Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu. Zůstanou obchody i nadále zavřené a žáci se studenty doma?

Dojde k prodloužení nouzového stavu? ČTK

Dnes večer se má vláda sejít k dalšímu jednání, kde se chystá požádat o prodloužení nouzového stavu, který má končit už tuto neděli. Navázat na něj původně měla opatření v rámci pandemického zákona, ta by ale podle premiéra nebyla v tuto chvíli dostatečná. I nadále tak pravděpodobně zůstanou až na výjimky zavřené obchody a služby, žáci ani studenti se podle původního plánu od března do škol nejspíš nevrátí.

Přečtěte si také

Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku
Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku

Bude se zpřísňovat

Očekává se, že zpočátku března letošního roku bude epidemiologická situace v Česku vůbec nejhorší od chvíle, kdy se vloni zjara v ČR potvrdili první nakažení covidem-19.

Premiér Andrej Babiš se domnívá, že se bez prodloužení nouzového stavu a zpřísnění opatření v tuto chvíli neobejdeme. „Takovou situaci jsme tady ještě neměli," komentoval premiér. Zpřísněná opatření by se mohla přiblížit těm z loňska, jakémukoli upřesnění se však premiér prozatím vyhýbá.

Více bychom se měli dozvědět dnes večer od ministerstva zdravotnictví. Babiš se domnívá, že bez zpřísnění pravidel hrozí kolaps zdravotnických zařízení. Je přesvědčený, že nás v opačném případě čekají v následujících týdnech velké problémy, a to obzvlášť v oblasti zdravotnictví.

Nezapomeňte na povinné respirátory

Rozhodnutí záleží i na opozici

Proti prodloužení nouzového stavu se už v polovině února vymezila opozice, žádala o jeho ukončení. Vládě se nakonec podařilo díky hejtmanům vyhlásit nouzový stav nový, ovšem jen do konce února, což bylo na kratší dobu, než původně žádala. 

Více informací o tom, jak bude náš život vypadat v následujících týdnech a jaká bude nutné dodržovat nařízení, se snad dozvíme v průběhu dnešního večera. „Dnes bude další vláda ve 20:00, která projedná žádost o prodloužení nouzového stavu," uvedl Babiš na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády.

Distanční výuka čeká děti s největší pravděpodobností i v březnu Canva

Rozvolňování ani návrat dětí do škol v příštím týdnu raději nečekejme

V nejbližších dnech a týdnech se s největší pravděpodobností nedočkáme ani otevření obchodů ani návratu žáků a studentů do škol. Lidé se podle premiéra musejí znovu výrazně omezit, minimalizovat vzájemné kontakty a vydržet, než bude naočkovaný dostatek občanů.

Aktuálně se také řeší s tím spojený návrat maturantů, ostatních středoškoláků a žáků devátých ročníků do škol. Podle Babiše návrat žáků do škol od března zatím vůbec nepřichází v úvahu.

Podle původního plánu se měli alespoň maturanti a deváťáci vrátit do škol už od pondělí 1. března, termín se však nejspíš nepodaří dodržet a bude nutné ho minimálně o několik dalších dnů posunout. O kolik se zatím neví. Závisí to nejen na tom, kdy se podaří do škol doručit antigenní testy, ale také na závažnosti celkové epidemiologické situace v ČR.

I odbory jsou pro lockdown

Odbory v čele s Josefem Středulou žádají vládu, aby vyhlásila na Velikonoce lockdown, tedy úplné uzavření země. Aktuální epidemiologická situace je podle Středuly neuvěřitelně nebezpečná a lockdown vnímá v tuto chvíli jako jednu z mála možností, která může Českou republiku ještě zachránit. Navrhuje proto v období kolem Velikonoc úplně přerušit na týden práci ve firmách.