Trápí vás vyrážka z bazénu? Pořiďte si místo chlóru sůl a solární sprchu!

Jak správně pečovat o vodu v bazénu, aby zůstala křišťálově čistá?

Není nic lepšího než se v letním vedru zchladit koupáním v zahradním bazénu! To se bou nese i mnoho rizik v podobě kožních problémů. Do vody se dostává mnoho nečistot ve formě zbytků opalovacího krému, trávy nebo hmyzu. Velmi důležitá je nejen osobní hygiena po osvěžující lázni, ale také správné přípravky pro dezinfekci vody.  Jak o bazén správně pečovat, aby voda zůstala křišťálově čistá a zdravotně nezávadná? A co dělat, pokud vás trápí nesnášenlivost chlóru?

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Chlór jako nejlevnější varianta

Nejběžnější dezinfekční prostředek zahradních bazénu stále zůstává chlór. Jeho tekutá verze je nejlevnější variantou čištění, je léty prověřená a můžeme se s ní setkat ve většině veřejných bazénu a koupališť. Pokud uvažujete o chlorizaci vody ve svém zahradním bazénu, na trhu dnes najdete i pohodlnější dávkování ve formě tablet. Chlór se tak do vody uvolňuje postupně a snižuje spotřebu chemie. Máte pocit, že i při použití chlóru se vám nedaří dosáhnout perfektně čisté vody? Zkuste si pořídit tzv. vločkovač. Tento přípravek pomáhá vysrážet drobné nečistoty ve vodě. Ty se pak lépe uchytí v bazénové filtraci.

Je to alergie?

Pokud trpíte vyrážkou z chlóru nebo máte-li dokonce dýchací potíže spojené s jeho nesnášenlivostí, jsou pro vás letní vodní radovánky spíše za trest. Citlivější jedinci snášejí přítomnost chlóru v bazénu hůř než většina populace. Chlór má totiž tendenci vysušovat pokožku a dráždit kůži. Proto se po koupání mohou na těle vyskytnout drobné červené pupínky neboli dermatitida. Vyšší obsah chlóru ve vodě může dokonce dráždit dýchací cesty a způsobovat kašel a dušnost. Zvýšená citlivost na chlór není alergií v pravém slova smyslu, ale život dokáže pořádně otrávit i tak. Koupání se ale nemusíte nadobro vzdát! Stačí jen zvolit vhodnější a šetrnější formu čištění vody.

Tip:

Asi to znáte z vlastní zkušenosti, nebo jste už slyšeli, že se z bazénu někdo "osypal". Matky šílí, že dítě má určitě nějakou alergii a přitom se jedná jen o zanedbanou hygienu. Zvláště u dětí je velmi důležité, aby po každém opuštění bazénu, nebo vířivky měly možnost jít se osprchovat vodu z řádu. Ideálním řešením je pořídit si na zahradu zahradní sprchu se solárním ohřevem. Princip je jednoduchý, solární sprcha se zásobníkem o objemu až 50 litrů se napojí na vodovodní řád z hadice. Voda je ohřívána slunečním zářením v akumulačním zásobníku (těle sprchy) a tak si můžeme dopřát sprchu v teplotě vody, jakou máme rádi. Mountfield nabízí sprchy se solárním ohřevem v akci již od 2 190 Kč. 

Nesnášenlivost chlóru se může projevit nepříjemnou dermatitidou nebo dokonce dušností.

Kyslík nebo UV lampa

Chlór není jedinou možností, jak udržet vodu v bazénu čistou. Pokud jej špatně snášíte, zkuste přípravky na kyslíkové bázi. Ty jsou sice dražší než dostupný chlór, ale za příjemné koupání bez starostí se vyplatí sáhnout hlouběji do peněženky. Do povědomí se dostává též čištění bazénů metodou okysličení. Kyslíková láhev se vloží do oběhu vody vedle pískové filtrace. Šokovou metodou poté kyslík ničí všechny choroboplodné zárodky ve vodě. Velmi moderní metodu čištění vody představuje UV lampa, která se též instaluje do filtračního okruhu. Voda při cirkulaci protéká zařízením a je vystavena ultrafialovému záření. To ničí veškeré bakterie, viry a jednoduché organismy. Zároveň je šetrné k životnímu prostředí.

Kromě chlóru lze vodu v bazénu čistit dalšími moderními metodami.

Sůl je pořád nad zlato

Další variantou bezchlórového čištění vašeho bazénu je slaná voda. Můžete ji použít v novém i stávajícím bazénu. K prostoru uloženého filtru je třeba nainstalovat tzv. solničku, tedy zařízení, které provádí elektrolýzu. Toto ekologické zařízení využívá jednoduché reakce soli, vody a elektrické energie. Tím zabraňuje vzniku bakterií a zároveň hlídá hodnotu pH. Koupání v bazénu se slanou vodou je poté vhodné všechny, kteří mají citlivou pokožku nebo trpí ekzémem či lupénkou. Po prvotní investici do solničky je pak samotná údržba bazénu finančně nenáročná a jedna letní sezóna vás nebude stát více než pár set korun.

Ale pozor na korozi! Máte v bazénu kovové části jako jsou např. schůdky a rozhodli jste se vyměnit sladkou vodu za slanou? Začněte tím, že vyměníte kovové části za plastové. Slaná voda totiž může způsobit reznutí kovových částí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz