Pekanové ořechy jsou velmi drahé, přesto si je oblíbili sportovci. Víte, proč?

Snídaně plná pekanových ořechů Pixabay.com

Pekanové ořechy patří v Česku jednoznačně mezi ty dražší druhy. Zatímco za 100 gramů mandlí, lískových oříšků či vlašských ořechů zaplatíte v obchodě kolem 20–25 Kč, za stejné množství pekanových ořechů dáte až dvojnásobek. Proč jsou tak drahé? Odkud se k nám dovážejí? Vyplatí se je jíst i přes jejich dražší cenu? A proč si je tak oblíbili fitness nadšenci?

Přečtěte si také

Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?
Veterinářka radí: Jak často můžete koupat svého mazlíčka, abyste mu nezpůsobili zdravotní komplikace?

Nejvíce pekanů se vypěstuje v USA

Pekanové ořechy jsou plodem stromu s příznačným názvem ořechovec pekanový (Carya illinoinensis). Nejvíce pekanů se každoročně vypěstuje v severní Americe, konkrétně ve státech Georgia a Texas. Obecně platí, že poptávka po pekanových ořeších dalece převyšuje aktuální nabídku. Pekany jsou totiž poměrně náročné na pěstování. Jeden vzrostlý strom za rok spotřebuje až 128 tisíc litrů vody

Kolik stojí kilo pekanových ořechů

Právě podmínky pro pěstování mají velký vliv na cenu tohoto druhu ořechů. Za 1 kilogram zaplatíte až 28–30 USD, tedy zhruba 700 Kč. Pekanové ořechy se dovážejí i do České republiky a dnes je už koupíte téměř v každém supermarketu.  

Loupání pekanových ořechů Pixabay.com

Kde koupit pekanové ořechy

Kvůli vyšší ceně se pekanové ořechy nejčastěji prodávají jen ve 100gramových baleních. Seženete je například v prodejnách Lidl pod značkou Pekanové ořechy Alesto, dále v síti prodejen Albert pod označením Pekanové ořechy Albert nebo v Tescu jako Pekanové ořechy Tesco. Kvalitní pekany prodává také drogerie dm, a to dokonce v bio kvalitě pod názvem Pekanové ořechy dm Bio

Nutriční hodnoty u pekanových ořechů

Pekanové ořechy chutnají podobně jako vlašské ořechy, ale jsou jemnější a perfektně se hodí do koláčů, ranní snídaňové misky nebo jen tak na zobání. Oblíbili si je sportovci a fitness nadšenci, mají totiž skvělé nutriční hodnoty.

Ve 28 gramech pekanových ořechů, což zhruba odpovídá jedné dávce, najdete:

  • 196 kcal
  • 20 g zdravých tuků
  • 2,7 g vlákniny
  • 2,6 g proteinu

Podobné nutriční hodnoty ale mají také jiné druhy ořechů, například mandle, vlašské ořechy či kešu. Největší výhodou pekanů je tedy jejich delikátní chuť, pro kterou se vyplatí si za ně trošku připlatit. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz