Strach z koronaviru? Rozdíl mezi rouškou a respirátorem je zásadní

Strach z koronaviru? Rozdíl mezi rouškou a respirátorem je zásadní

Z důvodu obav z vážného onemocnění koronavirem, který má původ v čínském Wu-chanu, v těchto dnech obyvatelé Česka vykoupili roušky. Většina obchodů a lékáren hlásí vyprodáno – ale víte, k čemu vlastně roušky slouží a proč je lepší vlastnit respirátor?

Přečtěte si také

Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze
Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze

Strach z nebezpečí nákazy koronavirem se rozšířil i do České republiky. Již o víkendu vzali Češi lékárny a obchody útokem. Ústenky, dobře známé jako roušky, jsou tak na většině míst beznadějně vyprodány. 

Rouška versus respirátor

Přestože Češi kupují především roušky, mnoho obyvatel netuší, jaký je hlavní rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Zatímco rouška slouží k ochraně okolí před nakaženým, respirátor chrání svého nositele před okolím. Roušky jsou tedy vhodné pouze v případech, kdy již nakažený nemocný chce chránit své okolí, nikoli však sebe. 

Kdy volit roušku: Pokud jste například nemocní a chcete chránit blízké nebo okolí před nakažením virem.

Kdy volit respirátor: Pokud se chcete chránit před nákazou virem.

Filtr, který ochrání?

Jako preventivní ochranu mohou obyvatelé celého světa používat ochranné respirátory proti virům, které jsou opatřeny speciálním filtrem a označením FFP3. Tento typ ochrany brání průniku mikroorganismů zvenčí – ovšem i ty jsou na mnoha místech v tuzemsku vyprodány. Odborníci se shodují, že Češi by měli být obezřetní především v případě projevení příznaků, které se shodují se symptomy koronaviru, jako jsou vysoké horečky, potíže s dýcháním a kašel. Rovněž doporučují zvýšenou osobní hygienu – což je důvod, proč v lékárnách, e-shopech a obchodech rychle mizí také antibakteriální gely. Podle odborníků však zatím nošení roušek a respirátorů nutné není – riziko nákazy v Česku je podle nich totiž stále minimální.

Aktuálně se v Česku nepotvrdilo žádné onemocnění způsobené koronavirem. V izolaci na infekčním oddělení v Uherském Hradišti leží muž, který začátkem ledna cestoval na dovolenou do Číny a vrátil se před 14 dny. Mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant nám přiblížil situaci: ,,Muž měl příznaky chřipkového onemocnění, jeho stav lékaři momentálně označili za dobrý. Je izolován na jednolůžkovém pokoji. Pacient se cítí dobře, v noci nenastaly žádné komplikace, stav pacienta se nezhoršil.“

Tip: Papírová, bavlněná, chirurgická, uhlíková či respirační rouška vás proti koronaviru nebo chřipce neochrání. K ochraně a prevenci poslouží respirátory s filtrem nebo respirátory s nanovlákny. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz