Březová voda: má blahodárné účinky na lidské zdraví, její sběr však může být nezákonný

Březová voda a bříza FotoHelin / Shutterstock.com

Bříza patří mezi nejznámější stromy, jejíž léčebné a další výhody využívá lidstvo už odnepaměti. Díky své vůni a obsahu mnoha důležitých látek je hojně využívána do šampónů a mýdel. Možná také víte, že se její kůra v minulosti používala namísto papíru. Ne každý zná však březovou vodu, která se v Evropě a v Číně už stovky let používá pro očistu a podporu zdraví. Představíme si tento téměř zapomenutý dar přírody, který je všem k dispozici.

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Co je to březová voda?

Pokud si myslíte, že je to odvar z listů nebo kůry, jste vedle. Jedná se o mízu stromu, která je nabitá mnoha důležitými látkami. Bříza bělokorá přes zimu sbírá živiny, aby je mohla na jaře uvolnit do mízy a vy jste mohli čerpat jejich výhod. Nejvhodnějším obdobím pro získávání březové vody je brzy zjara, když ještě stromy nevyraší své listy. Obvykle je to období od března do dubna, když jsou teplé dny a chladné noci.

Březová voda obsahuje důležité vitamíny, minerály a aminokyseliny, jako glutamin, citrulin, kyselinu glutamovou, isoleucin, valin a asparagin. S konzumací vody je třeba spěchat, protože nemá dlouhou trvanlivost, vypijte ji tedy hned nebo z ní připravte sirup. Má příjemnou nasládlou chuť, takže se nemusíte obávat, že by vám nechutnala. Na její konzumaci by však měli dát pozor alergici, protože jde o silný alergen.

Míza z břízy morisfoto / Shutterstock.com

Je získávání etické a legální?

Získávání březové vody má svou odvrácenou stranu, musíte kvůli tomu poškodit strom. Jedná se o velký organismus, který mízu potřebuje, a když mu chcete pustit žilou, je třeba odčerpat jen potřebné množství mízy. Při tomto zásahu můžete strom i nenávratně poškodit nebo může i uhynout. Je třeba odčerpat jen nezbytné množství mízy, například sklenici, rozhodně na ní nechoďte s kbelíkem. Pokud byste odčerpali příliš mnoho mízy, strom by to mohlo ovlivnit v jeho růstu i odolnosti.

Nemůžete sehnat březovou vodu? Doplňte tekutiny minerálkou v akci

Důležité je vědět, že bez povolení majitele lesa nesmíte žádný strom narušit, a pokud byste to udělali, nemuselo by se vám to vyplatit. Nezákonné získávání březové vody je porušením lesního zákona i zákona na ochranu přírody a krajiny. Jiná situace je, pokud máte břízu na svém vlastním pozemku. Pokud břízu na pozemku nemáte a nechcete se dostat do křížku se zákonem, můžete si ji koupit, na trhu je vám k dispozici jak samotná březová voda, tak i březové sirupy nebo různé doplňky, které ji obsahují.

Získávání březové vody Balakleypb / Shutterstock.com

Zdravotní přínosy pití březové vody

Zlepšuje vaši pleť – Březová voda je nabitá vitamínem C, který pomáhá rozjasnit pleť, protože odstraňuje toxiny. Pomáhá také snižovat akné a může být také jeho prevencí.

Velký zdroj manganu – Mangan je detoxikační složka s antioxidačními účinky. Je přirozeným zdrojem vyrovnávacích hormonů a je skvělý pro všechny oblasti zdraví.

Podporuje vaše játra – Míza v březových stromech je prostředkem pro detoxikaci jater. Odstraňuje toxiny, které játra zpracovávají, včetně alkoholu a nasycených tuků.

Podporuje vaše ledviny – Složené saponiny, které se zde nacházejí, vyplavují odpad přes močové cesty. Podporuje také funkci ledvin.

Redukuje celulitidu – Vyplavuje přebytečnou vodu, což pomáhá redukovat celulitidu. Má nízký obsah kalorií a málo cukru.

Snižuje cholesterol – Sloučenina nacházející se v březové vodě má vlastnosti snižující hladinu cholesterolu v krvi. Saponin váže žlučové kyseliny a cholesterol, což usnadňuje vstřebávání.

Chrání ústní dutinu – Březová voda je plná minerálů bez rafinovaných cukrů, což v konečném důsledku zabraňuje zubnímu kazu. Jak je v kontaktu s látkou xylitol, podporuje celkově dobré zdraví ústní dutiny.

Zabraňuje nadýmání – Pomáhá jak při zadržování vody, tak při nadýmání.

Léčí poranění – Podporuje růst dermálních a epidermálních buněk, což urychluje proces hojení tím, že se kožní buňky přesouvají do postižené oblasti.

Úleva při bolestech kloubů – Protizánětlivé vlastnosti březové vody, které snižují otoky, mohou pomoci při stavech, jako je artritida a osteoartritida. Její pití je prevencí hromadění krystalků v kloubech, které způsobují bolest.