Jak pečovat o orchidej, aby kvetla co nejdéle

Krása orchidejí bere dech. Poradíme, jak o ni správně pečovat (Foto: Pixabay.com)

Krása, elegance a vznešenost. To vše v sobě ukrývají orchideje. Klenoty mezi rostlinami, které okamžitě uchvátí svými květy. I kdybyste měli doma jen jedinou, nelze přehlédnout. Jak se o ni postarat, aby nestrádala a vy v ní probudili skutečnou krásku?

Přečtěte si také

Obchodní centra pláčou: Lidé v nich nechtějí kvůli koronaviru nakupovat
Obchodní centra pláčou: Lidé v nich nechtějí kvůli koronaviru nakupovat

Orchidej vzdušná i zemská

V současné době je známo přibližně 17 tisíc druhů orchidejí. Některé se vyskytují v korunách stromů, jiné jsou přikovány k zemi. Jejich původní domovinou jsou Asie, Střední a Jižní Amerika, Austrálie a Nový Zéland. Zástupce orchidejí najdeme ale i v České republice, roste zde hned 63 druhů! V nabídkách obchodů se však vyskytují zejména tropické druhy, které jsou vyšlechtěny tak, aby naše obydlí zdobily silnými, velkými listy a mohutnými květenstvími.

Kolik stojí orchidej?

Ceny orchidejí se různí, a to nejen podle druhu, ale i velikosti rostliny. Běžné zástupce pořídíte od 150 do 1 000 Kč. Středně velké rostliny stojí okolo 300–500 Kč. Horní hranice vzácnějších druhů je samozřejmě výrazně výše. Orchideje můžete koupit nejen ve specializovaných obchodech, ale i v květinářstvích. Velký výběr naleznete i v hobby marketech. Například v Baumaxu si můžete vybrat z různých druhů barevných kombinací už od 199 Kč. Získáte zde také tyčinkové hnojivo pro orchideje (30 ks) za 39 Kč. V UNI HOBBY koupíte orchideje s květináčkem (12 cm) již od 129 Kč.

Krásné květy nemusí být jen na obrázku. Jak pečovat o orchidej? (Foto: Pixabay.com)

Jak vybrat orchidej

Samostatnou kapitolou je výběr konkrétního druhu orchideje, zaměřme se tedy raději obecně na správný výběr jedince. Aby vám dělala doma radost, je třeba vybrat zdravou rostlinu. Jak ji poznat?

  • Listy musí být zelené a lesklé. Pokud jsou povadlé nebo poškozené (případně skvrnité), může být orchidej napadena nějakou chorobou.
  • Substrát by neměl být bahnitý a hlavně být bez skvrn.
  • Zdravé kořeny poznáte podle stříbřitě šedé barvy. Na konci mají zelené špičky.
  • Poupata by neměla být zahnědlá a květy by měly mít typickou barvu i velikost a být beze skvrn.

Orchideje jsou všeobecně citlivé na jakékoli stěhování, proto počítejte s tím, že nasazená poupata mohou během krátké doby opadat.

Tip: Každé nové orchideji doma naordinujte alespoň 14denní karanténu, než ji spřátelíte s ostatními rostlinami. Důvodem je riziko skrytých škůdců, kteří se po této době obvykle stačí projevit, a vy tak máte šanci jednat.

Dostatek světla, správná teplota a vhodná zálivka. Co ještě pomůže s pěstováním orchidejí? (Foto: Pixabay.com)

Co orchidej potřebuje?

  1. Dostatek světla. Ideální místo je jižní okno, případně pro ty méně náročné okno východní. Je třeba dát pozor u západních oken, kde se zvyšuje riziko spálení listů v zapadajícím slunci, obzvlášť v tropických letních dnech. To samé platí pro polední slunce a jižní okno (tam lze řešit i žaluziemi).
  2. Správná teplota a noční ochlazení. Ideální teplota pro orchideje je v zimních měsících okolo 20 ˚C, přičemž v noci by měla ještě klesnout. Teplota nižší než 15 ˚C je pro ně ale již ohrožující. V letních měsících potřebují orchideje zejména noční ochlazení a čerstvý přísun vzduchu. Potom snášejí dobře i vysoké denní teploty.
  3. Kvalitní výživa. Tou není nic jiného než správná zálivka a zejména dostatečná vzdušná vlhkost. Vysoce nepříjemným místem je pro orchideje pobyt u topení. Sucho všeobecně snášejí relativně dobře, ale vyplatí se je občas rosit (jen voda nesmí na listech setrvat příliš dlouho). A čím zalévat? Abychom si užili květů opravdu dlouho, vyplatí se investovat do kojenecké vody, případně kvalitního filtru. Je totiž potřeba z vody z vodovodního řadu odstranit chlór, soli a další látky, které orchideji škodí – usazují se mimo jiné na kořenech. Variantou může být také klasická dešťovka.
  4. Pozor na přelití. Orchidej se obvykle zalévá 1x týdně. Správný čas poznáte tak, že je substrát téměř vyschlý. Pokud je venku velké vedro, pak lze zalévat i každé ráno. Jen je třeba zkontrolovat, že zemina stačila od posledního zalití proschnout. A dejte si pozor, ať nezalijete listy.
  5. Vhodný substrát. Nároky orchideje na zeminu jsou poměrně velké, proto se doporučuje spíše pořídit speciální substrát. Důležité je, aby byl hrubý (rostlina potřebuje dýchat).
  6. Speciální „průhledný“ domov. Orchidej stačí dát do průhledných květináčků, které mají na dně otvory. Máte pod kontrolou velikost kořenového systému i množství vody. Existují však i specializované ozdobné nádoby na orchideje, které mají jakýsi vyvýšený střed (aby květináček s rostlinou nemohl dosednout na dno).

Tip: Pokud budete orchidej přesazovat, nerozebírejte kořenový bal, protože hrozí jeho vyschnutí. Celou rostlinu přemístěte do větší nádoby.

Orchidej vás potěší bohatým květenstvím. Jak se o ni starat? (Foto: Pixabay.com)

Hýčkejte svou orchidej

Pokud má rostlina správný substrát, vody tak akorát a dostatek světla, bude se jí u vás líbit. Život jí však můžete zpestřit i hnojením. Odmění se vám pravidelným a dlouhodobým kvetením. S hnojivem na vaši konkrétní orchidej si nechte poradit v obchodě, protože se přeci jen jedná o „dámu“, každá tedy vyžaduje trošku něco jiného. Všeobecně platí, že se hnojivo zpravidla ředí víc než u běžných pokojových rostlin. Buď jej můžete přidat 1x za 14 dní do nádoby, když budete orchidej namáčet, a nebo existují dlouhodobá hnojiva, která v tyčinkách zapíchnete k rostlině. Hnojení se týká zejména období jaro–podzim.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!