BIO bavlna, GOTS nebo OCS. Vyznáte se v certifikátech udržitelné módy?

BIO bavlna, GOTS nebo OCS. Vyznáte se v certifikátech udržitelné módy? Ne všechny jsou úplně dobré Freepik

Udržitelnost a ekologie jsou ve světě módy stále častěji skloňovanými pojmy. Pokud se i vy snažíte do svého šatníku vnášet pouze kvalitní kousky z organických materiálů, jejichž výroba probíhá za férových podmínek, měli byste se umět vyznat v základních mezinárodních certifikátech. Ne každý je totiž 100% pozitivní, ekologický nebo zdraví neškodlivý. Co přesně jednotlivé zkratky na štítcích znamenají a které oblečení je pro zdraví i přírodu úplně nejlepší?

Přečtěte si také

Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?
Udělejte na Vánoce radost i svým mazlíčkům. Jaký je ideální dárek pro psa nebo kočku?

Co je udržitelná móda a co musí splňovat BIO bavlna?

Udržitelné oblečení je takové, při jehož výrobě se továrna chová ekologicky (plodiny pěstuje organicky, nepoužívá pesticidy a škodlivé chemikálie, nevypouští toxiny apod.), neohrožuje lidské zdraví a zajišťuje důstojné pracovní podmínky za adekvátní plat.

Nejčastěji využívaným udržitelným materiálem je potom BIO bavlna. Aby tak mohla být označena, musí být pěstována v režimu udržitelného a ekologického zemědělství (viz výše). Na její pěstování se také spotřebovává výrazně méně vody.

  • Rada k nákupu: Výrobky z BIO bavlny jsou sice na pultech obchodů dražší, jsou ale i kvalitnější (materiálem, střihem i zpracováním), příjemnější na nošení, prodyšnější a méně alergenní. Vydrží vám proto mnohem déle a užitek z jejich nošení bude efektivnější – jak pro přírodu, tak pro vaši peněženku.
Bio bavlna musí být pěstovaná v režimu ekologického zemědělství, bez pesticidů a chemikálií, s nižší spotřebou vody a s důstojnými podmínkami pro práci Freepik

Nenechte se zmást, ne každý certifikát je 100% pozitivní a ekologický

Mnohé štítky na oblečení značí používání BIO bavlny nebo zdravotně přijatelnější zpracování textilu, za udržitelné se ovšem považovat nedají. Ostatní procesy výroby totiž probíhají úplně normálně, jako v případě běžných komerčních značek. Příkladem mohou být dva níže uvedené certifikáty.

„OCS 100“ (Organic Content Standard) – toto označení s logem zeleného lístku garantuje, že výrobek obsahuje min. 95 % BIO bavlny vypěstované v ekologickém režimu. Nezaručuje už však udržitelné a zdraví neškodlivé zpracování (tkaní, bělení nebo barvení), ani etický přístup k práci. To stejné platí i pro označení „OCS Blended“, které pouze udává, že výrobek obsahuje 5–95 % BIO bavlny. Tedy nic neříkající údaj.

„OEKO-TEX Standard 100“ – znamená, že při výrobě bylo omezeno (nikoliv úplně eliminováno) použití zdraví škodlivých látek, jako jsou pesticidy, těžké kovy, karcinogenní barviva, formaldehyd, kyselé nebo alkalické chemikálie. Neznačí ale použití BIO bavlny ani ekologickou a udržitelnou výrobu.

Certifikát GOTS je tím nejlepším, je nejvíce ekologický a zdraví neškodný Global Organic Textile Standard / Facebook

GOTS – to nejlepší na světě, co na sobě můžete nosit

GOTS“ (Global Organic Textile Standard) – nejlepší a nejčistší mezinárodní certifikát (logo bílého trička v zeleném kruhu), jehož standardy vysoce převyšují legislativní nároky na kvalitu textilu v České republice i Evropské unii. Jako jediný se zabývá celým procesem výroby.

Garantuje například, že osivo při pěstování bavlny není geneticky modifikované (což je u komerční bavlny velice časté), ke hnojení se nepoužívají pesticidy, že sklizeň probíhá šetrně (bez vypalování pomocí chemického defoliantu), při výrobě se nepoužívají žádné škodlivé chemikálie, těžké kovy nebo karcinogenní látky a práce probíhá v duchu „fair trade“.

V rámci certifikace GOTS se rozlišují dva stupně:

  • Organic/Bio“ – výrobek musí obsahovat minimálně 95 % BIO organických vláken. Zbylých 5 % a méně jsou přírodní anorganická nebo syntetická vlákna, nejčastěji třeba elastan u sportovního oblečení nebo spodního prádla.
  • Made with x % organic“ – výrobek musí obsahovat minimálně 70 % BIO organických vláken. A ze zbylých 30 % vláken (nebo méně) jich musí být syntetických maximálně 10 %.

Pro čisté prádlo a plnou peněženku...

Další BIO a EKO organická vlákna mohou mít na trhu různé obchodní názvy

Kromě BIO bavlny existují další rostlinná vlákna (len, konopná vlákna, hedvábí, viskóza, lyocell, modal), která mohou být zpracovávána v režimu udržitelné výroby (nesou např. označení ECO-label nebo ECO Aware). Jsou navíc mnohem kvalitnější, pevnější, pohodlnější, odolnější, nebo mají lepší tepelné vlastnosti. Na štítcích oblečení v obchodech hledejte jejich obchodní názvy, např. Tencel™ (lyocell), Lenzing Viscose®, Modal™, EcoVero™, Sorona® apod.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz