ČOI varuje: Dvě panenky obsahovaly nadměrné množství ftalátů. Nemáte je doma také?

Plastové hračky obsahují ftaláty běžně, ale musí se vejít do limitu 0,1 % hmotnosti Canva

Zboží putující přes země Evropské unie prochází mnoha kontrolami. A týká se to nejen jídla a nápojů, ale taktéž nepotravinářských výrobků, včetně dětských hraček. Členské státy veškeré případné komplikace hlásí do takzvaného systému RAPEX, který dovede státy EU zavčas informovat o problému. A právě přes tento systém byla v červenci zachycena i dvojice nebezpečných panenek obsahujících nežádoucí množství ftalátů.

Přečtěte si také

1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu
1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Hračky s nadměrným množstvím DEHP jsou do systému hlášeny pravidelně

Takřka se železnou pravidelností se v systému RAPEX objevují hračky pro děti, které obsahují nadměrné množství bis(2-ethylhexyl)-ftalátu, se kterým se nejčastěji setkáte pod označením DEHP.

Tato látka je běžnou součástí plastů, používá se totiž k jejich změkčování. V EU se využívá k výrobě zdravotnických pomůcek, do podlahových krytin, tapet apod. A mimo tyto výrobky také k výrobě hraček pro děti.

Limit DEHP je u hraček stanoven na 0,1 % hmotnosti

Využití DEHP je v hračkách povoleno, nesmí ho nicméně obsahovat víc jak 0,1 % své hmotnosti.

Přesně tak to stojí v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek: „DEHP se nesmí používat jako látka anebo složka přípravků v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti v měkčených plastových materiálech sloužících k výrobě hraček a předmětů pro péči o děti."

U tohoto limitu se nejedná o žádný rozmar EU. Výrobky obsahující nadměrné množství DEHP mohou totiž dětskému zdraví způsobit nedozírné problémy, které se týkají reprodukčních orgánů a například u matek mohou způsobit i úmrtí plodu v děloze.

0,1 % je tedy hranicí, při které lze výrobky pro děti považovat za teoreticky bezpečné. Určitě si tedy sami umíte představit, nakolik nebezpečné mohou být takové kousky, které obsahují 17,4 % nebo 18,1 % hmotnosti DEHP.

V červenci bylo zjištěno nadměrné množství DEHP u dvou panenek

Právě tyto hodnoty byly naměřeny u dvou druhů hraček pro holčičky, tedy u panenek, které se prodávaly v České republice.

Panenka „parádnice“ obsahuje 17,4 % DEHP RAPEX

Modrovlasá panenka s doplňky původem z Číny

První panenku, která obsahuje 17,4 % DEHP, poznáte podle čárového kódu 8418814160346 a šarže ITEM N0:MH416034, výrobce je neznámý a produkt pochází z Číny.

Jedná se o cca 26 cm vysokou plastovou panenku s modrými vlasy, která je oděna v černém topu s vázáním okolo krku, v modré sukni s puntíky a zlatým opaskem. V růžovém kartónu se kromě panenky samotné nachází také příslušenství – oranžové zrcátko, růžový hřeben a náhradní bílé šaty.

Panenka znázorňující mořskou pannu obsahuje 18,1 % DEHP RAPEX

Mořská panna původem z Nizozemska

Druhou panenkou, u které bylo naměřeno 18,1 % DEHP, je výrobek značky Toi-Toys International, která byla vyrobena v Nizozemsku. Čárový kód tohoto produktu je 8714627058567, šarže 1900224.

Panenka znázorňující mořskou vílu je zabalena v celofánu a má zelenomodrou etiketu, která sáček nahoře uzavírá. Na etiketě je napsáno „Mermaids“. Panenka měřící cca 18 cm má buď růžové vlasy a růžový plastový oblek včetně ocasu, anebo fialové vlasy a obdobný fialový plastový obleček.

Oba dva výrobky byly staženy z oběhu, protože pro děti představovaly vážné nebezpečí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz