Zrušeno: Sbírka potravin letos kvůli koronaviru nebude. Velké řetězce věnují jídlo ze svých zásob

Sbírka potravin letos nebude taková, jak jsme zvyklí Sbírka potravin

Potravinové banky a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR oznámily, že Sbírka potravin se dne 18. dubna 2020 nebude konat v plánovaném rozsahu. Je totiž vázána na více než 4 000 dobrovolníků a zaměstnanců obchodních řetězců, jejichž zdraví nemohou v žádném případě ohrozit. Řetězce se rozhodly, že dají do sbírky potraviny ze svých zásob, budou mít však díky pandemii koronaviru z čeho brát?

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Podzimní Sbírka potravin, která proběhla 23. listopadu loňského roku v 754 prodejnách v Česku, vynesla rekordních 382 tun zboží pro potřebné. Pod heslem: „Jsou děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát“, odevzdali lidé zakoupené potraviny nebo drogerii, a pomohli tak například rodičům samoživitelům, opuštěným seniorům nebo rodinám v nouzi. Letos však pořadatelé jarní kolo akce Sbírka potravin ruší vzhledem k nouzovému stavu a epidemiologické situaci. „O náhradním datu nebo alternativní formě Sbírky budeme informovat. Stále společně hledáme možnosti, jak zajistit co největší množství trvanlivých potravin formou, která by neohrožovala dobrovolníky a pracovníky. Pomoci můžete finančním darem přes Darujme.cz nebo přes transparentní účet 2301557135/2010. Za všechny finanční prostředky budou nakoupeny potraviny pro lidi v nouzi,“ píše se na oficiálních stránkách Sbírky potravin.

Sbírka potravin se koná každoročně, letos však s jarním kolem počítat nemůžeme Sbírka potravin

Kaufland daruje 25 tun trvanlivých potravin

Kaufland se rozhodl podpořit Českou federaci potravinových bank napřímo. Obchodní řetězec daruje přes 25 tun nejdůležitějších trvanlivých potravin – téměř stejné množství, jako v posledním podzimním kole sbírky věnovali jeho zákazníci. Palety hladké mouky, rýže nebo těstovin budou distribuovány v následujících týdnech. „Naši zákazníci se vždy rádi účastnili každoroční Sbírky potravin. Z důvodu současné situace byl jarní termín celorepublikové akce zrušen. Rozhodli jsme se výpadek potravinové pomoci nahradit z vlastních zdrojů,“ prohlásila Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland. Potraviny budou přerozděleny matkám samoživitelkám, organizacím pečujícím o seniory nebo handicapované a azylovým domům po celé České republice. 

Potravinová sbírka letos nebude, kvůli koronaviru Sbírka potravin

„Jsme velmi vděční za každou podporu v podobě trvanlivých potravin, zejména pokud přichází kontinuálně. Dary z Kauflandu pomohou zvládnout situaci v celé řadě měst a obcí, jejichž obyvatelé jsou nyní v nouzi,“ potvrzuje Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Penny Market také počítá s pomocí

„Když jsme dostali informaci o tom, že letošní jarní termín sbírky byl zrušen, ihned jsme oslovili Českou federaci potravinových bank, abychom poskytli pomoc, která je skutečně potřeba. Nyní jednáme o tom, jakých potravin a produktů se nedostává, aby naše pomoc byla co nejvíce cílená. Pomáhat v této době je pro nás samozřejmé, a poskytneme, co bude potřeba,“ sdělil redakci manažer komunikace Penny Marketu Tomáš Kubík. Samotné PENNY v roce 2019 přispělo do potravinových bank 57,5 tunami přímé pomoci, v roce 2018 to bylo celkem 43,5 tun a v rámci Potravinových sbírek zákazníci věnovali prostřednictvím některé z 60 zúčastněných prodejen 83 tun pomoci.

Všechny řetězce se shodují, že zásob na skladech je dostatek, a tak není na místě hromadně skupovat těstoviny nebo konzervy. Přestože v některých prodejnách může být vlivem vyššího zájmu zákazníků zboží nedostupné, je pravidelně doplňováno a žádný výpadek v dodávkách není evidován. 

Potravinová sbírka v Lidlu Lidl

Lidl se rozhodl poslat potravinovým bankám 4,5 tuny trvanlivých potravin

„Potravinovým bankám darujeme pravidelně ze zákona, v minulém roce to bylo přes 107 tun potravin. V současné situaci jsme se ale rozhodli pro mimořádný dar v podobě trvanlivých potravin, kterých se potravinovým bankám nyní zoufale nedostává,“ upřesňuje tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Těstoviny, masové konzervy, luštěniny, ale např. i dětské piškoty poputují matkám samoživitelkám, opuštěným seniorům a dalším ohroženým skupinám obyvatel. V loňském roce zákazníci Lidlu darovali ve Sbírce potravin celkem 68 tun potravin a drogerie.

Albert pošle více nez 20 tun jídla

„Albert je partnerem Sbírky potravin od 1. ročníku a pravidelně se zapojuje do všech sbírek. Bohužel aktuální situace neumožňovala sbírku uspořádat. Proto jsme rychle zareagovali a přišli jsme s první zavážkou šesti palet potravin v minulém týdnu. Po následující čtyři týdny budeme dále darovat každý týden 10 tisíc porcí jídla, tedy dohromady více než dvacet tun jídla,“ uvedl pro redakci Kupi Magazínu Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz