Havlíček navrhne vládě otevření obchodů. Otevřít by mohly od příštího týdne

Ministr Havlíček navrhne vládě otevření obchodů ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci sdělil, že se chystá vládě v následujících dnech navrhnout otevření obchodů. Pokud jeho návrh vláda schválí, mohly by se obchody otevřít už od 22. února, tedy od příštího pondělí.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

V tuto chvíli je možné nakoupit pouze nezbytně nutné zboží, otevřené jsou tak jen prodejny potravin, drogerie, lékárny a pár dalších výjimek.

Je ale možné, že během několika dalších dnů dojde k přehodnocení některých dosavadních opatření. Výsledkem by mohla být dohoda na postupném uvolňování – začít by se mohlo podle Havlíčka s obchody, a to už od příštího týdne.

Přísné hygienické podmínky

Pokud k otevření obchodů dojde, budou muset jejich majitelé a provozovatelé velmi důsledně dbát na dodržování přísných hygienických podmínek:

  • Hlídat dostatečné rozestupy mezi zákazníky.
  • Dodržovat maximální povolený počet zákazníků na plochu.
  • Dezinfikovat prostor a zajistit dezinfekci pro zákazníky.
  • Nosit v době otevírací doby nepřetržitě ochranné pomůcky.

Hygienická opatření ministerstvo průmyslu v následujících dnech ještě upřesní.

Obchody s obuví a oblečením trpí podle Prouzy nejvíce E15

Obchody s oblečením trpí nejvíce

Vyhlášení nového nouzového stavu přivedlo mnohé prodejce, obzvláště ty s oblečením, na hranu jejich existence. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vyzval proto vládu k otevření obchodů oblečením. „Hračky a velkou elektroniku můžete prodat kdykoli. Ale zimní bundu si v dubnu nikdo nekoupí,“ vysvětluje Prouza.

Módní byznys je totiž koloběh – funguje tak, že obchod nakoupí jednu kolekci, a za utržené peníze pak další. Jelikož se však e-shopům s obuví ani s oblečením v této době příliš nedaří, většina doposud neprodaných věcí zůstane velmi pravděpodobně na skladech, což pro prodejce představuje obrovské ztráty.

Ostatní si zatím počkají

Služeb ani ostatních provozů se návrh na otevření prozatím týkat nebude. Jejich postupné uvolňování, stejně jako otevírání kulturních a sportovních zařízení, by mohlo následovat, v případě příznivého vývoje epidemie, od března.

Školy čekají na dodání testů

Návrat školáků do škol v tuto chvíli závisí na tom, kdy se vládě podaří zajistit dostatečný počet testů. Pokud bude možné spustit neinvazivní antigenní testování na covid-19 od 1. března, nemělo by už nic bránit tomu, aby se studenti začali postupně vracet do školních lavic.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz