Jemné, husté nebo kudrnaté: Víte, jaký hřeben na své vlasy používat?

Češete se správným kartáčem, nebo si vlasy ničíte? Jaký typ použít na vlnité, jemné či mokré vlasy? Freepik

Vlasy - koruna krásy, říká se. Cesta ke zdravé, silné a lesklé koruně bývá ale často dlouhá a klikatá – a začíná už výběrem správného hřebenu. Pomůžeme vám zorientovat se v tom, z jakých druhů máte na výběr a poradíme, který z nich se nejlépe hodí právě na váš typ vlasů.

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Klasický hřeben s hustými zuby

  • Vhodný pro: jemné, zplihlé vlasy bez objemu.

Hřebeny s hustými zuby jsou určené pro tupírování a získání objemu. Můžete je používat také k uhlazení již rozčesaných vlasů a k finálnímu stylingu (např. při vyčesávání ohonu).

Klasický hřeben s širokými zuby

  • Vhodný pro: velmi husté, dlouhé, rovné i vlnité a kudrnaté + mokré vlasy.

Klasický hřeben je vhodný pro jemné pročesávání, které šetrně oddělí jednotlivé prameny a v případě vlnitých a kudrnatých vlasů zachová jejich tvar a zbytečně je neuhladí. U dlouhých a hustých vlasů by mělo platit, že jakmile se přestane klasický hřeben zacuchávat, lze sáhnout po kartáči a začít tvarovat.

Hřeben je také ideální pro česání mokrých vlasů. Vždy upřednostňujte ten dřevěný se zaoblenými konci před plastovými, které nejsou k vlasům i pokožce hlavy tak šetrné.

Klasický hřeben s širokými zuby je vhodný pro pročesávání mokrých vlasů a pro česání kudrnatých, vlnitých a hustých vlasů Freepik

Kulatý kartáč s otvory

  • Vhodný pro: dlouhé, polodlouhé i kratší rovné vlasy, kterým chcete foukáním dodat objem nebo tvar či je narovnat.

Kulaté kartáče s otvory jsou ideální pro tvarování vlasů během foukání. Díky otvorům lépe vedou teplý vzduch a vlasy se suší efektivněji a rychleji, takže se tolik nezatěžují. Pokud budete kulatý kartáč využívat převážně pro foukání, pak vybírejte ty s keramickým povrchem, které se tolik nezahřívají, a s přírodními štětinami, které méně elektrizují.

Kulatý kartáč vlasy během foukání a česání tvaruje a dodává jim objem, ale také je uhlazuje a narovnává, takže není vhodný pro kudrnaté kadeře, u kterých chcete vlny zachovat.

Nezapomeňte na vhodný šampon

Plochý kartáč

  • Vhodný pro: husté a silné, rovné vlasy nebo krepaté vlasy

Plochý kartáč (ať už oválný, hranatý nebo tzv. „do ruky“) zajišťuje dokonalé rozčesání hustých a silných vlasů, které zároveň uhlazuje (zvláště, pokud jej použijete při vysoušení). Není ovšem vhodný pro dodání objemu, jako např. kulatý kartáč.

Máte-li vlasy se sklonem k zacuchání, vsaďte na kartáče typu „tangle teezer“ s pružnými plastovými štětinami.

Tip: Pokud toužíte po dokonale rovných, uhlazených vlasech, které nechcete zatěžovat žehlením, poohlédněte se po ionizačním kartáči. Na rozdíl od běžné žehličky eliminuje zelektrizování, dodává lesk a snadněji a bezpečněji se s ním manipuluje.

Kulatý kartáč je vhodný pro tvarování a dodávání objemu při foukání, otvory zajišťují rovnoměrné proudění horkého vzduchu Freepik

Kartáč s kančími štětinami

  • Vhodný pro: husté i jemné mastné vlasy, suché bez lesku, rovné, s roztřepenými konečky, se sklonem k elektrizování + pro citlivou pokožku hlavy

Má na vlasy při česání stejný vliv jako klasický plochý kartáč (tzn. uhlazuje, narovnává, výborně rozčesává), díky přírodním štětinám je ale speciálně vhodný pro majitelky mastných a suchých vlasů bez lesku.

Kančí štětiny dokážou účinně odvádět přebytečný maz, který rozvádí do celé délky vlasů a tím jim dodávají lesk, eliminují maz u pokožky hlavy a pomáhají proti třepení konečků. Při pravidelném používání zabraňují elektrizování vlasů. A navíc nedráždí pokožku hlavy, nýbrž ji příjemně masírují.

Kartáče s kančími štětinami existují ve variantě kulatého kartáče pro foukání, plochého oválného i hranatého.

Dopřejte vlasům tu nejlepší možnou péči

Jak vlasy správně česat? Pár základních pravidel na závěr

  • Mokré i zacuchané vlasy rozčesávejte od konečků a postupně postupujte výše, zbytečně jimi netrhejte – na pomoc si vezměte klasický dřevěný hřeben nebo pružný tangle teezer.
  • Ideální je česat vlasy dvakrát denně – ráno a večer. Obzvláště při rozčesávání postupujte pomalu a opatrně.
  • Nikdy k česání nepoužívejte hřebeny a kartáče s ostrými konci, které nejen narušují strukturu vlasu, ale také dráždí pokožku hlavy.
  • Svůj hřeben a kartáč také udržujte v čistotě a pravidelně je umývejte od usazených nečistot.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz