Kdy přezout na letní pneumatiky? Nenechte se zmást jarními dny

Kdy přezout na letní pneumatiky? Nenechte se zmást jarními dny

Jaro klepe vesele na dveře a s posledním dnem měsíce března končí povinnost mít na svém vozidle obuté zimní pneumatiky. Pneuservisy se budou pomalu plnit zájemci o přezutí. Není ovšem třeba tam pospíchat, vhodnější je spíš sledovat vývoj počasí. Určitě není nic příjemného být na silnici na letních gumách zaskočeni souvislou ledovkou nebo sněhovou nadílkou, která ani v dubnu občas není nic divného.

Přečtěte si také

Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?
Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?

Proč je dobré nechat zimní pneumatiky pouze pro zimní období

Není vhodné šetřit na nepravém místě. Na zimních gumách lze sice jezdit i během léta, ale jízdní vlastnosti takových gum jsou mnohem horší, protože mají jinou přilnavost k terénu. Současně s tím jde ruku v ruce i vyšší spotřeba pohonných hmot. Možná, že ušetříte na poplatku za přezutí v pneuservisu, ale v konečném důsledku uspořené peníze projezdíte v benzínu. Věděli jste, že měkčí zimní pneumatiky mají delší brzdnou dráhu než ty letní? A to dokonce až o jednu třetinu? Na to je třeba při jízdě třeba myslet.

Na rozdíl od Itálie dosud není v České republice povinnost přezouvat na letní pneumatiky. Záleží tedy na rozhodnutí každého řidiče, jak se k tomu postaví. Pokud to hloubka dezénu gum dovolí, může se jezdit i na zimních gumách v letních měsících.

Pro přezutí na letní pneumatiky však hovoří minimálně tři důvody:

  • Ekonomičnost - zimní pneumatiky se při používání v teplém letním počasí dříve opotřebují. Otázkou tedy je, jestli to bude znamenat ušetření financí, když se zimní pneu budou muset častěji kupovat.
  • Bezpečnost - na silnici má zimní guma horší přilnavost a řidič se vystavuje zvýšenému riziku nehody. Už z tohoto důvodu by bylo na místě na letní pneumatiky přezout.
  • Ohleduplnost k přírodě - správně použité pneumatiky s ohledem na počasí mají také vliv na snížení emisí spalin. Není-li vám tedy jedno, jak vypadá příroda okolo vás, raději přezujte zimní pneu na letní

Podle čeho vybírat vhodné letní pneumatiky

Nabídka pneuservisů je poměrně široká. Vybrat si tedy tu jedinou správnou letní pneumatiku pro váš vůz může být i tvrdým oříškem. Víte, podle čeho se při výběru orientovat? Existují určitá pravidla, která byste měli dodržovat:

  • letní pneu vybírejte podle počtu ujetých kilometrů
  • důležité je řídit se technickými rozměry ráfků nebo disků na vašem vozidle
  • respektujte účel, k němuž budete letní pneumatiky používat
  • ujasněte si, kolik financí chcete do pneu investovat

Správný výběr letní pneumatiky má vliv nejen na ovladatelnost vozu a jeho jízdní vlastnosti, ale také na brzdnou dráhu, spotřebu paliva a hlučnost. Určitě stojí za to důkladně o nákupu gum popřemýšlet a vybírat je s rozmyslem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz