Rozhodujete se mezi látkovými a jednorázovými plenami? Přečtěte si jejich výhody i nevýhody

Dítě na posteli v pokojíčku Canva

Každá budoucí maminka řeší zásadní otázkou: Jaké pleny bude pro své dítě používat? Nedá se jednoznačně říct, zda jsou lepší látkové, nebo papírové. Konečný výběr záleží na individuálních preferencích. Pojďte se na oba druhy plen podívat podrobněji a zjistěte, jak se dá na jejich koupi ušetřit.

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Látkové vs. jednorázové pleny: Jaké mají přednosti?

Látkové pleny jsou v porovnání s jednorázovými ekologičtější. Nevytvářejí nadměrný odpad a na jejich praní se spotřebuje mnohem méně vody než na neustálou výrobu nových jednorázových plen. Jsou rovněž ekonomičtější – byť jsou prvotní náklady vysoké, ve výsledku se investice vyplatí.

Látkové pleny bývají příjemnější pro dětskou pokožku a jsou zdravější pro správný vývoj kyčlí, jelikož snáze udržují nožky ve správné poloze. Je s nimi ale také mnohem více práce. Byť jsou jednorázové pleny neekologické a mohou se dost prodražit, používá je spousta rodin. Vyhazovat použité plenky je totiž mnohem jednodušší než jejich praní, sušení a ukládání do skříně.

Většina maminek, které se pro látkové pleny rozhodly, mívá z praktických důvodů po ruce i balík těch jednorázových. Hodí se totiž na cestách nebo když miminko hlídá někdo z rodiny.

Dárkový koš z dětských jednorázových plen Canva

Látkové pleny: Jak na to?

V dnešní době existuje více možností, než tomu bylo před třiceti lety. Na výběr máte:

  • klasické čtvercové pleny + svrchní kalhotky
  • kalhotkové pleny + svrchní kalhotky
  • látkové pleny all in one (nejjednodušší, avšak nejdražší varianta)

U většího dítěte budete potřebovat navíc vkládací vložky, které zvyšují savost. Svrchní kalhotky není třeba měnit při každém přebalování. Jejich velikost lze nastavovat pomocí patentek nebo suchého zipu, takže porostou společně s dítětem.

Počet zakoupených plen závisí především na četnosti praní, za den ale počítejte s cca 8 přebaleními. Bez vyprání by pak plenky neměly zůstávat déle než tři dny.

Kdo vyrábí jednorázové pleny?

Jednorázové pleny se vyrábějí v různých velikostech, při výběru je rozhodující hmotnost vašeho dítěte. Novorozenecká velikost 1 je pro děti od 2,5 do 5 kg, největší pleny velikosti 7 jsou pak pro děti nad 15 kg. A existuje i velikost 0, která je pro dříve narozené děti do 2,5 kg.

O jednorázové pleny je velký zájem, vyrábí je tudíž celá řada značek. Nejoblíbenější jsou třeba ty od značek Pampers, Dada, Bella Happy či Huggies.

Tip: I jednorázové pleny mohou být ohleduplné k přírodě! Vyrábějí je třeba značky Naty, Kolorky či Moltex.

Barevné látkové pleny Pixabay

Výhodný nákup dětských plenek

Jestli se přikláníte k látkovým plenám, ale odrazuje vás cena, kupte je z druhé ruky. A špatného pocitu ze zdánlivé nedostatečné hygieny se zbavte jejich vypráním ve speciálním dezinfekčním prostředku.

Cena papírových plenek se naopak běžně pohybuje v rozmezí 5–11 Kč za kus v závislosti na značce a velikosti. Ty menší jsou levnější, spotřebujete jich však více. S rostoucím dítětem nicméně počet přebalování postupně klesá.

Nákup plen v akci se rozhodně vyplatí!

Porovnání cen

Sledováním slevových letáků a nakupováním zlevněného zboží ušetříte až 200 Kč měsíčně. Pokud sháníte plenky, podívejte se třeba po těchto kouscích:

  • Pampers Premium Care Pants, vel. 4, 38 ks – běžná cena 449,90 Kč, v akci za 299 Kč
  • Happy Bella, vel. 2, 38 ks běžná cena 229,90 Kč, v akci za 179,90 Kč
  • Pleny dětské Albert, vel. 4, 54 ks – běžná cena 275 Kč, v akci za 159 Kč
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz