Nepleťte si hrušky s jablky, varuje Apple a podává stížnost na další firmy

Softwarový gigant Apple žaluje firmy kvůli loga Canva

Logo nakousnutého jablka máme všichni spojené se značkou Apple. Firma si velmi bedlivě hlídá svůj typický, nezaměnitelný symbol. A proto není divu, že čas od času podá stížnost na nějakou značku, která ve svém firemním znaku taktéž použije ovoce. To, že nemusí jít jen o jablko, ukazuje i nový spor, který softwarový gigant Apple rozpoutal – po aplikaci Prepear požaduje, aby si své logo hrušky změnila

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Jablko vs. hruška

Společnost Super Healthy Kids podala žádost o registraci ochranné známky pro aplikaci Prepear, která umožňuje uživatelům sestavování vlastních jídelníčků a ukládání receptů. Logo, které úředníkům zaslala k autorizaci, ale zaujalo právní zástupce společnosti Apple.

Ti se obratem začali bránit, že symbol hrušky s lístečkem nápadně připomíná jejich nakousnuté jablko. Zákazníci by tak mohli předpokládat, že aplikace s recepty a nově i nabízející zboží a služby související s péčí o zdraví, životním stylem a stravou je produktem firmy Apple, což ale není pravda. 

„Symbol hrušky s vejčitým listem připomíná logo Applu (nakousnuté jablko) a vytváří podobný komerční dojem,“ stojí v soudním podání nadnárodní společnosti. „Značka Apple je slavná a okamžitě rozpoznatelná. Drobné rozdíly mohou způsobit, že obyčejný spotřebitel může věřit, že je firma přidružená a schválená Applem,“ tvrdí se v žalobě dále.

„Za malé podniky cítím morální povinnost postavit se právní žalobě Applu a bojovat za právo ponechat si logo,“ sdílela pro všechny fanoušky vzkaz spolumajitelka Prepear Natalie Monson na Instagramu. „Chceme poslat zprávu velkým technologickým společnostem, že šikana malých podniků může mít důsledky.“

Už v minulosti Apple podal několik stížností na firmy, které používají logo podobné jeho nakousnutému jablku Kupi.cz

Už v minulosti Apple podal několik stížností na firmy, které používají logo podobné jeho nakousnutému jablku.

  • V roce 2019 patentový úřad v Norsku upozorňoval, že jablko Pokrokové strany připomíná symbol firmy Apple
  • Také symbol cyklistické stezky v Německu se softwarovému gigantu nelíbil a ohradil se proti jeho používání 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz