Trendy letošních Vánoc: Na dračku půjdou praktické dárky, zábavní elektronika i dárkové balíčky

Na dračku půjdou praktické dárky, zábavní elektronika i dárkové balíčky Unsplash

Letošní vánoční nadílku poznamená pandemická situace. Rodiny, které postihly finanční ztráty kvůli koronavirovým opatřením, budou spíše šetřit. Jsou tu ale i ty, kterých se krize nedotkla a za dárky budou utrácet, jak jsou zvyklí. Jedno však mají obě skupiny společné, vánoční nákupy budou kvůli uzavřeným obchodům realizovat přes e-shopy či nákupy v hypermarketech a supermarketech.

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Téměř polovina Čechů letos plánuje za vánoční dárky utratit částku do 5 000 Kč, třetina počítá s investicí do 10 000 Kč. S útratou vyšší než 10 000 Kč počítá 11 % Čechů a jen 7 % lidí plánuje dárky za více než 15 000 Kč. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Fair Credit, kterého se účastnilo 899 respondentů.

Ať už hodláte vydat za vánoční radost jakoukoli částku, nemusíte se bát inspirace. Obchodníci připravili zajímavé nabídky pro každého.

Elektronika

Na trhu s elektronikou se dá očekávat nákupní chování dvojího typu. Větší část zákazníků bude preferovat nákup praktických spotřebičů, které dosluhují. „Letošní Vánoce budou spíše o praktických věcech než o luxusních doplňcích. Velkým tématem bude také zdravý životní styl a touha trošku si to doma zpříjemnit. Naše datová analýza tak ukázala třeba na ‚smoothiovače’, french pressy a kávovary, “ říká Tomáš Braverman, ředitel cenového srovnávače Heureka.cz.

Trhu s elektronikou budou vévodit kávovary a další praktické zboží Pixabay

Očekává se také zvýšený zájem o produkty určené k osobní péči, na kterou jsme odkázáni vlivem zavřených kadeřnictví a kosmetických salónů. Na dračku proto půjdou zastřihovače vlasů a vousů pro muže a kulmy, kartáče na žehlení vlasů či elektronické natáčky pro dámy.

Nevíte si rady s dárkem pro partnera?

Druhá skupina zákazníků potěší své okolí zábavní elektronikou. „Lidé, s ohledem na pandemickou situaci v letošním roce, nakupují produkty, které jim zpříjemňují volný čas strávený doma. Jde to vidět například na prodejích herních konzolí, které meziročně vzrostly o více něž šest set procent, her, dronů, domácích kin, čteček knih nebo nositelné elektroniky vhodné při sportování“, říká Eva Kočicová, mluvčí značky DATART.

Pro zkrácení času, kdy jste zavření doma

Pro dětský úsměv

Nejsnáze se shání dárky pro děti, pro které obchodníci sestavují nabídku mezi prvními. „Letošní speciální brožuru hraček a dalších vánočních dárků jsme zákazníkům představili v říjnovém termínu. Nabídka je přitom dostupná nejen na lidl-shop.cz, ale zákazníci si ji mohou zakoupit také ve všech našich prodejnách. Zákazníci se tradičně zajímají o dřevěné hračky a vyhlížejí například dřevěnou kuchyňku Playtive,“ říká Tomáš Myler, tiskový mluvčí řetězce Lidl.

Děti potěšíte plyšovými hračkami i deskovou hrou Pixabay

Ratolesti můžete překvapit deskovými hrami, při kterých si užije zábavu celá rodina. Na popularitě získávají zejména hry podporující logické a strategické myšlení. Novinkou je například deskovka „Chyť lva!“ pro dva hráče známá také jako japonské šachy se zvířátky. Herní plán má 12 polí a každý hráč 4 dřevěné kameny s obrázkem zvířátka.

Stálicí je pak legendární LEGO. Děti si pomocí kostiček mohou složit vláčky, postavit si zámek z Ledového království a hrát si s princeznami Annou a Elsou a jejich kamarádem Olafem. Výrobci mysleli i na fanoušky série Star wars, kteří si pak mohou sestavit příbytek Obi-Wana.

Nestárnoucí klasika pro kluky i holky

Kupte se slevou Lego Friends.

Porovnat slevy

Dárkové balíčky pro každého

Letošní ekonomická situace a zavřené obchody spoustu zákazníků přivede do velkých hypermarketů a supermarketů, kde najdou dárky pro celou rodinu. Ženy potěšíte kosmetickými balíčky s pleťovými či tělovými produkty a obdobné balíčky čekají i na slečny.

O kosmetické balíčky však nebudou ochuzeni ani muži, kteří se mohou těšit na produkty pečující o vlasy a vousy. A v nabídce obchodů jsou i letos oblíbené alkoholické sady. „U alkoholových balíčků se na přední příčky každoročně umisťují různá dárková balení se skleničkami. Mezi nejoblíbenější balíčky se řadí pravé rumy a giny,“ říká Renata Maierl z firemní komunikace obchodního řetězce Kaufland.

Co dát dospělým? Darujte jim kapku luxusu

A čím obdarovat babičky, které už podle svých slov všechno mají a nic nepotřebují? Obchodníci doporučují čajové kolekce nebo dárkové svíčky. Dědečky zase potěšíte dárkovým balením oblíbeného prostředku na bolavé klouby francovky Alpa či kvalitní kávou. A úspěch sklidíte i s dárkový košem plným gurmánských specialit. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz