5 způsobů, jak ochránit svou sklizeň před slimáky. Poslouží káva i skořápky

Válka se slimáky dokáže pořádně potrápit, naštěstí existuje mnoho způsovů, jak nevítané hosty zastavit.

Mezi zahrádkáři by se asi nenašel žádný, který by do skupiny svých oblíbených zvířátek zařadil slimáky. Naprostá většina je naopak považuje za nebezpečné nepřátele, kteří mohou během jediné noci zničit celou úrodu. I proto neustále hledají cesty, jak před nimi zahradu úspěšně ubránit nebo alespoň omezit způsobené škody. V následujícím článku vás seznámíme s 5 jednoduchými způsoby, jimiž svou drahocennou sklizen ochráníte před slimáky. 

Přečtěte si také

Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít
Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít

1.    Prevence je základ aneb Zalévejte jen ráno

Sledovali jste někdy plží pohyb? Jestli ano, jistě dobře chápete, proč se raději za potravou vydávají v nočních hodinách, kdy na kraj padne rosa. I z tohoto důvodů se nevyplatí zalévat ve večerních hodinách. Slimákům tím totiž práci ještě usnadníte. Je-li to aspoň trochu možné, snažte se rostliny pokropit ráno, aby do večerních hodin stihla půda dostatečně vyschnout. Omezený pohyb mnoho nepřátel odradí a ty vytrvalejší aspoň zpomalí.

Večerní vlhkost slimákům usnadňuje pohyb, snažte se proto zalévat ráno, aby půda stihla dostatečně vyschnout.

2.    Aromatické rostliny slimákům nevoní… kompost ano

Bazalka, petržel, fenykl, levandule nebo majoránka. Tyto a spousta dalších bylin slimákům nejen nechutnají, ale dokonce ani nevoní. Umístíte-li je poblíž zeleniny, kterou chcete ochránit, plži se jí vyhnou obloukem. 

Máte-li v zahradě kompost, není nic jednoduššího než alespoň jeho část slimákům přenechat. Rádi si pochutnají i na rozkládajících se zbytcích a drahocenné rostliny ponechají v klidu. Pokud jste navíc ve fázi plánování zahrady, najděte kompostu místo někde v jejím zadním koutě. Slimáci pak nebudou mít žádný důvod vydávat se na dalekou cestu za vaší zeleninou. 

3.    Snažte se jim cestu co nejvíce zkomplikovat

Slimáci se vydávají za potravou co nejjednodušší cestou. Co s jejich plány asi udělají hrbolatý štěrk, ostrý písek, sláma nebo kusy stromové kůry? Pokud navršíte několikacentimetrovou vrstvu z tohoto materiálu k záhonu, patrně se nebudou vysilovat náročným výstupem a vydají se jinam. V obchodech též můžete zakoupit plechové plůtky se zahnutou svrchní stranou, které pro nepřátele představují nepřekonatelnou překážku.

Někteří pěstitelé nedají dopustit také na vaječné nebo ořechové skořápky. Stačí je nadrtit na malé, ostré kousky a rozsypat okolo záhonů. Z anorganických látek skvěle pomáhá měď. Pamatujte však, že stačí silnější déšť nebo vítr a bariéra je nenávratně pryč.

Snažte se slimákům cestu za potravou zkomplikovat obtížným povrchem i bariérami.

4.    Připravte léty ověřenou past

Asi jste nečekali, že bychom zapomněli na legendární pivní past? Stačí dobře upevněný kelímek naplněný pěnivým mokem. Slimáky přivábí jeho vůně a rádi do něj vlezou. Cesta zpět se jim ovšem nenávratně uzavře. Podobně jako pivo je pro plže toxická i kávová sedlina. Stačí ji rozprášit okolo cestiček a záhonů a máte na nějakou dobu klid. Minimálně do deště...

5.    Sbírejte 

Bojujete se slimáky již dlouhá léta a zdá se vám, že se situace stále zhoršuje? Přírodní a méně drastické způsoby nepomáhají? Potom asi nezbývá jiná možnost, než obléci rukavice a vydat se své nepřátele ručně. V extrémním případě se nebraňte alespoň krátkodobému použití speciálních přípravků pro hubení slimáků. Pro redukci přemnožených stád plžů zkrátka někdy nic jiného dělat nejde. Nasypejte granule podél záhonů a ráno jen vysbírejte těla padlých nepřátel.

A ještě jedna rada na závěr

Chcete-li zcela zachovat přírodní cyklus, pozvěte na svou zahradu přirozené nepřátele všech slimáků. Čínské kachny, ježci či různé druhy brouků a stonožek se vašimi nepřáteli živí. Stačí jim vytvořit adekvátní podmínky a problém bude jednou pro vždy vyřešen.