ČOI varuje: Dvě panenky obsahovaly nadměrné množství ftalátů. Nemáte je doma také?

Plastové hračky obsahují ftaláty běžně, ale musí se vejít do limitu 0,1 % hmotnosti Canva

Zboží putující přes země Evropské unie prochází mnoha kontrolami. A týká se to nejen jídla a nápojů, ale taktéž nepotravinářských výrobků, včetně dětských hraček. Členské státy veškeré případné komplikace hlásí do takzvaného systému RAPEX, který dovede státy EU zavčas informovat o problému. A právě přes tento systém byla v červenci zachycena i dvojice nebezpečných panenek obsahujících nežádoucí množství ftalátů.

Přečtěte si také

Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst
Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst

Hračky s nadměrným množstvím DEHP jsou do systému hlášeny pravidelně

Takřka se železnou pravidelností se v systému RAPEX objevují hračky pro děti, které obsahují nadměrné množství bis(2-ethylhexyl)-ftalátu, se kterým se nejčastěji setkáte pod označením DEHP.

Tato látka je běžnou součástí plastů, používá se totiž k jejich změkčování. V EU se využívá k výrobě zdravotnických pomůcek, do podlahových krytin, tapet apod. A mimo tyto výrobky také k výrobě hraček pro děti.

Limit DEHP je u hraček stanoven na 0,1 % hmotnosti

Využití DEHP je v hračkách povoleno, nesmí ho nicméně obsahovat víc jak 0,1 % své hmotnosti.

Přesně tak to stojí v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek: „DEHP se nesmí používat jako látka anebo složka přípravků v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti v měkčených plastových materiálech sloužících k výrobě hraček a předmětů pro péči o děti."

U tohoto limitu se nejedná o žádný rozmar EU. Výrobky obsahující nadměrné množství DEHP mohou totiž dětskému zdraví způsobit nedozírné problémy, které se týkají reprodukčních orgánů a například u matek mohou způsobit i úmrtí plodu v děloze.

0,1 % je tedy hranicí, při které lze výrobky pro děti považovat za teoreticky bezpečné. Určitě si tedy sami umíte představit, nakolik nebezpečné mohou být takové kousky, které obsahují 17,4 % nebo 18,1 % hmotnosti DEHP.

V červenci bylo zjištěno nadměrné množství DEHP u dvou panenek

Právě tyto hodnoty byly naměřeny u dvou druhů hraček pro holčičky, tedy u panenek, které se prodávaly v České republice.

Panenka „parádnice“ obsahuje 17,4 % DEHP RAPEX

Modrovlasá panenka s doplňky původem z Číny

První panenku, která obsahuje 17,4 % DEHP, poznáte podle čárového kódu 8418814160346 a šarže ITEM N0:MH416034, výrobce je neznámý a produkt pochází z Číny.

Jedná se o cca 26 cm vysokou plastovou panenku s modrými vlasy, která je oděna v černém topu s vázáním okolo krku, v modré sukni s puntíky a zlatým opaskem. V růžovém kartónu se kromě panenky samotné nachází také příslušenství – oranžové zrcátko, růžový hřeben a náhradní bílé šaty.

Panenka znázorňující mořskou pannu obsahuje 18,1 % DEHP RAPEX

Mořská panna původem z Nizozemska

Druhou panenkou, u které bylo naměřeno 18,1 % DEHP, je výrobek značky Toi-Toys International, která byla vyrobena v Nizozemsku. Čárový kód tohoto produktu je 8714627058567, šarže 1900224.

Panenka znázorňující mořskou vílu je zabalena v celofánu a má zelenomodrou etiketu, která sáček nahoře uzavírá. Na etiketě je napsáno „Mermaids“. Panenka měřící cca 18 cm má buď růžové vlasy a růžový plastový oblek včetně ocasu, anebo fialové vlasy a obdobný fialový plastový obleček.

Oba dva výrobky byly staženy z oběhu, protože pro děti představovaly vážné nebezpečí.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!