Nebaví vás žehlení? Jak mít rovné prádlo bez žehličky

K žehlení se při správném sušení nemusíme uchylovat!

Žehlení patří k samozřejmé činnosti při péči o naši domácnost. Nebo? Napadlo vás někdy, že byste nemuseli vůbec žehlit? Ne? Ukážeme vám triky, aby prádlo zůstalo rovné i bez žehlení

Přečtěte si také

Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci
Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci

Žehlení bývá často velmi zdlouhavé a náročné. Zejména v případě, máme-li neustále obří hromady prádla. To pak u žehlení strávíme hezké množství času, což je škoda. Vždyť bychom onen čas mohli věnovat zajímavějším činnostem! V krásné slunné dny je žehlení to poslední, co bychom chtěli dělat. A přesto se mu nevyhneme. Nebo ano? Naučíme vás pár triků, díky nimž se žehlení vyhnete, nebo ho budete praktikovat tak málo, že si ho dokonce zamilujete!

Ideální je bezvětří. Nevyklepané prádlo však bude zmačkané.

Na kolik otáček?

První otázka zní, na kolik otáček necháváte ždímat prádlo. Obvykle to bývá nějakých 1 600 otáček. Ale máme tu i varianty 800 nebo 1000. Sáhněte raději po nižším číslu. Prádlo sice nebude po vyndání z pračky skoro suché, ale za to máte mnohem vyšší šanci, že se vyhnete žehlení. Jak to? Odpověď se nachází v dalším bodě.

Klepete? Klepete?

Po vyndání z pračky a těsně před pověšením stojí jeden zásadní krok. Bez něho se rovného prádla nedočkáme. Než prádlo umístíme na sušák, musíme ho pořádně proklepat! Vezmeme oděv za dva okrajové cípy a pořádně s ním zaklepeme. Kus se tak srovná do své přirozené pozice. Pak jej můžeme pověsit na sušák. Avšak pozor! I zde platí několik zásad.

Pozor na vítr a kolíčky!

Ač je to ironie, venkovní prostředí nám v tomto případě může trošku škodit. Ideálním místem pro sušení prádla je totiž bezvětří. Pokud fouká vítr, jsme nuceni použít kolíčky. A to je špatně, protože už v okamžik přicvaknutí kolíčku deformujeme kus oděvu a po sundání ze šňůry bude jako “žvanec”. Nehledě na to, že látce to nedělá právě nejlépe. Je to stejný průšvih, jako když mokré vlasy svážeme do přísně staženého drdolu. Navíc, když fouká vítr, prádlo se muchlá, neboť poryv s ním zmítá do různých směrů. Leckdy se může stát, že se kus nějak prapodivně přehodí sám přes šňůru a pak sundáváme podivnou pomačkanou věc. Ale neplatí to pro všechny kousky! Vítr ani kolíčky určitě neublíží ručníkům, ponožkám, spodnímu prádlu či ložnímu prádlu.

Na větru se prádlo mačká a kolíčky ničí látku.

Jak ukládáte oděvy?

Pokud se chcete vyhnout zmačkanému oblečení, dejte si záležet také na způsobu jeho uložení. Jsou-li vaše police i šatní skříně přecpané, a věci z nich musíte vyloženě páčit, je jasné, že kousky budou zmačkané. Ujistěte se, že to není váš případ.

Co získáte nežehlením?

Příjemnější povlečení

Ač se to nezdá, nežehlené ložní prádlo je mnohem příjemnější na dotek a mnohem lépe se do něj ulehá. Vzhledově naškrobené povlečení působí příliš uměle a tvrdě. Člověk si ho musí zkrátka “rozválet” podle svého. Nežehlené polštáře a deky vás přijmou a zcela pohltí svou měkkostí a jemností.

Úspora času

Představte si, kolik času ušetříte, když se nebudete každý týden potýkat s haldou šatů a žehličkou! Místo toho si raději vyrazte na výlet, nebo si přečtěte pěknou knihu.

Úspora peněz

V případě žehlení se nejedná o příliš vysoké částky, ale každá koruna se počítá. Bez žehlení ušetříte jak za elektřinu, tak za vodu, kterou napařovací žehličky vyžadují.

Nákupní tip

Pokud i přes všechny naše rady chcete žehlit - v letácích jsme našli napařovací žehličku značky Singer, kterou si můžete zakoupit v Lidlu, kde je až do 2. 6. 2019 ve slevě za 399 Kč. Nádržka na vodu má objem 280 ml a příkon 2 200 W. Poradí si s každou nerovností na vašem oděvu. K ní si můžete pořídit se slevou 50 % žehlicí prkno Leifheit v Tesco prodejnách za 650 Kč až do konce června. 

Zajímavost na závěr

Společenské oblečení, jako jsou šaty, košile či oblek, je vhodné posílat do čistírny, kde se o ně za menší poplatek správně postarají. Uvažujete o pořízení sušičky na prádlo? Pak máte další důvod proč si pro ni do elektra skočit ještě dnes - pokud prádlo vytáhnete ještě teplé, ihned po ukončení procesu sušení, stačí ho jen poskládat a uložit do skříně