Pijete ochucené vody? Pak vám hrozí vážné nebezpečí

Oblíbené ochucené vody najdete ve všechn obchodech.

Pitný režim je třeba pravidelně dodržovat, i když v tomto případě také platí, že všeho s mírou. I vodou se totiž dá otrávit, pokud ji konzumujete v nadměrném množství. Víte, kolik tekutin byste měli denně vypít a které jsou pro vás nejlepší?

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Velká nabídka ochucených vod

Nabídka nealkoholických nápojů v obchodní síti je opravdu bohatá. Stačí zajít do některého ze supermarketů, kde uvidíte vyskládané věže s PET láhvemi ochucených i neochucených vod. Jejich obliba je trvalá, snad i proto, že jsou kdykoliv k dispozici, a to v mnoha chuťových obměnách. Nemáte rádi ty s příchutí citronu? Nevadí, vyberete si třeba malinovou nebo pomerančovou. Výrobci přitom přicházejí se stále novými nápady, jak své výrobky zpestřit a učinit je ještě lákavějšími pro konzumenty.

V supermarketech najdete bohatou nabídku ochucených vod.

Jsou však ochucené vody opravdu vhodné ke každodennímu pití?

K dodržování pitného režimu stačí málo - denně byste měli do sebe nalít přibližně od 2 do 3 litrů tekutin, přičemž v horkém letním počasí je to dokonce o pár litrů více, protože se hodně potíte. Vlastně to znamená, že byste měli vypít asi 2 PET láhve nějakého nápoje. Pozor byste si však měli dávat na jeho obsah. Víte, že v ochucené vodě o objemu 1,5 litru je až 20 kostek cukru?

Pozor na zrádný glukózovo-fruktózový sirup

Máte-li tedy sedavé zaměstnání u počítače a během pracovní doby popíjíte výhradně slazené nápoje, dostáváte do svého těla několikanásobně vyšší obsah cukru, než co doporučuje Světová zdravotnická organizace. Podle ní bychom totiž měli pozřít maximálně 50 g uměle přidaného cukru v potravinách, což odpovídá zhruba dvanácti kostkám.

Pak se možná ani nedivte, že vaše hmotnost jde trvale nahoru. Navíc ochucené minerální vody obsahují i v současné době výrobci tolik oblíbený glukózovo-fruktózový sirup. Je to celkem pochopitelné, protože jeho výroba je méně finančně nákladná, sirup má až o 2,5x větší sladivost než řepný cukr a je tekutý. Bohužel však přispívá ve velké míře ke vzniku obezity.

Pravidelným pitím ochucených vod si zaděláváte na vznik obezity.

Dopřejte si dostatek zdravých tekutin

Ochucených vod se však vůbec nemusíte zříkat, když je vypijete v rozumné míře - stačí pár skleniček denně. Místo nich si na zahnání žízně dopřejte raději neslazené přírodní minerálky nebo neslazený zelený čaj. Chybu neuděláte ani tehdy, jestliže si natočíte obyčejnou vodu z kohoutku a nakapete do ní pár kapek čerstvého citronu.

Které vody doporučujeme? 

Pokud si přeci jen ochucenou vodu chcete dát, zvolte francouzskou vodu Perier Citron, která neobsahuje vůbec žádné cukry, umělá sladidla ani konzervanty, pouze přírodní aromata. Litr této vody ovšem stojí běžně 50 Kč, v akcích supermarketů se dá koupit za 35 Kč. Ze slazených vod v nezávislých testech jsou na prvních místech - angreštový Rajec a citronová Mattoni. Neobsahují glukózovo-fruktózový sirup ani chemický konzervant.

Naopak ne zrovna kladná hodnocení v nezávislých testech dostává slovenská citronová minerálka Gemerka. Obsahuje největší množství cukrů, navíc jen ve formě glukózovo-fruktózového sirupu, a k tomu také chemický konzervant benzoan sodný.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz