Jak se zbavit zápachu bot a nohou? Pomůže ocet, sůl i mátový čaj

Jak udržovat obuv bez zápachu

S trochou disciplíny se vám boj s nepříjemným zápachem nohou podaří určitě vyřešit. Podívejte se s námi, co způsobuje zápach nohou a jak se mu dá předejít. 

Přečtěte si také

Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata
Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata

Co způsobuje zápach nohou

Zápach nohou způsobuje přirozeně se tvořící pot. Bakterie na nohou je rozkládají a vzniká nelibá vůně. Dá se s tím poměrně snadno bojovat. Podívejme se na pár jednoduchých způsobů, jak se nepříjemného zápachu zbavit jednou provždy.

Správná obuv a ponožky jako základ

Pro eliminaci zápachu nohou jsou důležité správné boty, které umožňují nohám dýchat. Žádné plasty a umělé materiály, kůže je lepší perforovaná. Dále je to Gore-Tex či síťovina. Boty je nutné střídat a nechat vyschnout 24 hodin. Stejně tak jsou nutné správné ponožky, které umožní nohám dýchat. Nejvhodnější jsou bavlněné, nevhodné jsou nylonové a polyesterové ponožky. Prodávají se i speciální vložky do bot.

Obuv nechte vždy dokonale vyvětrat a vyschnout

1. Sypký prášek nebo zásyp

Použití prášku pro absorbování potu je dobrý způsob, jak bojovat se zápachem nohou. Pomáhá kukuřičný škrob, jedlá soda i dětský pudr. Existují i prášky s koloidním stříbrem nebo aktivním černým uhlím. Do prášku či zásypu lze přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje, třeba tea tree oil.

2. Antiperspirant

Antiperspirant zabrání vzniku potu v podpaží i na nohou. Vyberte si ten, co neobsahuje škodlivé hliníkové soli. Na trhu se sehnat dají.

3. Epsomská sůl neboli síran hořečnatý

Rozřeďte 2 dcl epsomské soli v lavoru horké vody a denně provádějte koupel nohou 10 až 15 minut. Odstraní bakterie z pokožky a připraví nohy na peeling.

4. Peeling nohou

Odumřelé vrstvy pokožky tvoří potravu pro kožní bakterie způsobující zápach na nohou. Pravidelný peeling chodidel zajistí masážní lávové kameny, peelingová pemza nebo pilník. Provádějte 2x až 3x týdně po namočení chodidel do vlažné vody alespoň na 20 minut.

5. Ocet nebo čaj

Připravte si koupel nohou v poměru 2 díly vody a 1 díl obyčejného nebo jablečný octa. Můžete přidat tymiánový olej pro zesílení antibakteriálního účinku. Můžete použít i černý nebo mátový čaj v množství 5 až 6 sáčků na 1 litr vody. Provádějte každý den večer po dobu 15 až 20 minut, dokud se problém se zápachem nohou nevyřeší.