Češi riskují zdraví: Hazardují s léky a jejich kombinacemi. Často je zapíjí špatným nápojem

Ne všechny léky je možné kombinovat. Nenamíchejte si nebezpečný koktejl léčiv Canva

Nevhodné kombinace léků nebo chyby v užívání mohou poškodit zdraví. I běžně dostupný prášek může napáchat více škody než užitku, pokud jej neužijete správně. Některé léky se například nesmí zapíjet džusem či mlékem. Jak na správnou léčbu bez ohrožení vašeho zdraví?

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Kombinace léků s česnekem, mlékem, džusem, ale i jinými léčivy. Některá farmaceutika mají specifické vlastnosti, proto je potřeba dodržovat návod k užití.

Riziko se však netýká jen závažných onemocnění a léků na předpis – Češi riskují zdraví především kombinováním volně prodejných léčiv. Ne vždy totiž v lékárně nahlásí všechny léky, které užívají běžně a jejichž kombinace s dalšími přípravky může být riziková pro organismus.

Jak správně postupovat při nákupu léků?

I při běžném nákupu léků, například na rýmu či nachlazení, by se měl farmaceut doptat na všechna léčiva, která aktuálně pacient užívá. Pokud se tak nestane, nahlaste informaci sami. Předejdete tak duplicitě účinných látek nebo nebezpečnému koktejlu, který byste si mohli nevědomky namíchat. To se může týkat především nejrizikovější skupiny – seniorů, kteří běžně užívají větší množství léků.

Dopřejte si raději přírodní zdraví

Jak je to s antibiotiky?

Berete antibiotika? Pozor na jejich kombinaci s jinými léčivy. Některé volně prodejné léky na kašel či rýmu mohou ovlivňovat jejich účinek – určitě se tedy poraďte s lékařem či lékárníkem také v případě, že vyzvedáváte antibiotika na předpis. Chcete-li si pomoci i od kašle či rýmy, měl by vám vhodný lék nebo doplněk léčby doporučit právě farmaceut v návaznosti na léčbu antibiotiky.

Mezi některými léky a jejich podáním jsou nutné rozestupy. Čtěte příbalové informace stevepb / Pixabay

Čím léky zapíjet?

I zapíjení, které se zdá tak jednoduché, může skrývat potenciální riziko, například v podobě tlumení účinků. Je tudíž vhodné doptat se, čím daný lék zapíjet. Některé účinné látky se nesnesou s džusem, jiné třeba s mlékem. A další léčiva je vhodné zapíjet pouze vodou.

Při zapíjení léků je také důležité myslet na podávání – ne všechny je ideální zapíjet najednou, některé kombinace totiž vyžadují až několikahodinový rozestup mezi dávkami. Opět vám poradí váš farmaceut.

Tip: Volně prodejná léčiva v akci najdete v letácích na Kupi. Sledujte nabídku Moje lékárna, PharmaPoint či Dr. Max. A nezapomeňte – až vyrazíte pro léky, nebojte se doptat na podrobnosti a konzultovat podávání léčiv s lékárníkem.

Posilněte svoji imunitu

Čemu se při léčbě vyhýbat?

Užíváte vlákninu? Přestože je zdraví prospěšná, zpomaluje vstřebávání účinných látek z léků. Můžete si tedy dopřát rozestup zhruba 3 hodiny mezi užitím vlákniny a léčebné dávky. A pozor také na užívání léků na pálení žáhy. Látky v nich obsažené mění pH žaludku, čímž dochází k ovlivnění a výkyvům vstřebatelnosti – opět pomůže časový odstup.

Účinky léčiv mohou anulovat také léky proti průjmu – ty jsou totiž určeny k absorpci všeho, co je v trávicím ústrojí navíc. To ale není vše – k interakci může docházet také při kombinování léků a bylinek, potravinových doplňků a jiných preparátů. Vždy je tedy na místě informovat lékárníka a nechat si odborně poradit – tak budete mít jistotu, že pro vaše zdraví uděláte maximum.

Tip: I Ibalgin či Ibuprofen, lék na bolest, může uškodit – nekombinujte jej s léky obsahujícími paracetamol. Pokud užíváte také Paralen, mezi podáním léků nechte rozestup 3 až 4 hodiny. Ibalgin 400, pomocníka proti bolesti, zakoupíte třeba v lékárnách Pharmapoint. 100 tablet je v akci za cca 134 Kč a to až do konce října.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz