Zákaz nedělního prodeje zkomplikoval provoz lékáren. Lidé v Brně vzali trafiky na nádraží útokem

Řetězce mají v neděli zavřeno Canva

První listopad se stal první nedělí, kdy musí mít většina obchodů zavřeno. Důvodem jsou vládní restrikce, které mají pomoci v boji proti šíření nového typu koronaviru. Tento týden jsou potravinové řetězce zavřené už podruhé. Ve středu to bylo kvůli státnímu svátku. Otevřeno mohou mít lékárny, čerpací stanice, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Výjimku dostaly díky Dušičkám i obchody s pietním zbožím a kameníci.

Přečtěte si také

9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku
9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku

Nedělní zavírání má různé dopady

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula před odchodem ze své funkce zavedl nedělní zavíračku pro maloobchodní prodejny. Tento krok nicméně zvýšil návštěvnost hypermarketů v sobotu a vyšší kumulace lidí se očekává v obchodech i v pondělí.

Zavřeno bylo tento týden dokonce dvakrát kvůli středečnímu státnímu svátku. Hypermarket Globus zaznamenal vyšší počet zákazníků od čtvrtka. Návštěvnost vzrostla zhruba o 17 procent. „Díky našim velkým plochám hypermarketů nedocházelo k žádné koncentraci lidí. Lidé ve velké míře nakupovali se skenery a naší mobilní aplikací, což pomohlo na velké nákupní ploše zákazníky rozptýlit,“ uvedla mluvčí Globusu Lutfia Volfová.

Nejčastěji zákazníci Globusu nakupují čerstvé i trvanlivé potraviny a také drogerii. Podle Volfové stoupl zájem o nákup alkoholu. Prodeje piva a vína vzrostly přibližně o 30 procent. Mluvčí dodala, že by lidé měli chodit na nákup sami.

Zákazníci si podle řetězců odnášejí také více zboží. V Penny vzrostla návštěvnost v průměru o pět až deset procent. Nákupy ale proběhly podle mluvčího Tomáše Kubíka bez problémů. „Čísla z posledního týdne tak ukazují, že lidé prodejny navštěvují méně často a zároveň nakupují větší objemy,“ řekl mluvčí společnosti Penny Market Kubík.

Některé lékárny zůstaly zavřené Kupi.cz

Hlídejte si otevírací dobu

Výjimku ve vládním nařízení má provoz lékáren. Před jejich návštěvou by si však zákazníci měli ověřit, jaká je jejich otevírací doba. Přestože mohou mít otevřeno, v mnoha obchodních centrech zůstávají lékárny zavřené. Mezi takové patří například ty v budovách hypermarketů Globus. V prodejnách Kaufland je dnes v provozu zhruba 60 lékáren. Otevřeno budou mít od 8 do 14 hodin, uvedla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Tip: Pohlídejte si u léků a doplňků stravy jejich slevové akce, aby vám zcela nevyprázdnily peněženku. Sledujte letáky lékáren na Kupi.cz

V Česku platí od 22. října až do odvolání omezení maloobchodního prodeje a služeb. Výjimku mají prodejny potravin, drogerie, lékárny, optiky a květinářství. Otevřeno mohou mít jen do 20 hodiny. Do květinářství navíc nemohou více než dva zákazníci současně. Zelenou má také prodej potravin na farmářských trzích a výdej jídla s sebou z okének.

V neděli mohou mít otevřeno pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Díky Svátku zesnulých mohou mít výjimečně otevřeno i obchody a stánky s pietním zbožím a kameníci.

Podle Brněnského deníku vzali dnes lidé trafiky na nádraží v Brně útokem Brněnský deník / Jana Tomalová

Podle Brněnského deníku vzali dnes lidé trafiky na nádraží v Brně útokem. Z regálů mizel alkohol i potraviny. Právě nádražní obchody totiž jako jediné zůstaly otevřené díky výjimkám. „Když jsem přišla na směnu, měla jsem chuť se otočit a jít domů. Je to šílené, navíc máme hlídat i kvůli případným krádežím,“ sdělila redaktorům deníku jedna z prodavaček, která si nepřála být jmenovaná.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz