Candy shopy lákají děti na sladkosti: Kilo bonbonů však vyjde na téměř 900 Kč

Candy shopy lákají děti na předražené sladkosti Kupi.cz

Kdo se v posledních letech prošel centrem Prahy, určitě je viděl: Candy shopy 🍬 lákají (především) turisty naparáděnými výlohami a obrovským množstvím různě barevných bonbonů a dalších sladkostí. Zatímco děti jsou z nich nadšené, rodiče se jim vyhýbají obloukem. Ceny cukrovinek se v těchto obchodech totiž pohybují mezi 800–900 Kč za 1 kg!

Přečtěte si také

Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit
Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit

Centrum města plné předražených sladkostí 

Podobných prodejen v Praze rychle přibývá. Během krátké procházky historickým centrem jich potkáte hned několik. Podobně to vypadá v dalších turisticky oblíbených destinacích, stejné obchody se nacházejí třeba v Dubrovníku nebo v Benátkách. 

Prodejny vypadají velice lákavě. Z ulice jsou vidět pestrobarevné bonbony, sliny se začnou sbíhat i kdejakému dospělému. Na děti působí výkladní skříně doslova jako magnet. Když se rodiče nechají k návštěvě obchodu přesvědčit, u pokladny hořce zalitují. 100 g bonbonů stojí 80–90 Kč a věřte, že 100 g není zas tak velké množství, protože sladkosti jsou záměrně vyráběny ve větších rozměrech, a mají tedy i vyšší váhu. Zdánlivě malý nákup tak rychle překročí částku 500 Kč. 

Cena není jediný problém 

Kdyby šlo jen o vysokou cenu, mohli bychom nad candy shopy ještě mávnout rukou. Jejich cílovou skupinou jsou především turisté ze zahraničí, kteří jsou nemalé částky ochotní zaplatit. Obchodů se ovšem týkají i další nešvary. 

Pokud si myslíte, že nabízené bonbony jsou něčím speciální, možná se dost mýlíte. Je zde totiž běžnou praxí přeprodej sladkostí zakoupených za malé částky v supermarketu. Mnohdy se tudíž nejedná o tak exkluzivní prodejny, jak je zákazníkům prezentováno. 

Přístup moha obchodů nebude na kvalitní úrovni ani z hlediska hygieny, což se prokázalo na jaře během nouzového stavu. Ačkoli candy shopy jakožto prodejny s potravinami mohly být v provozu, měly zavřeno. Pravděpodobným důvodem je to, že by bez turistů prodělávaly. Bonbony byly po celou dobu pouze přikryty fólií a po znovuotevření se dál prodávaly. Některé obchody na tyto bonbony vyhlásily 30–50% slevu.

Candy shopy často pouze jen přeprodávají běžné zboží z obchodů Canva

Existuje alternativa? 

Bonbonům lze těžko odolat. Candy shopy jsou ale příliš náročné pro peněženky rodičů, případně kapesné dětí. Nejdostupnější alternativou je nákup v supermarketu.

  • Za 900 Kč byste nakoupili více než 3 kg Haribo Zlatých medvídků nebo bonbonů JoJo či Nimm2 Soft, s akční cenou by byl nákup ještě výhodnější. Pohlídat si ceny můžete i v mobilní aplikaci Kupi.cz.

Nakupujte bonbony za výhodnou cenu 🍬

Kupte se slevou Bonbony JoJo.

Porovnat slevy

Jako náplast za candy shop jsou pro děti balené bonbony nedostačující. Bonbony z candy shopu jsou neokoukané, mnohem zajímavější, a navíc je zábavné plnit sáčky samostatně.

Naštěstí existují i „obyčejné" obchody se sladkostmi, které nabízejí stejné služby za podstatně nižší cenu. I v nich si děti mohou do sáčku nabrat, co se jim zalíbí. Na rozdíl od candy shopů ale nejsou tolik vidět, místo na rušných ulicích se většinou nacházejí v obchodních centrech.

Tip z Kupi: V prodejnách řetězců s potravinami se začínají objevovat i stojany s ořechy a sušené ovoce na váhu, což může být zdravější varianta, jak děti neochudit o zážitek „nabrat si do pytlíku dobroty“ a přitom mlsat zdravě. Albert tuto službu zákazníkům nabízí v hypermarketu v pražských Nových Butovicích. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz