokojovým rostlinám je potřeba uklidit. Zkontrolujte, zda není nutné mazlíčkům vyměnit, vyprat či dokoupit výbavu. Rostliny opečujte a podívejte se, zda není čas na přesazování nebo výměnu květináčů. Pokojovky a jejich listy zbavte prachu, omyjte květináče, dokonce můžete změnit jejich rozmístění pro oživení domácnosti.

Nakonec je tu poslední krok – po dokončení jarního plánu si vytvořte plán nový. Udělejte denně něco malého pro udržení pořádku. Malé krůčky vám pomohou s uklizeným domovem, aniž byste museli pravidelně uklízet několik hodin. Tak jaká bude vaše každodenní rutina?

  • Úklidový tip 5: VůněJedlá soda je opravdu všestranným pomocníkem. Nejenže poslouží jako efektivní čistič, navíc pohlcuje pachy. Misku s jedlou sodou lze umístit k odpadkovému koši či do lednice. A chcete-li levný a účinný osvěžovač vzduchu, přidejte do jedlé sody pár kapek esenciálního oleje – osvěžovač může provonět koupelnu či toaletu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz