3 bylinky, které si teď v přírodě můžete nasbírat na imunitu

Na jaře se to v přírodě hemží bylinami Monika Kopčilová

I když je stav nouze a vycházet by se mělo pouze za prací, za nákupem nebo za pomocí rodině, existuje jedna výjimka. Vláda zatím nezakázala vycházení za účelem krátké procházky nebo sportu. Samozřejmě v roušce, výhradně sami nebo s rodinou a bez shlukování s dalšími lidmi. Pokud se i v těchto dnech chodíte vyvětrat ven, máme pro vás 3 tipy na bylinky, které si venku můžete nasbírat. Jsou zdravé a pomohou vám vylepšit imunitu.

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

Medvědí česnek na zdraví 

Na mnoha místech České republiky se už nějakou chvíli objevuje medvědí česnek. Jak název napovídá, tato rostlina chutná a voní po česneku. Výborně funguje na imunitu, je považována za přírodní antibiotikum a pomáhá při nachlazení. 

Kde roste medvědí česnek?

Česnek medvědí (Allium ursinum) vyhledává stinná, vlhká místa. Nejčastěji ho najdete v lužních lesích, případně dubohabřinách. Pozor ale na sbírání medvědího česneku v chráněných oblastech, je to trestné. Mějte také na paměti, že je vhodné trhat jen takové množství, aby pokrylo vaši spotřebu, a z každého trsu nasbírat jen několik listů, aby nedošlo k nevratnému poškození rostliny.

Recepty s medvědím česnekem

Medvědí česnek můžete konzumovat bez tepelné úpravy. Nakrájejte si ho na chleba s máslem, přidejte do pomazánky, rozmixujte do polévky, přidejte ke špenátu nebo z něj udělejte klasické pesto. Uchovávat ho můžete v mrazáku, naložený v oleji či v soli

Česnek medvědí na jaře v přírodě sipa / Pixabay.com

Rychlá pomazánka s medvědím česnekem

  • tvaroh v kostce
  • hrst listů medvědího česneku
  • sůl, pepř

Medvědí česnek opláchněte a nakrájejte nahrubo, smíchejte v misce s tvarohem a dochuťte solí a pepřem. Pomazánka podávaná na čerstvém chlebu bude mít zaručený úspěch.

Tip: Na jaře seženete medvědí česnek také v mnoha obchodech.

Rychlá pomazánka s medvědím česnekem Monika Kopčilová

Popenec na zdraví 

Druhá a nepříliš známá bylina, která na jaře roste všude v přírodě, je popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea). Tato drobná, volně rostoucí bylina s fialovými kvítky se vyznačuje svými protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Skvělý vliv má také na játra. Na popenec se dnes pozapomnělo, ale naše prababičky ho velmi rády používaly v kuchyni i v domácí lékárničce. 

Kde roste popenec?

Popenec najdete, podobně jako kopřivu, na mnoha místech v přírodě a možná i ve své zahradě. Sbírá se od konce března do července.

Recepty s popencem

Z popence můžete připravit zdravý čaj, přidat ho do polévek, omáček, špenátu, a dokonce i do smoothie. A hodit se bude i do čerstvého salátu.

Popenec břečťanovitý má mnohé využití Hans / Pixabay.com

Kopřiva na zdraví 

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je univerzální bylina, kterou v přírodě najdete od jara do září a kvete od června do října. Vyplatí se ji sbírat na jaře, kdy jsou její listy mladé a obsahují nejvíc vitamínu C. Kopřiva je známá svými čisticími účinky na celý organismus. 

Kde roste kopřiva?

Kopřivu najdete prakticky všude v přírodě. Roste v lesích, na krajích cest i jako plevel na zahradě. Nesbírejte ji ale v chráněných oblastech nebo v blízkosti silnic a prašných cest. 

Recepty s kopřivou

Mladé listy kopřivy mají spoustu využití. Zalijte je horkou vodou a popíjejte jako čaj nebo pomelte najemno a uvařte z nich špenát. Případně je nakrájejte do polévky, vařením se jejich štiplavost vytratí

Kopřiva na jaře v přírodě sipa / Pixabay.com

Tip na nákup

Pokud nemáte čas nebo chuť si byliny sbírat sami, seženete je i v obchodě. Suší se a prodávají buď ve formě čajů (kopřiva, popenec) nebo jako koření (medvědí česnek). Z bylinek se také připravují tinktury. Můžete je tak mít stále u sebe, aniž byste se po nich museli shánět v přírodě. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz