Nebezpečí při nákupu v e-shopech: ČOI radí, na co si dát pozor

Nebezpečí při nákupu v e-shopech: ČOI radí, jak se nenechat oklamat Andrea Piacquadio / Pexels

Vánoční nákupy budou letos internetové, e-shopy očekávají nejvyšší tržby v historii. Rekordy přitom zaznamenávají během celého roku – využívá je o čtvrtinu více lidí než loni. S vyšším počtem online nákupů se ale bohužel zvyšuje i počet zklamaných zákazníků. Přinášíme vám tedy přehledný návod, jak nakupovat na internetu bezpečně a předejít tak nejrůznějším problémům, které se s e-shopy pojí.

Přečtěte si také

Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu
Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu

Neznámé e-shopy

Internetový obchod, o kterém jste nikdy neslyšeli, nemusí být hned podezřelý. Pokud však chybí kontaktní údaje nebo je sídlo společnosti mimo Evropskou unii, doporučujeme zde nenakupovat. Možná stačí jen krátce zapátrat ve vyhledávačích a najdete i velké množství negativních recenzí, které by vás měly varovat stejně jako upozornění na rizikový e-shop.

Seznam rizikových webů dobrovolně přebírá i největší domácí vyhledávač Seznam.cz a antivirus ESET a tím stovky tisíc spotřebitelů automaticky chrání každý měsíc,” uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Příliš výhodné nabídky prověřujte

Kdo by nemiloval slevy a extra výhodné ceny. Často je ovšem nabízejí podvodné e-shopy, které vám buď žádné zboží nedoručí, nebo pošlou nekvalitní či nefunkční výrobky naprosto odlišné od těch inzerovaných. Například u elektroniky jde často o produkty nekompatibilní s našimi zásuvkami. Je proto nutné se u každé výhodné nabídky přesvědčit, že jde o spolehlivý a ověřený internetový obchod. Pokud vám nesedí obchodní podmínky, sídlo společnosti nebo recenze, raději se poohlédněte jinde.

Opravdu výhodná nabídka, nebo podvod? Pexels

Z Asie a Ameriky

Někteří lidé si nemohou výhodné nákupy z e-shopů jako Aliexpress nebo Alibaba vynachválit – většinou ale jen do chvíle, než dojde na první reklamaci. Dovolat se svých práv je takto na dálku vždy obtížnější. Naopak při objednání zboží v rámci Evropské unie platí podobná pravidla jako v České republice. A když dojde k potížím, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.

Pozor na přeprodeje

O nic lepší nejsou ani přeprodeje, kdy česká firma jen nakupuje od asijského nebo jiného dodavatele. Pokud je dodací lhůta delší než týden a fotky vypadají stejně jako na dalších stovkách e-shopů, buďte opatrní a prostudujte pečlivě obchodní podmínky. Nejspíš tam zjistíte, že se jedná o přeprodej, stále častější třeba u oblečení.

Platba kartou nebo na dobírku

Pokud nakupujete poprvé u neznámého prodejce, raději plaťte kartou nebo jinou službou skrze zprostředkovatele, tedy přes Twisto či Paypal. Další možnost představuje dobírka, v tomto případě však nezapomeňte před podepsáním převzetí zásilky zkontrolovat stav zboží. Převod částky na účet doporučujeme jen u ověřených e-shopů.

Pokud lidé nakupují u jim již známého e-shopu, je platba převodem samozřejmě v pořádku, ale pokud jde o první nákup u dosud neznámého subjektu, je dobré se nad převodem jako nástrojem platby zamyslet,“ doporučil Ondřej Tichota z ESC.

Pakliže s vybraným e-shopem nemáte dostatek zkušeností, vždy volte platbu kartou či dobírku. Převodu na účet se vyhněte Negative Space / Pexels

Hodnocení e-shopu

Pokud má e-shop stovky nebo alespoň desítky kladných recenzí, není se čeho bát. V opačném případě buďte opatrní. Podezřelé je i velmi pozitivní a zároveň velmi negativní hodnocení. E-shop si mohl zaplatit lidi, aby ho doporučovali, čímž se snaží odvrátit pozornost od skutečných recenzí oklamaných zákazníků.