Neviditelní zabijáci pokojových rostlin. Jak vyzrát na smutnice jednou provždy

Mladá žena kontroluje pokojové rostliny Maria Evseyeva / Shutterstock.com

Pokud vám zničehonic začaly po přesazení žloutnout a opadávat vaše milované pokojové rostliny, zcela určitě se v nich usídlily larvy smutnic. Neviditelné, o to více zákeřné. S největší pravděpodobností jste si je zakoupili v obchodě, přímo v substrátu. Jak proti nim bojovat a zachránit svou domácí zeleň?

Přečtěte si také

Cena pšenice klesá, pečivo i přesto zdražuje! A levnějších rohlíků nebo chleba se jen tak nedočkáme
Cena pšenice klesá, pečivo i přesto zdražuje! A levnějších rohlíků nebo chleba se jen tak nedočkáme

Co jsou smutnice?

Dospělé smutnice jsou malé mušky černé barvy. Hlavním škůdcem jsou ovšem jejich larvy, neviditelně ukryté v půdě. Kvůli tomu je takřka nemožné na první pohled poznat, zda jsou v zakoupené zemině obsaženy.

Domů si je tak můžete přinést nejen v rostlinách a jejich květináči, ale i v substrátu, do kterého květiny přesazujete nebo sázíte.

Jedna samička smutnice může do substrátu naklást až stovky vajíček. Za pár dní se z nich vylíhnou larvy, které se živí vysáváním kořenového systému rostlin. Tím je připravují o důležité živiny, což má za následek vadnutí, žloutnutí a opadávání listů a celkový úhyn rostliny. Největším lákadlem jsou pro larvy mladé či vláskovité kořínky.

Pokud jsou již vaše rostliny smutnicemi napadeny, dá se s nimi účinně bojovat – biologickými zbraněmi i domácími metodami. Stejně tak pro vás máme pár rad, jak se jejich výskytu preventivně bránit.

Tři žluté spadlé listy, pokojová rostlina Ingrid Maasik / Shutterstock.com

Jak na smutnice?

Smutnice milují vlhko a teplo. Ani u baleného substrátu, který se na první pohled zdá sypký a suchý, nemáte nikdy jistotu, v jakých podmínkách byl skladován a zda se v něm již zákeřné larvy neusídlily.

Nejlepší je proto substrát doma ihned po koupi vysušit. Ideální je v tomto ohledu propéct hlínu v mikrovlnce nebo na plechu v troubě. Horkem vajíčka spolehlivě zničíte. Stejně tak může pomoci chlad a hlínu lze nechat promrznout v mrazáku nebo v zimě venku, když jsou teploty pod nulou.

Nechybí vám doma kousek zeleně?

  • Tip na domácí test: Pokud si nejste jistí, zda smutnice v půdě opravdu máte, můžete si to doma jednoduše otestovat. Stačí rozkrájet syrovou bramboru na několik kousků a ty zapíchat do zeminy v květináči asi na dva dny. Škrob larvy naláká a vy je pak na kouscích brambory uvidíte.

Pozor si také dávejte na přílišné zalévání. Jak jsme již zmiňovali, larvy smutnic i dospělé mušky si libují ve vlhku a zbytečným přelíváním rostlin pouze zvyšujete riziko jejich výskytu.

Žena zalévá pokojové rostliny vodou z plastové konve Taras Garkusha / Shutterstock.com

Co platí na larvy smutnic?

Pořiďte si na larvy přirozené predátory. Jedná se o miniaturní parazity zvané hlístice, které se živí právě larvami smutnic. Sáček hlístic zakoupíte v hobbymarketech, zahradnictvích a v mnohých internetových obchodech. Jedno balení vás vyjde asi na 200 korun.

Obsah sáčku stačí rozmíchat ve vodě a tou rostlinu zalít. Hlístice postupně vyhubí všechny larvy a vajíčka smutnic. Poté samy přirozeně vymizí, takže se nemusíte obávat, že byste si trvale osídlili rostliny dalšími nechtěnými nájemníky. Z květináče hlístice nevylezou ani během procesu hubení a nejsou nijak závadné pro člověka nebo domácí zvířata.

Pokojová rostlina s pastičkami proti smutnicím Anicka S / Shutterstock.com

Jak se zbavit dospělých mušek smutnic?

Dospělé mušky poletují okolo rostliny a usedají na její listy i květy. Nejlepším způsobem, jak je pochytat, je pořídit si speciální žluté lepkavé destičky, které se zapíchají do květináče a smutnice se na ně postupně nalepují. Cena těchto destiček se v obchodech pohybuje orientačně okolo 30–50 Kč za 5 ks.

Než se vám podaří všechny dospělé smutnice polapit, je dobré také zamezit jejich opětovnému přístupu do půdy, aby zde nemohly klást další vajíčka. Nejlepší je zasypat povrch substrátu v květináči asi centimetrovou vrstvou perlitu, vermikulitu nebo křemičitého písku či štěrku. Pro smutnice bude tato bariéra nežádoucím suchým prostředím, do kterého nebudou moci vajíčka klást.