Platíte kartou? Pak vás asi nepotěšíme, nově se bude PIN zadávat jinak

V obchodech už budou mít kriminálníci složitější zahlédnout váš PIN

Firma Global Payments přináší na trh nové platební terminály. Můžete se s nimi setkat v obchodech už nyní. Jejich cílem je zajistit vyšší bezpečnost pro držitele karty. Pro kriminálníky nebude tak snadné zahlédnout PIN kód, jelikož se u nových terminálů mění pozice čísel. Platby tedy budou bezpečnější, na druhou stranu bude složitější PIN vyťukat.

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Méně neoprávněných plateb díky dynamickému číselníku

Zhruba polovina platebních terminálů ve střední Evropě patří společnosti Global Payments. Ta se rozhodla, že zvýší bezpečnost svých zákazníků tím, že minimalizuje skimming – zkopírování údaje z magnetického proužku platební karty a záznam pohybu prstů po číselníku.

Firma Global Payments zavádí přístroje, které mají proměnlivé číselníky. PIN kód se na nich už neťuká na tlačítka, ale na displej, kde je zobrazen číselník, jehož pozice čísel se po každém stisku čísla mění.

„Když člověk bude zadávat PIN, tak ten číselník se bude dynamicky měnit. Takže bude vlastně nemožné vypozorovat, co tam ten člověk zadává," vysvětlil mluvčí společnosti Global Payments Ondřej Holoubek.

Skončí terminály s klasickou klávesnicí?

Vyšší bezpečnost za každou cenu

Podle názoru některých psychologů to není dobrý krok, protože to může určitým skupinám obyvatel zkomplikovat život. Nyní si pamatují svůj PIN díky tomu, že mají v hlavě obrazec, který musí „namalovat“ na klávesnici. Starší lidé, kteří mají často problémy s pamětí, si tak budou muset pamatovat čísla místo tvarů, což pro ně může být složitější.

Pravdou však je, že díky novým technologiím plateb (např. platba mobilem) dochází k situacím, kdy je třeba PIN zadat, stále méně často. Jsou místo něj používány například biometrická ověření (např. otisk prstu). Toho si je společnost Global Payments rovněž vědoma. Jejich mluvčí uvedl: „80 % všech plateb dnes probíhá bezkontaktně, proto by občasné zadávání PIN kódu nemělo zákazníky zatěžovat. S rostoucí popularitou Google Pay a Apple Pay pak bude PIN stále méně používaný.”

Něco sladkého na nervy?

V poslední řadě se sluší napsat, že společnost Global Payments obchodníkům nepřikazuje, ať začnou dynamický číselník používat. Podnikatelé budou mít možnost volby. Funkci dynamické klávesnice totiž budou moci kdykoli vypnout. Číslice by tak neměnily své pozice a jediným rozdílem by tedy bylo zadávání PIN na sklo namísto plastu.