Na jídlo jen po načtení QR kódu i v Česku? Jak fungují digitalizace návštěv restaurací ve světě

Na jídlo jen po načtení QR kódu. Jak se digitalizují návštěvy restaurací a co funguje v Česku? Freepik

Do restaurace pouze po načtení QR kódu a poskytnutí osobních informací, nebo na základě rezervace. To je realita, která již nyní existuje v některých zemích Evropy. A možná bude brzy i u nás. Jaká koronavirová opatření platí pro české hosty barů a restaurací a jak se návštěvy stravovacích zařízení budou ještě měnit?

Přečtěte si také

Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?
Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?

Kontaktní údaje i přesný čas příchodu a odchodu. Tak registrace hostů funguje v Německu nebo Rakousku

V rámci nového konceptu trasování hostů restaurací a barů získávají provozovatelé podniků kontaktní údaje všech svých zákazníků a zaznamenávají čas jejich příchodu a odchodu. V případě zjištění nákazy covidem-19 má systém pomoci efektivně dohledávat všechny osoby (z řad návštěvníků i personálu), které přišly v daném čase v prostorách zařízení do kontaktu s nemocným.

Systém již nyní funguje v Německu, kde si návštěvníci při vstupu do restaurace nebo baru naskenují speciální QR kód. Na telefonu či tabletu se jim objeví webové rozhraní, kde vyplní své jméno, telefonní číslo a e-mail. Po zaplacení útraty se zase odhlásí. Aplikace tak dokáže zaznamenat přesný čas odchodu a příchodu hosta.

Povinná registrace byla nedávno zavedena i ve vídeňských podnicích, v Nizozemsku zase můžete do restaurace pouze s rezervací.

Registrace hostů přes QR kód zatím funguje v sousedních zemích, existují také digitální jídelní lístky Freepik

Česko zatím registrací hostů neplánuje, zavádí ale digitální jídelní lístky

Zda podobný scénář čeká také české bary a restaurace, je nyní otázkou. O myšlence registrace hostů v ČR se ve čtvrtek poprvé zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula, vzápětí ovšem dodal, že se zatím jedná o velice nepravděpodobné opatření.

I přesto již nyní fungují v některých českých restauracích virtuální jídelní lístky, které se zákazníkům zobrazí v telefonu po načtení QR kódu. Restaurace tím omezují riziko přenosu nákazy vlivem častého kontaktu s jídelním lístkem. Mnohé podniky uvažují také o QR kódech pro rychlou bezkontaktní platbu útraty přímo u stolu.

Všechna současná i připravovaná opatření mají za cíl nejen zefektivnit trasování hostů, ale také vytvořit v barech a restauracích co nejbezpečnější prostředí, které by předešlo nutnosti podniky zcela uzavřít, jako tomu bylo letos na jaře.

Některé české restaurace využívají již nyní po vzoru zahraničí QR kódy pro načtení digitálního jídelního lístku Albert Hu / Unsplash

Aktuální opatření, která platí pro veřejné restaurace, bary a hospody v ČR:

  • Stravovací zařízení mohou mít otevřeno pouze do desíti hodin večer. V čase mezi 22:00 a 6:00 musí být zavřené.
  • U jednoho stolu bude moci od pondělí sedět maximálně 6 lidí.
  • Do zařízení je vstup možný pouze s rouškou, kterou si mohou hosté sundat až po usednutí ke stolu. Nasadit si ji ale musí vždy při pohybu po provozovně.
  • V zařízení může být v jeden okamžik pouze tolik hostů, kolik je dostupných míst k sezení.

Na skleničku si zajděte raději do kuchyně

Češi digitální služby vítají, bezkontaktně u nás probíhá více než 90 % plateb

Někteří návštěvníci i majitelé podniků se v souvislosti s možnou povinnou registrací hostů obávají zneužívání získaných osobních dat, jiní jdou digitalizaci objednávání, placení i trasování hostů vstříc a tento krok vítají.

Jak totiž vyplynulo z dat společnosti Mastercard uvedených online zpravodajem Seznam Zprávy, Česká republika je celosvětově na druhém místě v bezkontaktním placení, které je jedním z důležitých preventivních opatření před rizikem nákazy koronavirem.

Češi platí bezkontaktní kartou u více než 90 % plateb. Kromě klasických plastových karet využívají také chytré telefony a hodinky. Počet bezkontaktních transakcí roste nejen v obchodech a stravovacích zařízeních, ale například také v hromadné dopravě nebo při výběru z bankomatů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz