Jak zvládnout prodej bytu? Šetřete síly a vyhněte se zbytečným obavám

Jak zvládnout prodej bytu? Maxima Reality

Většina starostí s prodejem nemovitosti leží na bedrech žen. Muž sní o tom, že zvládne prodat svůj dům sám. Ve většině případů je to nakonec žena, kdo najde realitní kancelář, zorganizuje prohlídky a dotáhne vše do konce. Jak to všechno přežít s chladnou hlavou?

Přečtěte si také

Hudba, živé vysílání nebo upozornění na akce. Rádia v řetězcích nás ovlivňují víc, než si myslíme
Hudba, živé vysílání nebo upozornění na akce. Rádia v řetězcích nás ovlivňují víc, než si myslíme

Tohle tajemství mi svěřila makléřka, která pomáhala po rozvodu mě. Bývalému manželovi přišlo logické, že zařídím prohlídky a všechno okolo, když v domě pořád bydlím. Byla jsem v šoku, dokud jsem nezjistila, že jde o typický scénář. Svoje o tom ví i paní Plesarová, která zařizovala prodej bytu po rozvodu. V jejím případě to dobře dopadlo – získala dokonce víc peněz, než původně počítala. Svoje zkušenosti popisuje v tomto videu.

Hlavně opatrně při výběru realitky


Jestli na vás starosti s prodejem padly stejně nečekaně, nezoufejte si. Dá se to zvládnout celkem hladce, když víte jak na to. Hlavně šetřete síly. Je před vámi poměrně dlouhé, náročné období. Prodej bytu trvá minimálně tři měsíce, u domu počítejte se šesti měsíci.

Mě se vyplatilo věnovat čas výběru realitky. Záleželo mi na tom, aby měla kancelář vlastní právní oddělení. Vyhnula jsem se díky tomu zbytečným obavám. Jinak by mi to určitě vrtalo v hlavě. Jsou smlouvy dobře napsané? Je všechno pro katastr připravené? Nejsou mezi zájemci podvodníci nebo dlužníci?

Nakonec jsem vybírala jenom mezi dobře známými, spíš tradičními realitkami. Vyhněte se charismatickým podvodníkům, kteří všechno zařizují na vlastní pěst z obýváku. Občas vám nějaký zavolá, jakmile zveřejníte inzerát. Nebojte se je rázně odmítnout.

Jestli na vás starosti s prodejem padly stejně nečekaně, nezoufejte si. Dá se to zvládnout celkem hladce. Maxima Reality

Vyplatí se interiér trochu vylepšit


Jakmile je prodej v rukách realitních specialistů, můžete si oddechnout. Možná vám ještě nabídnou nadstandardní služby. Já si je mohla dovolit, protože jsem našla realitní kancelář, kde provizi platí kupující. Je to osvědčený model, který funguje už od 90. let v Brně, ale v Praze zatím není moc obvyklý. Služby MAXIMA REALITY mě nestály ani korunu.

Připlatila jsem si nakonec jen za služby designérů. Strávili u nás dva dny, přivezli si polštáře, přehozy, svíčky... Fotky nakonec vypadaly spíš jako z hotelu. Tady na tom odkazu se můžete podívat na fotky z bytů, které prošly podobnou proměnou. Je tam dobře vidět, jak vypadají místnosti před designérskými úpravami a po nich.

Fungovalo to. Zájemci se předháněli, kdo víc přihodí k prodejní ceně, takže jsme museli udělat aukci. Použili jsme standardně obálkovou metodu, jakou se dřív soutěžilo o městské byty. Náš dům koupil ten, kdo nabídl nejvíc.

Hlavně opatrně při výběru realitky Maxima Reality

Rada na závěr

Nechcete jít na setkání s makléřem s prázdnýma rukama? Objednejte si předem odhad tržní ceny přes internet. Zadarmo se nabízí například tady. Nejste pak závislí na názoru jednoho makléře a uděláte si vlastní obrázek, za kolik se nemovitost prodá.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz