Rusko už očkuje zvířata vakcínou Carnivac-Cov. Studie dokazuje, že kočky se nakazí častěji než psi

Covid může ztrpčit život i vašemu čtyřnohému mazlíčkovi Canva

Pomysleli jste při pohledu na svého domácího mazlíčka na to, jestli byste ho neměli dát do izolace, když jste zrovna prodělávali covid? Nejspíš jste to udělat měli, protože studie dokazuje, že zvířata se od svých páníčků také mohou nakazit. Ruští veterináři navíc zacházejí až tak daleko, že proti covidu očkují i zvířata.

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Máte covid? Izolujte se i od svých domácích mazlíčků

O tom, kde se koronavirus vzal, se vedou nejrůznější teorie, přičemž jednou z nich zůstává, že se na člověka přenesl ze zvířete, konkrétně z netopýra. Je tedy logické se ptát, do jaké míry může koronavirus ohrozit naše čtyřnohé miláčky, kteří s námi žijí v jedné domácnosti, a někteří dokonce i spí ve stejné posteli.

Právě tuto otázku se rozhodl zodpovědět tým doktorky Els Broens z utrechtské univerzity. Za účelem studie totiž navštívila mobilní veterinární klinika 196 domácností, ve kterých za posledních 200 dnů proběhla nákaza covidem.

Celkem bylo odebráno 310 vzorků ze 196 domácností. U šesti koček a sedmi psů bylo PCR testy zjištěno právě probíhající onemocnění, zatímco u 54 zvířat se projevily protilátky proti covidu.

„Pokud máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu se svojí kočkou nebo psem stejně tak, jako se budete v karanténě vyhýbat přímému kontaktu s ostatními lidmi,“ říká doktorka Els Broens.

Na kočku nebo psa se covid snadněji přenáší, pokud s vámi spí v blízkosti obličeje Jess Foami / Pixabay

Pravděpodobnost přenosu viru z domácího mazlíčka na člověka je nízká, ale přesto možná je

Není to ani tak proto, že byste se měli bát o zdraví zvířete, ale především kvůli tomu, že domácí mazlíček může fungovat jako rezervoár viru (prostředí vhodné k jeho přežívání) a může pak nakazit i lidi, kteří s ním přijdou do kontaktu. Největší riziko tak může být například tehdy, když žijete ve vícegeneračním domě společně se svými rodiči či prarodiči, které zvíře také navštěvuje.

U většiny infikovaných zvířat se onemocnění nijak neprojevuje, anebo se objevují jen velmi mírné příznaky. Avšak nemusíte se příliš děsit – výzkumníci totiž říkají, že pravděpodobnější přenos nemoci je z člověka na zvíře, nikoli naopak.

„Na druhou stranu ale nemůžeme tvrdit, že zde existuje nulové riziko přenosu viru z domácího mazlíčka člověka,“ upozorňuje doktorka Broens.

Kočky se nakazí častěji než psi

Zajímavá je také jiná studie, kterou provedla kanadská University of Guelph v Ontariu. Ta přišla se zjištěním, že nákaze covidu od svých páníčků bývají vystaveny nejčastěji kočky, které s nimi spí v jedné posteli.

Právě kočky spí svým majitelům v blízkosti obličeje častěji než psi. Ve výsledku se tak pozitivní nálezy našly u 67 % koček a u 43 % psů. Zajímavé také je, že se pozitivní výsledek ukázal u 9 % psů z útulku a u 3 % toulavých koček.

Protože tedy riziko, ačkoli malé, přenosu viru z domácího zvířete na člověka existuje, začali ruští veterináři očkovat proti covidu i některá domácí zvířata, konkrétně ruskou vakcínou Carnivac-Cov. A to navíc poté, co se ukázalo, že se protilátky vytváří nejen u psů a koček, ale také u lišek, norků či opic.

Některé přípravky na imunitu jsou tak chutné, že je psi zbaští jako pamlsek, a ještě o ně poprosí Kupi

Nezapomínejte na imunitu čtyřnohých mazlíčků

Je proto vhodné také myslet na imunitu domácích miláčků. Na trhu totiž existuje velké množství doplňků stravy, které jejich imunitu a zdraví podpoří.

Výborným doplňkem stravy nejen pro ně, ale i pro lidi, je olej z ostropestřce mariánského v kombinaci se lněným olejem. Kromě toho, že obsahují vitamíny a minerály, také podpoří imunitu organismu a zvířata po nich mají nádhernou srst. Někteří majitelé psů si pochvalují, že oleje psům chutnají natolik, že jimi ochucují i krmivo.

Kromě olejů můžete svým čtyřnohým miláčkům koupit i tablety podporující imunitu – například Canvit Immuno, Vet's Best pro podporu imunity nebo Fitmin Dog Purity Dlouhověkost a imunita pro starší psy. Jsou to relativně malé tablety, které hravě schováte do kousku masa nebo do lžičky krmiva z konzervy.

Místo vody můžete svému pejskovi na posílení imunity dokonce podávat i speciální čaj Woof & Brew Lapdog Souchong bylinný čaj na imunitu a zažívání, který obsahuje bylinky, jako je měsíček lékařský, ženšen, kopr, pampeliška a šišák.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz