Znáte tyto exotické ořechy? Rozlouskněte jejich původ i netradiční chuť

Na trhu dnes můžete koupit už široké množství ořechů, včetně těch exotických.

Sbírání ořechů a oříšků k podzimnímu období neodmyslitelně patří. Oblíbené vlašské a lískové ořechy netřeba představovat. Ale věděli jste, že ve světě existuje více jak 50 druhů ořechů? Čím jsou zajímavé a jak chutnají? Vsadíme se, že tyhle ještě neznáte!

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Kola – předchůdce slavné limonády

Ořech kola rostoucí na stejnojmenném stromě není příliš známý. Přitom dal jméno produktu, který si oblíbil doslova celý svět. Strom kola roste v deštných pralesích Konga a Sierry Leone. Asi 20 metrů vysoký strom však můžeme najít i v Brazílii nebo v karibské oblasti, kam v historii cestoval spolu s otroky. Ořechy kola připomínají české kaštany a chutnají nejdříve hořce, ale po chvilce žvýkání zesládnou. Pro africké národy je kola symbolem pohostinnosti, přátelství a respektu a nesmí tak chybět na žádné důležité oslavě. V 19. století, kdy lékárník John Pemberton použil extrakt z ořechu kola do své medicíny k léčbě bolesti hlavy, se tak tento nenápadný plod zasadil o typickou chuť dnes slavné limonády, Coca-Coly. Při troše hledání koupíte kolové ořechy už i u nás! Sáhněte po nich, pokud potřebujete doplnit energii ve stresovém období nebo při podzimní únavě.

Kola ořechy daly slavnému nápoji Coca-Cola jeho typickou chuť.

Cedrové ořechy ze Sibiře

Cedrové oříšky jsou na pohled velmi podobné těm piniovým a mají smetanovou chuť. U nás je můžete zakoupit z cedru sibiřského (ve skutečnosti se jedná o druh borovice Pinus sibirica, které místní obyvatelé říkají kedr, ačkoli s cedrem nemá nic společného), jenž má v Rusku tradici a dlouhou historii. Cedrovým oříškům trvá dozrávání 2 roky a úspěšně se sklízí jen asi jednou za 4 roky, proto patří k dražším pochutinám na našem trhu. Použít je můžete třeba k posypání salátů nebo při výrobě domácího pesta.

Cedrové ořechy jsou na pohled podobné piniovým, mají však více smetanovou chuť.

Luxusní makadamové ořechy

Typicky kulaté plody makadámie celolisté nejsou na našem trhu úplnou novinkou. Jejich původ je v daleké Austrálii, kde se jim často říká též Queenslandské ořechy. Dnes je však většina produkce vypěstována na Havaji. Obecně patří k nejdražším exotickým ořechům na trhu. Pokud ale přemýšlíte nad tím, že by se dalo ušetřit nákupem neloupaných kusů, raději na to zapomeňte. Jejich skořápky jsou extrémně tvrdé a k rozlousknutí potřebujete opravdu hodně síly!

Makadamové ořechy jsou na pohled podobné loupaným lískovým oříškům, obsahují však více tuku, a to až 80 %. Ten stojí za jejich typickou až máslovou chutí, pro kterou jsou tolik oblíbené. Dokonce natolik, že existuje i Den makadamových ořechů! Kdybyste jej chtěli oslavit třeba lahodnými oříšky v ranní misce müsli, musíte si počkat na 4. září.

Makadamové ořechy patří k těm nejdražším vůbec a jsou opravdovou delikatesou.

Exotické plody tungovníku

Stálezelený tungovník roste hlavně v asijských zemích, Austrálii, Indii a na Novém Zélandu. Jeho semena jsou bohatá na olej, který místní obyvatelé využívají jako palivo nebo k výrobě mýdel a loučí ke svícení, proto se nazývají též candle nuts. Často jsou využívány v teplé kuchyni hlavně v Malajsii a Indonésii. Aby však byla jedlá, musí se důkladně usušit a upražit. Poté jsou součástí třeba oblíbeného pokrmu poke. Pokud byste chtěli okusit chuť těchto ořechů, která je podobná mandlím, budete muset hledat na zahraničních internetových serverech nebo se vydat do zemí jejich původu, protože na export jde jen velmi malé procento z nich.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz