Možná jste ani netušili, co všechno můžete umývat v myčce nádobí

Šup s tím do myčky! Co všechno v ní lze kromě nádobí umývat? Depositphotos

Myčka na nádobí je v dnešní době nepostradatelným pomocníkem v mnoha domácnostech. Věděli jste ale, že vám dokáže ušetřit spoustu práce a času nejen při mytí nádobí? Zbavit špíny a bakterií v ní totiž hravě můžete i mnohé další věci. Co všechno lze do ní dát?

Přečtěte si také

Latte není rozhodně slabá kávička. Víte, kolik kofeinu denně zkonzumujete?
Latte není rozhodně slabá kávička. Víte, kolik kofeinu denně zkonzumujete?

První myčka neměla ušetřit čas a práci, ale rozbité nádobí

Možná vás překvapí, že za vynálezem první myčky vůbec nestála snaha o úsporu času a práce. Patentovat si ji v roce 1886 nechala bohatá Američanka Josephine Cochrane, za kterou umývalo nádobí její služebnictvo.

Neopatrní zaměstnanci však často omylem rozbíjeli nádobí, které museli neustále umývat po četných večírcích, které se v domě děly – až jednoho dne Josephine došla trpělivost. O několik let později už chtěl mít doma myčku každý, což platí dodnes. Zejména, když se v ní dá umývat všechno možné.

Kde koupit tablety do myčky v akci?

Umyje za vás vše z odolných materiálů

Jednoduše řečeno, kromě nádobí lze v myčce nechat vyčistit vše, co je vyrobené z odolných materiálů, kterým nevadí voda, vyšší teplota a mírný tlak – silnější sklo a plast, nerezová ocel apod.

Nezapomeňte také, že topná tělesa se v myčkách nacházejí na spodní straně – křehčí plastové nebo skleněné věci, kterým by vysoké teploty vody mohly uškodit, proto dávejte co nejvýše do horních košů. Na spodní mřížku naopak patří ty nejvíce odolné předměty z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli. A k čištění používejte vždy pouze prostředky a kapsle na myčky nádobí určené.

Speciální antibakteriální programy určené pro dětské nádobí si poradí i s plastovými hračkami Canva

Plastové dětské hračky

Hračky přicházejí denně do styku s dětskýma rukama a ústy, s prachem, nečistotami atd. Není proto divu, že mohou být po chvíli plné bakterií. Ty z plastu a gumy ale můžete naštěstí snadno nechat vyčistit v myčce na nádobí.

  • Mnohé myčky dokonce nabízejí speciální hygienické programy nazvané „Baby Care“, „Baby Protect“ nebo „Hygiene“ pro mytí dětského nádobí a hraček. Tyto programy zahrnují intenzivní mytí nebo důkladné oplachování při teplotách až 70 °C, které jsou vhodné pro ničení bakterií nebo ke sterilizaci.
  • Tip: Program Baby Care nabízí například myčka Indesit DIFP 8T94Z (cena od 8 990 Kč), speciální antibakteriální cyklus má také myčka Whirlpool WIO 3T223 PFG E (cena od 12 990 Kč). Program Baby Protect najdete i u vybraných myček značky Beko.

Pokud se bojíte, že by menší části mohly v myčce někam zapadnout, hračky dejte do síťky nebo je umístěte do některého z košů na drobnější kusy nádobí. Některé značky také nabízejí speciální doplňky a příslušenství v podobě kolíčků a košíčků pro stabilní uložení malých a křehkých částí kojeneckých lahví a dětského vybavení – určitě pro ně však najdete využití i při mytí drobnějších hraček nebo doplňků.

Nezapomeňte na její pravidelnou údržbu

Misky a hračky domácích mazlíčků

Obdobně lze v myčce mýt misky na jídlo pro domácí mazlíčky. Většina je vyrobena z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli, takže jim vyšší teplota mytí neublíží. Stejně tak vyčistíte i plastové a gumové hračky.

Doplňky z koupelny a kuchyně

V myčce lze jednoduše umýt také všechny kuchyňské a koupelnové doplňky – odkapávače, houbičky, misky na mýdlo, kelímky na kartáčky, sprchové hlavice apod. Na jejich dně a v jejich okolí bývá neustále vlhko, což vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a plísní.

A pokud je vaše myčka dostatečně velká, můžete si díky ní zjednodušit také pravidelné umývání polic a zásuvek z ledničky. Zvolte kratší nebo ekologické šetrné programy s nižší teplotou.

V myčce můžete umývat také mnoho koupelnového příslušenství, například kartáčky, kelímky, podložky apod. Canva

Filtr z digestoře

Filtr v digestoři den za dnem zachycuje všemožné pachy z kuchyně, částečky tuků, prachu a další nečistoty. Měli byste jej proto pravidelně čistit, ideálně cca dvakrát během čtvrt roku. Kovová mřížka se dá z digestoře jednoduše vyjmout a umýt v myčce na nádobí. Obdobně lze čistit mřížky z větráků nebo koupelnových ventilací.

Co dalšího lze dát do myčky

Umýt zde můžete rovněž plastovou obuv, jako jsou holínky nebo žabky. A pokud máte tenisky, které perete v pračce bez újmy, nemusíte se bát ani myčky. Dále snesou myčku i celoplastové součástky a nástavce vysavačů (volte kratší, šetrnější program s nižší teplotou), stínidla na lampy nebo lustry, umělé plastové květiny, hřebeny a kartáče důkladně zbavené vlasů apod.

A co do ní naopak nikdy nepatří?

  • teflonové nádobí
  • kuchyňské nože
  • výrobky ze dřeva
  • dekorativní a křehké nebo zlacené sklo, starožitnosti
  • předměty (částečně nebo celkově) vyrobené z kovů jako cín, hliník, zlato nebo stříbro
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz